Home Ogród Terminy siewów na lipiec 2021

Terminy siewów na lipiec 2021

Letni lipiec 2021 to czas, gdy rolnicy rozpoczynają żniwa, a w ogrodach dojrzewa coraz więcej ziół, owoców i warzyw. W lipcu przystępujemy do ich pierwszych, większych zbiorów. Oto najlepsze terminy zbiorów na lipiec, a także siewów m.in. poplonów oraz innych czynności ogrodniczo-gospodarskich w lipcu 2021.

Kiedy najlepsze terminy zbiorów owoców w lipcu?

Na domowe przetwory, soki, wina, susze, octy najlepiej pozyskiwać maliny, porzeczki, agrest, czereśnie, wiśnie, a także inne owoce w kwadrze owocu w drugiej połowie miesiąca, wcześniej dobra też kwadra liścia, potem korzenia. Nie sporządzać przetworów w dniach wykreślonych i w kwadrze uprawy ponieważ będą się znacznie szybciej psuć i będą mniej smaczne. W podanych terminach warto też przygotowywać kwas chlebowy, domowe piwo – będą najwartościowsze.

Powyższe zalecenia odnoszą się również do zbioru warzyw liściowych i owocujących nad ziemią: fasolki szparagowej, groszku, cukinii, ogórków, pomidorów, ziół, liści na suszenie, np. pietruszki. Warto też wtedy suszyć kwiaty oraz zbierać nasiona różnych roślin, w tym traw, kwiatów.

Kiedy rozpocząć żniwa w lipcu 2021?

Dobry czas do ścinania traw, koniczyn, lucern to kwadra liścia oraz kwadra owocu, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia. Żniwa rzepaku 2021najlepiej przeprowadzać od 11 lipca, unikać dni pustych i wykreślonych. Żniwa zbóż w lipcu 2021, zwłaszcza na nasiona do siewu, korzystnie byłoby pozyskiwać w kwadrze owocu w lipcu i w sierpniu.

Kiedy terminy zbioru warzyw korzeniowych w lipcu 2021?

Zbiory warzyw korzeniowych: cebuli, czosnku, wczesnych ziemniaków, także cebuli na dymkę, przeprowadzać najlepiej do 9 i po 24 lipca. Zwłaszcza w kwadrze uprawy na początku miesiąca w dniach oznaczonych małym korzeniem. Dobry termin również w kwadrze liścia. Okres ubywania Księżyca pełnia-nów, czyli kwadra korzenia i kwadra uprawy, poleca się do wyjmowania cebul tulipanów. Kwadra korzenia od 25 do 30 lipca korzystna jest do rozsadzania i dzielenia roślin wieloletnich.

Kiedy siać m.in. poplony w lipcu?

Siewy, sadzenie roślin liściowych, sałat, kapust, kalarep oraz siewy roślin na zielone nawożenie – np. facelii, łubinu i gorczycy – dokonujemy najlepiej w czasie przybywania Księżyca (zaznaczone linią ciągłą lub kolorem zielonym). Szczególnie korzystnym terminem jest kwadra liścia. Można też te prace zaplanować w nieco mniej korzystnych kwadrach owocu i korzenia, unikać kwadry uprawy. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią, w tym kwiaty, sadzimy, siejemy, rozsadzamy, np. truskawki, w czasie przybywania Księżyca. Najlepiej w kwadrze owocu przed pełnią (24 lipca).

Siewy roślin korzeniowych, np. rzodkwi, rzepy, sadzenie bulw ziemowitów dokonujemy najlepiej w kwadrze korzenia lub wcześniej dobra też kwadra liścia.

Kiedy najlepiej nawozić ziemię w lipcu 2021?

Nawozić grządki i pola pod kolejne uprawy, zasilać gnojówkami, płynnymi nawozami owocujące drzewa, rozrzucać komposty na zagony truskawek (po owocowaniu) najlepiej w trakcie ubywania Księżyca (pełnia-nów) do 10 i po 24 lipca, szczególnie w kwadrze uprawy. Okres zaznaczony linią przerywaną jest najkorzystniejszy do wszelkich zabiegów uprawowych: spulchniania, orek, podorywek, bronowania, okopywania, gracowania, przygotowywania kompostów, niszczenia chwastów, tępienia owadów, szkodników, m.in. zakładania opasek chwytnych. Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać najlepiej w dniach z symbolem łopatki.

Rośliny podlewać intensywnie po nowiu (10 lipca) w kwadrze liścia. Ograniczyć podlewanie w kwadrze owocu, szczególnie przed pełnią (24 lipca), by nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

Kiedy ciąć żywopłoty i przycinać rośliny?

Letnie cięcie żywopłotów, drzew, np. wiśni, obrywanie pędów, obcinanie przekwitłych główek kwiatów, pędów truskawek i poziomek, przycinanie krzaczków po zebranej fasoli, grochu, ogławianie ogórków, usuwanie bocznych pędów pomidorów najlepiej przeprowadzać w czasie ubywającego Księżyca, między pełnią i nowiem do 10 i po 24 lipca, najlepiej w kwadrze uprawy i w dniach oznaczonych łopatką.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrze liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Ukorzenianie sadzonek – np. róż i ziół, m.in. lawendy, melisy, szałwii – najlepiej przeprowadzać w kwadrze korzenia, wcześniej dobra też kwadra liścia. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać w kwadrze owocu. Dobra też kwadra liścia.

Kiedy dbać o ryby i pozyskiwać miód?

Ryby w stawach i oczkach dokarmiać intensywniej od 11 do 23 lipca.

Lipiec to czas miodobrania. Najlepiej pozyskiwać miód do 9 i po 24 lipca, szczególnie od 1 do 9 oraz 31 lipca. Unikać zaś tej pracy od 10 do 24 lipca.

 

Grafiki pochodzą z wersji na ścianę Ekologicznego Poradnika Księżycowego i objęte są prawami autorskimi.

Powiązane artykuły

Leave a Comment