Home Ogród Grudzień w ekoogrodzie

Grudzień w ekoogrodzie

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Grudzień w ekoogrodzie. Grudzień to czas odpoczynku dla wielu roślin w naszym ogrodzie. Jednak są czynności, które mimo zimy warto zrobić. Oto grudzień w ekoogrodzie.

Grudzień – czas odpoczynku dla ziemi

Zgodnie z wielowiekową tradycją rolniczą nie powinniśmy w końcu roku, w Adwencie (w tym roku od 27 listopada), uprawiać gleby. Warto się temu podporządkować, jeżeli chcemy mieć znacznie zdrowszą glebę i wyższe plony. Takie zalecenia dają też współcześni rolnicy i ogrodnicy ekologiczni. Wzruszanie gleby w tym okresie naraża bowiem wiele mikroorganizmów na śmierć z powodu mrozów.

Kiedy pozyskiwać zrazy do szczepień?

W sadzie ścinać zrazy do szczepień wiosennych najlepiej w kwadrze owocu przed pełnią 5, 6, 7 oraz po pełni 9, 10, 11 grudnia w kwadrze korzenia. Wybierać stronę południową drzew i dni bez mrozu.

Terminy cięcia drzew

Jeżeli planujemy cięcie drzew, krzewów, żywopłotów, usuwanie suchych gałęzi, to czynności te wykonywać najlepiej od 9 do 23 grudnia w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy, zwłaszcza w dniach oznaczonych linią przerywaną. W dniach oznaczonych linią ciągłą najlepiej zaś karczować drzewa.

Gdy nadejdą silne mrozy, można okładać korzenie drzew nawozem, usuwać go w dni ciepłe. Jest to ochrona przed wymarzaniem. Prostą, dawną metodą ochrony drzew przed myszami było udeptywanie śniegu wokół drzewek i krzewów oraz polewanie wodą, by powstała powłoka lodowa.

Zmrożone owoce leśne zbierać najlepiej do 7 i od 31 grudnia w kwadrach owocu, nieco mniej korzystna jest kwadra liścia od 25 do 29 grudnia, a wcześniej kwadra korzenia od 9 do 15 grudnia.

Drzewa starsze, bogate w żywicę – z przeznaczeniem na budulec albo żywiczny opał – ścinać przed pełnią do 8 grudnia w kwadrze owocu albo po nowiu od 25 grudnia w kwadrze liścia i owocu. Jeżeli chcemy, by drewno szybko wysychało i mogło być wykorzystane do wyrobu sprzętów, lepiej ścinać je w trakcie ubywania Księżyca, im bliżej nowiu (23 grudnia) od 16 do 23 grudnia w kwadrze uprawy, tym korzystniej.

W grudniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Grudniowe prace w ekogospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe najlepiej przeprowadzać w trakcie przybywania Księżyca do 7 i po 23 grudnia, unikać dni wykreślonych.

Ścinane choinki, gdy Księżyc przybiera do 7 i po 23 grudnia, będą lepiej pachniały.

Świąteczne ubijanie zwierząt najlepiej wykonać po nowiu (23 listopada i 23 grudnia), czyli do 7 grudnia lub później, po 23 grudnia, w dniach korzystnych.

Pamiętamy o dokarmianiu ptaków, gdy nadeszły silne chłody.

Powiązane artykuły

2 komentarze

Mirek 16 grudnia 2022 - 23:33

Te terminy całkiem dobrze się sprawdzają. Trudno mi powiedzieć czy daje to zauważalne efekty, bo trudno to porównać. Jednak stosując się do zasad w tym roku miałem znacznie lepsze zbiory.

Reply
Magdalena Przybylak - Zdanowicz 19 grudnia 2022 - 08:15

Bardzo nam miło. Oby w kolejnym roku było jeszcze lepiej.

Reply

Leave a Comment