Obserwacje Czytelnika:
Ośmielam się napisać parę słów do Pana w sprawie Księżyca. U nas jest taka powiastka wśród ludzi, że żył sobie wieśniak już starszy wiekiem, który znał w które dni najlepiej skutecznie niszczyć chwasty. Syn chciał przed śmiercią poznać tajemnicę, ale ojciec mu jej nie wyjawił obawiając się, że może on ją źle wykorzystać i potem niszczyć ludziom drzewka owocowe. ( …) Proszę Pana ja się sam przekonałem, że rzeczywiście są lepsze i gorsze dni do niszczenia ostrężyny (jeżyna) i innych chwastów, również drzewek np. osiki. Niekiedy ścina się je, a one nadal odrastają. Zdarzyło się jednak pewnego razu, że chwasty skosiłem i nagle przestały rosnąć. Wydaje mi się, że trafiłem na właściwy dzień. Jednak ja tego nie zapisałem. Chciałbym się więc dowiedzieć czy jest taki dzień w roku albo tydzień najlepszy do zwalczania chwastów? Dodam, że wiem na pewno, że opisany przypadek skutecznego zniszczenia chwastów miał miejsce przy ubywaniu Księżyca. Przesyłam serdeczne pozdrowienia.
Władysław z Węglówki
Kiedy zwalczać letnie chwasty?
W dawnej polskiej tradycji dniem szczególnie korzystnym do zwalczania letnich chwastów był dzień 29 sierpnia święto męczeństwa Jana Chrzciciela, szczególnie przy ubywającym Księżycu, a jeszcze lepiej w czwartej kwadrze.
Która kwadra najkorzystniejsza?
Poza tym w tradycji za korzystny okres uważano kwadrę przed nowiem, także dni tuż po pełni Księżyca głównie do wyrywania, wycinania chwastów już wyrośniętych, rozpoczynających kwitnienie m.in. ostu.
Zbigniew Przybylak
Odpowiedź opublikowana w Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2002