Home Bez kategorii Ekoogród – terminy prac w ekoogrodzie na październik 2022

Ekoogród – terminy prac w ekoogrodzie na październik 2022

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Październik – terminy prac w ekoogrodzie. Jesień to czas ostatnich prac w ogrodach i na polach. Kończymy zbiory plonów i powoli przygotujemy ogród na nadejście zimna i chłodów. Jakie prace wykonać w ogrodzie i gospodarstwie w październiku?

Zbiór roślin korzeniowych

Należy kończyć wybieranie roślin korzeniowych, bulwiastych, kłączowych, ziół korzeniowych w okresie ubywania Księżyca od 10 do 23 października, szczególnie polecana jest kwadra uprawy. Dosyć korzystna jest także kwadra liścia na początku miesiąca, z racji zaćmień gorsza ta pod koniec miesiąca. Płody z roślin korzeniowych zebrane bliżej nowiu (25 października, 23 listopada), w dniach oznaczonych małymi korzeniami, zwłaszcza zioła korzeniowe – ale też pietruszka, skorzonera, por, pasternak – będą najwartościowsze i powinny się lepiej przechowywać w piwnicach, kopcach. Wcześniej dość dobry termin do zbioru roślin korzeniowych, a zwłaszcza ziół, będzie w kwadrze korzenia od 10 do 16 października. Ostatni dobry termin zbioru będzie po zaćmieniach, czyli w listopadowej kwadrze korzenia od 10 do 15 listopada. Gorsza z racji zaćmień jest kwadra liścia pod koniec miesiąca, czyli od 27 do 31 października.

Kiedy wykopywać dalie i sadzić konwalie?

Kwadra korzenia jest najlepsza do wykopywania, dzielenia karp, korzeni, wyjmowania bulw, sadzenia kłączy konwalii, cebul kwiatów, czosnku, dymki. Dobrze jest wyjmować kłącza, bulwy, korzenie, gdy przymrozki zwarzą liście i wstrzymają wegetację.

Kiedy zbierać kapustę?

Pozyskiwać rośliny kapustne, liściowe, owoce w kwadrze owocu od 5 do 8 października, wcześniej korzystna też kwadra liścia, potem kwadra korzenia, gorsza z racji zaćmień kwadra liścia pod koniec miesiąca.

Kiedy sadzimy drzewka owocowe?

Sadzenie drzewek owocowych, także drzewek i krzewów iglastych, róż najlepiej przeprowadzać, gdy opadną na nich liście. Najkorzystniejszy czas to kwadra owocu na początku miesiąca, w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia, tę do 2 października, gorsza ta po zaćmieniu pod koniec miesiąca. Dobry czas będzie też w kwadrze korzenia od 10 do 16 października. Unikać kwadry uprawy, dni wykreślonych i czasu między zaćmieniami. Wszelkie tego rodzaju prace lepiej wykonywać przed południem. By drzewka się lepiej przyjmowały, warto maczać korzenie w papce gliniastej samej lub z dodatkiem krowieńca, ewentualnie można stosować rozcieńczone gnojówki zwierzęce z gliną, serwatką i popiołem z drzew liściastych.

W podanych terminach warto też sadzić, przesadzać dziczki, siać nasiona jabłoni, gruszek, śliwek i wiśni, także orzechów i innych drzew. Kończyć zbiory zimowych jabłek, gruszek w kwadrze owocu, wcześniej korzystna do zbioru jest kwadra liścia, potem kwadra korzenia. Gorsza z racji zaćmień kwadra liścia pod koniec miesiąca. Podane terminy to również w miarę dobry czas do zbioru wartościowych, witaminowych owoców leśnych: dzikiej róży, berberysu, tarniny, głogu, a także żołędzi, szyszek, nasion drzew, kwiatów, ziół i innych roślin. Wybierać do zbiorów dni słoneczne i godziny popołudniowe. W tych terminach także otrząsać ostatnie orzechy.

Kiedy najlepiej kisić kapustę?

Do zbiorów kapusty i jej kwaszenia najlepsze będą okresy, gdy Księżyca przybywa. Najkorzystniejsza jest zawsze kwadra owocu (podwójna linia ciągła), w październiku przypada od 5 do 8, wcześniej dobra też kwadra liścia na początku miesiąca. Gorszy czas w trakcie zaćmień pod koniec października i w listopadzie w kwadrze liścia i owocu. Dlatego w tym miesiącu dobra będzie też kwadra korzenia po pełni (9 października). Również wtedy dobrze jest kisić liście buraków i wykonywać inne kiszone produkty. W kwadrze liścia i owocu na początku miesiąca można przesadzać sałatę głowiastą, zimującą w gruncie. Wtedy też siać jeszcze rośliny na zielone nawożenie, szpinaki. Później dosyć korzystny termin przypada też w kwadrze korzenia. Gorszy czas od 27 października.

Najlepszy jesienny czas do nawożenia

Najlepszy czas do wywożenia i nawożenia obornikiem, kompostem pól, łąk, ogrodów przypada zawsze w kwadrze uprawy, w tym miesiącu można to zrobić od 17 do 25 października, nieco mniej korzystna jest wcześniejsza kwadra korzenia. Warto pamiętać, że nawożenie organiczne, czyli wprowadzanie do gleby dobrze przefermentowanego obornika lub kompostu, zawsze powinno się odbywać, gdy temperatura powietrza wynosi nie mniej niż 10 st. C. Gdy jest niższa, procesy wiązania i rozkładu substancji w glebie nie zachodzą prawidłowo. Pamiętać trzeba, że nawozy organiczne należy mieszać z glebą na głębokości około 10 cm, nie głębiej. Wtedy jest gwarancja lepszej przyswajalności i prawidłowego rozkładu. Gdy nawożenie prowadzone jest głębiej, około 20 cm, to w glebie jest dużo miejsca na przepoczwarzanie się owadów. Duża ilość owadów to pokarm dla kretów, więc by ich liczbę ograniczyć, warto prawidłowo wykonywać zabiegi nawożenia.

W podanych terminach można także wapnować, rozlewać gnojówkę, przerabiać komposty, ściółkować grządki, np. z ziołami. Wszelkie zabiegi uprawowe, orki, przekopywania grządek, wzruszania ziemi, kopczykowania wykonywać w dniach zaznaczonych linią przerywaną. Wtedy także wykonać prace porządkowe w oczku wodnym, tępić szkodniki itp. W sadzie w kwadrze uprawy przed nowiem (25 października) smarować pnie pastą złożoną z gliny i krowieńca, najlepiej rozcieńczoną serwatką, a przy jej braku wodą albo z gliny, krowieńca, popiołu drzewnego i wapna.

Kiedy ostatni raz kosić trawę?

Ostatni raz kosić trawniki w kwadrze liścia na początku miesiąca, gorsza z racji zaćmień kwadra liścia od 27 października. Wtedy też, zwłaszcza przed nowiem (25 października), silnie podlewać rośliny dwuletnie, zimujące w gruncie w postaci rozet, to pozwoli im dobrze przetrwać mroźną zimę.

Październik w ekogospodarstwie

Odławiać ryby w stawach najlepiej od 10 do 23 października.

Ubój zwierząt gospodarskich przeprowadzać do 8 października (dni zaznaczone linią ciągłą), w godzinach przedpołudniowych, gorszy czas z racji zaćmień po 25 października.

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać do 8 października, gorszy czas z racji zaćmień od 27 października.

Ostatnie prace pielęgnacyjne w pasiekach m.in. ogacać ule, okładać je matami – wykonywać najlepiej od 10 do 23 października, szczególnie korzystne dni od 17 do 23 października.

Powiązane artykuły

Leave a Comment