Home Ogród Kędzierzawość liści brzoskwini – zapobieganie i zwalczanie choroby?

Kędzierzawość liści brzoskwini – zapobieganie i zwalczanie choroby?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Kędzierzawość liści brzoskwini – zapobieganie i zwalczanie choroby? Odpowiadamy na pytanie Czytelniczki.

Kędzierzawość brzoskwini to choroba wywoływana przez grzyb, który zimuje w łuskach pąków i na powierzchni kory, a wiosną, gdy pogoda staje się wilgotna, poraża liście, ale również młode pędy, będące w początkowej fazie rozwoju. Blaszki liściowe stają się grube, pofałdowane i deformują się. Początkowo są koloru jasnozielonego, następnie powoli czerwienieją, aż w połowie lata stają się brązowe i opadają. Drzewo porażone przez kędzierzawość znacznie mniej owocuje i traci odporność m.in. na przemarzanie. 

Ogrodnicy ekologiczni polecają kilka sposobów walki z chorobą liści:

 1. Warto wykonać silne cięcia drzew, tak by usunąć wszystkie słabe pędy (pamiętać należy, że brzoskwinia owocuje najlepiej na pędach jednorocznych i dwuletnich). Prześwietlać korony drzew zwłaszcza po pojawieniu się pierwszych objawów choroby.
  Gnojówka z pokrzywy to dobry oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini
 2. Można wykonać oprysk lub polewanie drzewka gnojówką z pokrzywy lub skrzypu. Warto zwrócić uwagę, by zabieg był przeprowadzony dokładnie, czyli liście i gałązki dobrze pokryte. Dobrze jest spryskać takimi gnojówkami także ziemię wokół drzewek. Do roślinnej gnojówki można dodać trochę oleju lub płynu do mycia naczyń, wtedy oprysk będzie lepiej przywierał.
 3. Wykonać oprysk wyciągiem z krwawnika, pokrzywy lub wywarem ze skrzypu.
 4. Wykonać oprysk preparatem miedziowym (preparaty dopuszczone w rolnictwie ekologicznym). Zabieg przeprowadzić, gdy temperatura powietrza wynosi minimum 6 stopni. Dokładnie spryskać całe drzewko, m.in. wierzchołki pędów oraz spękania kory na pniu. Dobrze jest także opryskać sąsiednie drzewka owocowe rosnące w ogrodzie, by wyeliminować całkowicie grzyb. Zabiegi przeprowadzać jesienią po opadnięciu liści (gdy drzewka są silnie porażone) oraz wiosną jeszcze przed pękaniem pąków (oprysk robić 2-3 razy). W momencie wystąpienia objawów oprysków nie wykonywać, bo nie dają żadnych pozytywnych rezultatów.
  W walce z kędzierzawością liści brzoskwini warto liście regularnie zbierać, usuwać, palić, zakopywać
 5. Regularnie zbierać, usuwać, palić lub bardzo głęboko zakopywać opadłe liście brzoskwiń, a także zaschnięte owoce, czyli mumie.
 6. Warto pamiętać, że drzewka dobrze prowadzone, w odpowiedniej kondycji, nie obciążone nadmiernym owocowaniem, ani nadmiernie zachwaszczone są wyraźnie odporniejsze na choroby i przemarzanie.
 7.  Planując nasadzenia warto pamiętać o różnorodności odmian i gatunków, to też pomaga zachować drzewka, m.in. brzoskwini, w dobrej zdrowotności.
 8. W celu wzmocnienia efektów wszystkie zabiegi warto przeprowadzać w dniach korzystnych: cięcia i usuwanie chorych liści, owoców wykonywać w kwadrze uprawy; opryski robić najlepiej przed i po pełni w kwadrze owocu i korzenia.
Tekst. Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Powiązane artykuły

Leave a Comment