Home Ogród Listopad – terminy prac w ekoogrodzie

Listopad – terminy prac w ekoogrodzie

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Listopad – terminy prac w ekoogrodzie. Późna jesień to czas ostatnich prac w ogrodach i na polach. Kończymy zbiory plonów i powoli przygotujemy ogród na nadejście zimna i chłodów. Jakie prace wykonać w ogrodzie i gospodarstwie w listopadzie?

Listopad – terminy prac w ekoogrodzie

Listopad to okres, w którym powoli unikamy prac na polu i w ogrodzie, bo tradycja nakazywała, by w końcu miesiąca, zwłaszcza na początku Adwentu (w tym roku rozpocznie się 27 listopada), dać już ziemi czas na spoczynek. Jeszcze w kwadrze korzenia  – (kolor niebieski) w połowie miesiąca, jeżeli ziemia nie zamarzła, można siać na zimę rośliny korzeniowe, marchew, pietruszkę, sadzić topinambur (słonecznik bulwiasty), czosnek, cebulki kwiatowe. Wcześniej mniej korzystna z racji zaćmień kwadra owocu – kolor czerwony. Później korzystna też kwadra liścia pod koniec miesiąca. Jednak ten czas może być już zbyt późny na siewy. Dni oznaczone w kwadrze uprawy małymi korzeniami od 17 do 21 listopada to dobry czas do zbiorów roślin korzeniowych, szczególnie tych mogących zimować w gruncie, np. pasternaku, skorzonery, chrzanu oraz ziół korzeniowych. Wcześniej korzystny czas też po pełni (8 listopada) w kwadrze korzenia. Dobry czas też w kwadrze liścia pod koniec miesiąca, gorsza tym razem jest kwadra owocu między zaćmieniami.

Zbieramy dziko rosnące owoce

Dziko rosnące owoce leśne zbierać i przetwarzać najlepiej przed pełnią w kwadrze owocu, ale z racji zaćmień tym razem korzystniejsza będzie kwadra korzenia od 10 do 15 listopada. Później bardzo dobra będzie też kwadra liścia pod koniec miesiąca od 25 do 29 listopada. Jest to również dobry czas do pozyskiwania kory z roślin leczniczych, igliwia na witaminowe napoje, a także zbioru brukselki. W kwadrze korzenia, o ile ziemia nie zamarzła, można jeszcze siać kasztany, żołędzie, głogi, nasiona drzew szpilkowych, kwiatów, ziół. Później dosyć dobra też kwadra liścia, z racji zaćmień gorsza będzie tym razem kwadra owocu, uważana zawsze za najkorzystniejszą.

Kiedy ciąć winorośl?

Cięcie winorośli przed okryciem wykonać najlepiej w kwadrze uprawy albo wcześniej, po pełni w kwadrze korzenia od 10 do 15 listopada. Jest to też dobry czas do oczyszczenia, bielenia lub smarowania pni pastami, owijania drzewek słomą, obsypywania liśćmi, ściółkowania, budowy grządek podwyższonych, zabezpieczania przed przemarznięciem, np. jeżyn, okrywania krzewów, kwiatów, ziół i innych roślin zimujących w gruncie. Po pełni okopywać większe drzewa, które chcemy zimą przesadzać z bryłą korzeniową.

Listopadowe nawożenie roślin

Jeszcze w kwadrze uprawy w połowie miesiąca, ale najlepiej tylko wtedy, gdy jest to konieczne i gdy nie było silniejszych przymrozków czy mrozów, można wapnować, nawozić obornikiem, kompostem pola, łąki, ogrody, przyorywać zielone nawozy.

Kiedy pobierać zrazy z drzew?

Zrazy z drzew owocowych, jeżeli już została zakończona wegetacja, ścinać po pełni 10, 11, 12 listopada, z racji zaćmień gorszy czas przed pełnią 4, 5, 6 listopada (wtedy jednak lepiej nie pobierać zrazów i pobrać je po pełni listopadowej lub dopiero w okolicach grudniowej pełni 8 grudnia). Zrazy przechowywać w wiadrze z piaskiem w chłodnej piwnicy. Również w tych terminach ścinać gałęzie krzewów ozdobnych, np. forsycji, na sadzonki. Dołować w ocienionym miejscu, by 2–3 oczka wystawały nad ziemią, a 3 oczka były w ziemi. Podobnie można postępować w przypadku porzeczek i agrestu.

W kwadrze korzenia i liścia można sadzić wiklinę, gorsza z racji zaćmień kwadra owocu. Wystarczy poutykać w ziemię ucięte gałązki. Warto też wtedy kopać pietruszkę, szczypiorek przeznaczone do pędzenia.

W listopadzie unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Listopad w ekogospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe zwierząt dokonywać, gdy Księżyca przybywa od 25 listopada, wcześniej gorszy z racji zaćmień czas do 6 listopada.

Ubój zwierząt gospodarskich wykonywać także w tych samych terminach, czyli od 25 listopada. Wcześniej gorszy czas z racji zaćmień do 6 listopada. Ostatnie prace w pasiekach wykonywać od 10 do 21 listopada, zwłaszcza od 16 do 21 listopada. Zaczynamy dokarmiać ptaki, jeżeli nadeszły silniejsze chłody.

Powiązane artykuły

Leave a Comment