Home Dom Kiedy zbierać zioła, czyli o zaleceniach św. Hildegardy z Bingen

Kiedy zbierać zioła, czyli o zaleceniach św. Hildegardy z Bingen

Najsilniejszy wpływ na człowieka i całą przyrodę ma według św. Hildegardy z Bingen Księżyc… Zobaczcie jaki ma związek ze zbiorem ziół…
 
Rytm księżycowy – mimo iż nie w pełni udało się to udowodnić przed wiekami i nie udaje nadal – steruje przepływem na ziemię potężnej energii kosmicznej, która decyduje o procesach wzrostu, krążenia soków, zawartości substancji leczniczych, funkcjonowaniu organizmów zwierząt i człowieka a więc co się z tym silnie wiąże również mniej lub bardziej skutecznym oddziaływaniu różnych kuracji ziołowych.

Zioła najwartościowsze przed pełnią

Nie wnikając w szczegóły tej wiedzy, warto wiedzieć, że św. Hildegarda uważała, że każde dobre, szlachetne zioła lepiej nadają się do leczenia i sporządzania leków, gdy są zbierane przy przybywającym Księżycu, gdy w ich liściach, kwiatach, owocach jest więcej soków i leczniczych substancji. 

Gorsza pora pełnia-nów

Żywokost lekarski – lek na złamane kości i składnik gnojówek pobudzających wzrost roślin
Dużo gorszą porą jest ubywanie Księżyca gdy podąża on od pełni do nowiu.
Hildegarda z Bingen w swych poglądach nawiązuje do prastarej tradycji i wiedzy na temat oddziaływania biologicznego Księżyca znanej już w starożytności i bardzo przestrzeganej w zasadzie aż do XVIII wieku. Potem ta wiedza zachowała się tylko wśród ludu i w medycynie ludowej.
Obecnie prace, zbiory ziół, owoców, zbóż, siewy roślin do rytmu Księżyca dostosowują rolnicy ekologiczni.
Zainteresowanych bliżej rytmiką księżycową odsyłamy do opracowywanych rokrocznie ogrodniczych poradników „Ekologiczny Poradnik Księżycowy”. Powstał on w oparciu o dawną wiedzę ludową i współgra on z dawnymi zaleceniami św. Hildegardy z Bingen.
 

Zachęcamy do lektury w której są m.in. porady zielarskie św. Hildegardy z Bingen, ks. Kneippa, a także lekarza naturalisty doktora Breyera.
Pamiętajcie, że najkorzystniejsze dni do zbioru ziół są zawsze oznaczone kolorem czerwonym – kwadra owocu w Eko Poradniku na ścianę lub podwójnymi liniami ciągłymi w eko poradniku w wersji książkowej. 
 

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment