Kiedy najlepiej przycinać drzewka i krzewy? W ogrodniczej tradycji z dawien dawna panowało przekonanie, że najwłaściwszą porą do cięcia drzewek i krzewów owocowych, dotyczy to również roślin ozdobnych, żywopłotów, jest zima, zwłaszcza jej koniec. Czym uzasadniano tego rodzaju zalecenie?
Zimowe cięcia drzew i krzeówów – dlaczego TAK?
Przycinanie drzewek i krzeów zimą było warunkowane przede wszystkim czasem spoczynku roślin. Zimą soki nie krążą w roślinach, więc rany „mniej krwawią”. Uważano również, że zimowe cięcie mniej szkodzi roślinom, bo ułatwia im wiosną szybkie zabliźnienie ran, zaraz w okresie pierwszego ruszenia soków. Ten dosyć drastyczny zabieg przeprowadzano w okresie zimowym również dlatego, by drzewom i krzewom zadać mniejszą ilość cierpień. Współcześnie w dobie kultu produkcji, plonów tego rodzaju postawa naszych przodków wydaje się niezrozumiała. Często nawet się z niej podkpiwa.
Cięcia letnie roślin działaniem wbrew naturze?
Cięcia letnie drzew i krzeów nie są wskazane ponieważ, ranią one żywy organizm – drzewo, w okresie jego największej żywotności. A przecież on w tym czasie na pewno nie chce być uszkadzany. Jest to zatem ogromny stres dla rośliny, zmuszający ją do pełnej ratunkowej mobilizacji sił żywotnych. Roślina stara się jak najszybciej zaleczyć rany. Ten wysiłek bardzo ją osłabia. Z kolei osłabienie stanowi swego rodzaju sygnał dla szkodników, ale też różnych patogenów, np. grzybów, by taką roślinę bardziej aktywnie atakować.
Fragment książki: 300 ekosposobów na szkodniki i choroby.
Tekst: Zbigniew Przybylak