Home Ogród Kiedy podlewać rośliny? Oto 12 porad jak prawidłowo podlewać ogród?

Kiedy podlewać rośliny? Oto 12 porad jak prawidłowo podlewać ogród?

Dostarczając wodę roślinom, powinniśmy zawsze jak najwierniej naśladować naturę, wtedy efekty będą najlepsze. Tak uważali zawsze dawni ogrodnicy, podobnie na ten problem patrzą ogrodnicy ekologiczni. 

 Oto 12 porad jak prawidłowo podlewać ogród

  1. W trakcie upałów najlepiej używaj letniej odstałej wody (możesz nalać ją dzień wcześniej do beczki, zbiornika i pozostawić do ogrzania).
  2. Dobrze jak woda będzie dobrze natleniona i koniecznie bez chloru (dlatego warto wodę w beczce co jakiś czas zamieszać).
  3. Pamiętaj, że podlewanie zimną wodą prosto z kranu jest zawsze dużym szokiem dla roślin i bywa dla nich tak samo nieprzyjemne jak dla ludzi.
  4. Gdy musisz użyć zimnej wody ze studni lub wodociągu podlewaj solidnie i długo aż ziemia przemoknie na co najmniej kilka centymetrów i woda dotrze głęboko do korzeni.
  5. Podlewaj i nawadniaj zawsze mocno i długo by zwilżenie gleby było głębokie.
  6. Nigdy nie podlewaj często – codziennie i krótko używając małej ilości wody.
    Podlewaj wodą odstałą
  7. Pamiętaj, że w okresach długotrwałej suszy, zwłaszcza w mieście, niewielkie zraszanie roślin rano i wieczorem (od maja do sierpnia) zastępuje rosę odświeżającą rośliny.
  8. Najlepiej podlewaj rośliny w czasie przybywania Księżyca między nowiem i pełnią.
  9. Pamiętaj, by najobficiej podlewać tuż po nowiu w kwadrze liścia (w pierwszym tygodniu po nowiu – dokładne terminy zaznaczone są w Ekologicznym Poradniku Księżycowym).
  10. Do podlewania wybieraj dni pochmurne, gdy panuje niższe ciśnienie powietrza.
  11. Po podlewaniu pamiętaj o wzruszeniu gleby – rozbijesz powstałą skorupę i wzmocnisz dobroczynne skutki podlewania.
  12. Napowietrzona gleba ułatwia roślinom pozyskiwanie wody podsiąkającej z głębszych warstw gleby oraz skraplającej się nocą z pary wodnej w postaci rosy (ta naturalna wilgoć jest często lepiej wyłapywana i przyswajana przez korzenie rośliny niż ze sztucznych nawodnień).

 

Oprac. Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Ten ekologiczny ogród ziołowo-warzywny przy jednym z eko gospodarstw w centralnej Polsce podlewany jest  zawsze wodą odstałą. Zimna woda trafia do dużego metalowego zbiornika pomalowanego na czarno. Przez kilkanaście godzin tam ogrzewa się w sposób naturalny. Potem jest wypompowywana hydroforem. Poszczególne fragmenty ogrodu polewa się stosunkowo intensywnie.
Podlewaj ogród, pole długo i solidnie

Powiązane artykuły

Leave a Comment