Home Ogród Kiedy zwalczać chwasty na polu i w ogrodzie?

Kiedy zwalczać chwasty na polu i w ogrodzie?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Jan Nawieśniak, rolnik ekologiczny, podzielił się z nami sprawdzoną metodą na walkę z chwastami m.in na polach swojego ekologicznego gospodarstwa. Kiedy najlepiej zwalczać chwasty nie tylko na polach?

Przeczytałem kiedyś informację, że w jednym z niemieckich gospodarstw zwalczając chwasty bardzo dobre rezultaty uzyskiwano bronując (na dużej prędkości) po zachodzie słońca.
Na polach i w ogrodzie jak widać nie ma chwastów

Dlaczego noc jest korzystna do tępienia chwastów?

Otóż okazuje się, że wiele nasion chwastów bardzo silnie reaguje na światło słoneczne. Pobudzając je tym samym do kiełkowania. Wykonując prace związane z niszczeniem chwastów nocą, zdolność kiełkowania znacząco się ogranicza. Od kilku lat lat niszczę chwasty po zmierzchu i faktycznie jest ich dużo mniej.

A jak niszczyć chwasty w ogrodzie?

Podobnie jest z redukcją chwastów w ogrodzie. Pielenie chwastów wykonuję zazwyczaj po południu lub po zmierzchu. Widzę, że wykonywanie prac w tym czasie oraz w odpowiedniej kwadrze Księżyca – najczęściej w kwadrze uprawy – działa, bo roślin jest zdecydowanie mniej!

Więcej o zwalczaniu chwastów przeczytasz w postach:

Więcej informacji o gospodarstwie Jana Nawieśniaka oraz jego sposobach prowadzenia eko ogrodu znajdziesz w „Tradycyjny Ogród Ekologiczny tom IV”

Powiązane artykuły

Leave a Comment