Coraz więcej kobiet rozpoczyna przygodę z naturalną pielęgnacją od współgrania z Księżycem. Dostrzegamy jak istotny wpływ na nasze zdrowie, zachowanie, wewnętrzną energię, ale także pielęgnację ma Srebrny Glob. Jak wygląda księżycowa pielęgnacja zdrowia i urody? Oto najważniejsze założenia.
Od ponad 30 lat początkowo wspólnie z Tatą – śp. Zbigniewem Przybylakiem – a od kilkunastu lat sama piszę „Ekologiczny Poradnik Księżycowy” w oparciu o fazy Księżyca oraz dawne reguły rolnicze i meteorologiczne. Wykorzystuję siłę i oddziaływanie Księżyca nie tylko przy prowadzeniu ekologicznego gospodarstwa na Warmii, ale również w codziennym życiu dbając o zdrowie i stosując naturalną pielęgnację. Nie jest to skomplikowane i dzieje się zazwyczaj instynktownie. Oto jak działa księżycowa pielęgnacja…
Kwadry Księżyca ważniejsze niż znaki
Wpływy rytmów Księżyca na sprawy zdrowia i urody są wyraźne jednak na ten temat panuje wiele rozbieżnych opinii różnych autorów. Często odnosi się wrażenie, że dosyć mocno upowszechniła się praktyka wykonywania pewnych czynności w okresach pobytu Księżyca w określonych znakach zodiaku.
Tymczasem, podobnie jak to jest w przypadku prac ogrodniczych, lepiej wykonywać czynności pielęgnacyjne w określonych kwadrach Księżyca, bo ich wpływ jest znacznie ważniejszy i silniejszy na organizm niż znaków zodiaku, w których Księżyc przebywa bardzo krótko.
Znaki zodiaku mają naprawdę znaczenie drugorzędne. Dlaczego? Najlepiej przekonuje o tym wpływ Księżyca na pływy morza. W okresie pełni i nowiu są one największe i widoczne gołym okiem. A skoro nasz organizm w około 70 proc. składa się z wody, to już z tego można wywnioskować, że i tak samo silnie wpływać powinien Księżyc na nasz organizm i jego procesy życiowe, m.in. wzrost, stany emocjonalne itp. Oto zalecenia znane i praktykowane od wieków przez naszych przodków, które powinny stać się naszym drogowskazem w księżycowej pielęgnacji.
Nie tylko rytmy są ważne
Pamiętać jednak należy, by poniższych zaleceń nie traktować jako najważniejszej, bezwzględnej wyroczni. Dostosowanie się do rytmów kosmosu jest bowiem tylko jednym z czynników, i to nie najważniejszym, troski o urodę oraz zdrowie ciała i ducha. Pierwszym zawsze pozostaje życie w harmonii z Stwórcą i bliskimi ludźmi. Ważne jest też umiarkowane, rozsądne, moralne i dobre życie. Drugim czynnikiem jest życie w harmonii z naturą, prawami przyrody, w których oczywiście mieszczą się również rytmy kosmosu. Tutaj trzeba pamiętać o odpowiedniej, ekologicznej diecie, dużej porcji ruchu na świeżym powietrzu, zabiegach higienicznych, hartowaniu organizmu itp.
Wpływ Księżyca na ciało i psychikę
Rytm kwadr Księżyca, według dawnej tradycji ludowej i medycznej – zwłaszcza popularnej w średniowieczu, czego dowodzi lektura chociażby pisma najbardziej znanej i obecnie cenionej zielarki i uzdrowicielki św. Hildegardy z Bingen – wpływa również na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, pewne jego procesy rozwoju, oczyszczania, wzrostu itp. Rytm ten oddziałuje również na wrażliwość emocjonalną, zdolności psychiczne, umysłowe, funkcjonowanie systemu nerwowego, o czym świadczy np. zjawisko lunatyzmu nasilające się w okresie pełni.
Kiedy zwiększa się nasza wrażliwość nerwowa i ból?
Przyjmuje się w tradycji, że nasza wrażliwość nerwowa i emocjonalna jest największa zazwyczaj w okresie pełni, zwłaszcza kilka dni przed nią i tuż po niej. Wtedy również jesteśmy bardziej pobudzeni i trudniej nam spokojnie reagować na różne problemy, stresy. Z drugiej strony, wtedy jednak możemy głębiej przeżywać np. modlitwę, możemy doznawać natchnień, uniesień duchowych itp. Bardziej wrażliwy jest też organizm w okresie nowiu. W okresie pełni rośnie wrażliwość na ból, np. w trakcie wizyty u dentysty. Wtedy też przy zranieniach, operacjach mogą występować większe krwotoki niż w bliskości nowiu. Przyjmuje się też, że upływ krwi w przypadku zranień jest większy przy przybywającym Księżycu od nowiu do pełni, a mniejszy przy ubywającym Księżycu od pełni do nowiu.
Wzmacnianie i oczyszczanie organizmu
Okres ubywania Księżyca pełnia-nów jest uznawany za najlepszy czas do oczyszczania organizmu z różnych złogów. Wtedy najkorzystniej jest pić systematycznie tak zwane herbaty czyszczące krew. Wtedy warto również rozpoczynać wszelkiego rodzaju diety oczyszczające i detoks organizmu. Można w tym czasie zrobić głodówkę, dietę sokową, warzywną etc. Organizm, przy ubywającym Księżycu, dużo lepiej znosi wszelkie zabiegi eliminujące, a także łatwiej usuwa zanieczyszczenia i toksyny z organizmu.
Z kolei wzmacniać ciało najlepiej w okresie od nowiu do pełni. To czas, w którym organizm więcej pobiera i chce zatrzymać w sobie. To dobry moment na zadbanie o ciało np. po przebytych chorobach.
Kiedy najlepiej odrastają włosy?
Przywołam tutaj przykład… owiec. Według ludowej tradycji strzyżenie owiec najlepiej przeprowadzać podczas i tuż po nowiu. Dlaczego? Otóż dlatego, że według dawnych obserwacji wtedy szybciej odrasta wełna. Ta sama zasada odnosi się także do ludzkich włosów.
Jeżeli pragniemy, by włosy szybciej nam odrastały, lepiej jest ścinać je w okresie przybywania Księżyca od nowiu do pełni. Najlepiej w pierwszej kwadrze, w drugiej kolejności w kwadrze przed pełnią.
Wolniejszy odrost włosów będzie natomiast przy ubywającym Księżycu, od pełni do nowiu, im bliżej nowiu tym zmniejszenie większe. Jednak ścinanie włosów w czasie po pełni może wzmacniać cebulki włosowe – to ważna wiadomość, zwłaszcza dla osób borykających się z ich nadmierną utratą.
Wtedy warto aplikować na włosy m.in. wzmacniające maseczki z czarnej rzepy oraz wcierać w skórę nalewkę ze skrzypu i pokrzywy.
Pielęgnacja skóry zgodnie z Księżycem
Podobnie jak o włosy, zgodnie z fazami Księżyca, warto dbać o skórę. Przy przybywającym Księżycu, czyli od nowiu do pełni warto przeprowadzać zabiegi wzmacniające i regenerujące skórę. To idealny czas by nakładać maseczki, wklepywać kremy i olejki oraz robić dobroczynne okłady, a także zażywać regeneracyjne kąpiele. Czas w okolicy pełni jest dobry do przeprowadzania zabiegów przeciwzmarszczkowych (w tym czasie przygotuj i aplikuj cytrynowy tonik przeciwzmarszczkowy – przepis znajdziesz poniżej. Zobacz jak jeszcze możesz wykorzystać cytrynę.) i liftingujących.
Zabiegi wykonywane w tym czasie działają intensywniej i szybciej widoczne są ich efekty.
Cytrynowy tonik przeciwzmarszczkowy
Zima to najlepszy czas by przygotować przeciwzmarszczkowy tonik cytrynowy na alkoholu. Oprócz redukcji zmarszczek taki cytrynowy tonik doskonale oczyszcza, ujędrnia, wygładza i rozjasnia cerę.
Składniki:
1 cytryna – koniecznie ekologiczna
wódka 40 %
szklany słoik typu twist
przegotowana wodaSposób przygotowania:
Umytą bio cytrynę należy pokroić w średniej grubości plasterki. Następnie włożyć je do słoika i zalać wódką, tak by owoce były całkowicie przykryte. Zakręcić słoik i odstawić go w ciemne miejsce na tydzień czasu. Następnie powstały tonik przecedzić przez sitko lub gazę. Gdy jest zbyt silny można go rozcieńczyć przegotowaną wodą. Cytrynowym tonikiem przemywać twarz, szyję i dekolt najlepiej kilka razy dziennie. Można nim również nasączyć waciki i stosować w formie kompresu. Wtedy dobrze jest go położyć na twarzy i zostawić na 15-20 minut. Po zabiegu skórę przemyć letnią wodą.
Kiedy wykonać zabieg oczyszczający?
Przy ubywającym Księżycu, czyli po pełni, aż do nowiu warto wykonywać wszelkie oczyszczanie skóry m.in. z wągrów, krost i innych zanieczyszczeń. To idealny moment na zabiegi złuszczające i peelingujące. W tym czasie dobrze jak wieczorem wykonuje się oczyszczającą z toksyn parówkę. Inhalację warto zrobić na bazie ziołowego wywaru – wtedy jest bardzo intensywna. Można wykorzystać ulubione zioła i kwiaty. 1-2 łyżki mieszanych ziół wystarczy wrzucić do około pół litra wody i gotować przez kilka chwil. Następnie wystarczy pochylić się nad „parującym naczyniem”, nakryć ręcznikiem i wykonać przez kilka minut zabieg parówki. W wersji ekspresowej takiego zabiegu wystarczy jak do gorącej wody lub wywaru dodać się kilka kropel esencjonalnego olejku. Dobrze jest wykorzystać miętę bo ma właściwości oczyszczające.
Przed wieczorną kąpielą lub prysznicem warto również złuszczyć martwy naskórek. Czas od pełni do nowiu jest dobry do szczotkowania skóry miękką szczotką i złuszczania peelingami. Dobrze sprawdzi się ten przygotowany z kawowych fusów połączonych z olejem kokosowym – ma on dodatkowo świetne działanie antycelulitowe. Można też wykonać scrub z ciemnego cukru połączonego z oliwą z oliwek i kilkoma kroplami soku z cytryny. Podobny kosmetyk można zrobić, wykorzystując sól morską, ulubiony olej i olejek zapachowy.
Malejący Księżyc to również czas wyciszenia, który powinniśmy dać skórze. Nie zaleca się wtedy stosowania nowych kosmetyków i używania nowych zapachów perfum. Zrelaksować skórę można nakładając na twarz, szyję i dekolt maseczkę wykonaną z jogurtu naturalnego połączonego z płatkami chabra bławatka. Wystarczy wymieszane składniki nałożyć na około kwadrans na skórę. Następnie zmyć letnią wodą. Korzystnie działają również wszelkie kąpiele i zabiegi relaksujące. Warto dorzucić do kąpieli porządną garść soli leczniczej i wsypać m.in. trochę kwiatów lawendy lub wlać kilka kropel olejku lawendowego, który zadba właśnie o wyciszenie skóry i dodatkowo ukoi zmysły. To najlepszy czas na domowe spa: świece, relaksująca muzyka i naturalne kosmetyki.
Z Księżycem zadbaj o paznokcie
Czas od pełni do nowiu to także najlepszy moment by wzmocnić paznokcie. Dobrze jest w tym czasie wmasowywać w płytkę paznokcia olej kokosowy – najlepiej kilka razy dziennie przez te kilka dni lub zrobić kąpiel z ciepłą oliwą – oliwę z oliwek lekko podgrzać, dodać do niej kilka kropel soku z cytryny i opcjonalnie olejku rycynowego. W takiej ciepłej oliwie warto moczyć paznokcie kilka razy w tygodniu. Ten prosty zabieg doskonale wzmacnia, odżywia i poprawia wygląd oraz strukturę paznokci.
Cykl księżycowy ma zazwyczaj 29 dni. Poszczególne fazy Księżyca najlepiej sprawdzać w kalendarzu księżycowym.
Jak rozpoznać fazy Księżyca?
Nów
Nów to czas niewidocznego Księżyca, który znajduje się między Słońcem i Ziemią. Z reguły nie dostrzegamy sierpu Srebrnego Globu przez trzy dni.
Pełnia
Księżyc jaśnieje w pełnym blasku na niebie, jest okrągły, jasny, doskonale widoczny na wieczornym niebie, zaś najwyżej na południowej stronie nieba pojawia się o godzinie 24.
Księżyc przybywający – od nowiu do pełni
Wizualnie na niebie Księżyc grubieje, dopełnia się, dąży do pełni, przybiera kształt literki „D” o coraz większym brzuszku.
To idealny czas do zabiegów wzmacniających i regenerujących.
Księżyc ubywający – od pełni do nowiu
Wizualnie na niebie Księżyc cienieje, przybiera kształt literki „C”. Jego wgłębienie z dnia na dzień zwiększa się.
To idealny czas do zabiegów oczyszczających i eliminujących.
Fot. pixabay.