Home Pogoda Grudzień 2022 – prognoza pogody długoterminowa

Grudzień 2022 – prognoza pogody długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Grudzień 2022 – prognoza pogody długoterminowa. Po ciepłym, ale też zimowym i śnieżnym listopadzie, zgodnym z naszymi prognozami,  przedstawiamy prognozę pogody na grudzień wg dawnych reguł. 

Grudzień 2022 – prognoza pogody długoterminowa

Pierwsze dni grudnia mogą być pogodne i łagodne, takie jak pod koniec listopada. Jednak nie potrwają długo, gdyż w dalszej części tej dekady aura będzie mokra, z różnorodnymi opadami. Można oczekiwać opadów deszczu, śniegu z deszczem oraz śniegu. Dodatkowo opadom mogą towarzyszyć często wiejące wiatry, które będą obniżać temperaturę powietrza. Porywy wiatru mogą być silne i gwałtowne, przez co dni będą zimne i nieprzyjemne. Niewykluczone zawieje i zamiecie śnieżne.

Druga dekada miesiąca z podobną, mokrą aurą. Opady śniegu częstsze, gdy będzie wiał wiatr z północnego zachodu i wschodu. Deszczu można oczekiwać, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Temperatury różnorodne – od lekko odwilżowych po takie z delikatnym mrozem, utrzymującym się w dzień. Noce także mroźne.

Zima nadejdzie zgodnie z kalendarzem

Trzecia dekada i rozpoczynająca się kalendarzowa zima powinny być bardziej stabilne w pogodzie. Jednak dużo chłodniejsze i z wyraźnie odczuwalnym zimnem, które dodatkowo potęgować będzie silnie wiejący wiatr. Opady, jeżeli się pojawią, to wystąpią lokalnie i nie będą zbyt intensywne. Święta Bożego Narodzenia zimne, wietrzne i lokalnie białe. Więcej dni pogodnych ze słońcem, ale także silniejszym mrozem nastanie pod koniec miesiąca. Wtedy spadki temperatur, zwłaszcza przy rozpogodzeniach w nocy, mogą być bardzo silne. Mróz może utrzymywać się również w dzień. Temperatury zimowe, z przyjemnym, słonecznym wyżem. Opady, jeżeli wystąpią, to raczej lokalnie i nie będą zbyt intensywne.

Prognoza dodatkowa: Późny odlot drozdów śpiewaków pozwala sądzić, że zima niezbyt szybko nastąpi. Na pewno zaś taki wniosek można wyciągnąć, jeżeli ptaki ujrzy się jeszcze w grudniu.

LUDOWA METEOROLOGIA NA GRUDZIEŃ

Po suchym grudniu sucha wiosna bywa i pogoda we żniwa.

Jaka pogoda Tomaszowa (21 grudnia), taka będzie i majowa.

PRZYSŁOWIA NA GRUDZIEŃ

Gdy w Barbarę (4 grudnia) pada, zima ostra się zapowiada.

Na świętą Łucję (13 grudnia) noc się z dniem tłuce.

Powiązane artykuły

Leave a Comment