Home Pogoda Październik 2022 – prognoza pogody długoterminowa

Październik 2022 – prognoza pogody długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Październik 2022 – prognoza pogody długoterminowa. W październiku będzie zaćmienie Słońca, dlatego pogoda może obfitować w zmiany i anomalia. Zobaczcie jaka według nas będzie październikowa pogoda.

Babie lato w październiku

Październik może obfitować w zmiany i anomalia, a prognozowanie mogą utrudniać rozpoczynające się zaćmienia. Pierwsza dekada miesiąca przywita nas pięknym, babim latem. Dni powinny być pogodne, ładne, słoneczne i ciepłe w dzień, z przyjemnymi temperaturami. Jednak w nocy możliwe chłody ze szronem, z przymrozkami, a nawet mrozem. Lokalnie spadki temperatur mogą być silne. Duże różnice w odczuciu temperatur między dniem a nocą. Możliwe liczne mgły i rosy. Więcej opadów powinno się pojawić pod koniec pierwszej dekady, zwłaszcza gdy powieje wiatr z południowego zachodu. W większości kraju spadnie deszcz, jednak na południu, północy i wschodzie niewykluczony deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Jednak opady nie powinny być długotrwałe i intensywne.

Pierwsze większe mrozy i chłody

Po chwilowym załamaniu pogody ponownie zrobi się pogodnie i słonecznie. Będzie dominować aura wyżowa, słoneczna, przyjemna, ale bez wysokich temperatur w dzień. Noce, zwłaszcza przy bezchmurnym niebie, będą wyraźnie chłodne i mroźne. Lokalnie przy dużych różnicach temperatur liczne mgły, szrony i przymrozki.

Ostatnia dekada wyraźnie zimniejsza, typowo jesienna. Temperatury dużo niższe niż na początku miesiąca podczas babiego lata. Dodatkowo silny wiatr będzie potęgował odczucie chłodów. Lokalnie spadki temperatur mogą być silne, zwłaszcza w nocy i nad ranem. Pod koniec miesiąca niewykluczone jesienne słoty i różnorodne opady – od deszczu aż po śnieg. Na południu i północnym wschodzie Polski może zrobić się zimowo.

Prognoza dodatkowa: Wczesnej i mroźnej zimy można się spodziewać, jeżeli z drzew owocowych liście opadają dosyć intensywnie i silnie, najpierw z góry, z czubków.

LUDOWA METEOROLOGIA NA PAŹDZIERNIK

Gdy październik z wodami, grudzień z wiatrami.

Kiedy w Święty Gaweł (16 października) słota, będzie w lecie dużo błota.

PRZYSŁOWIA NA PAŹDZIERNIK

Na Świętego Franciszka (4 października) odlatuje pliszka.

W Edwarda (13 października) jesień twarda.

Powiązane artykuły

Leave a Comment