Home Bez kategorii Ekoogród – terminy siewów na lipiec 2022 rok

Ekoogród – terminy siewów na lipiec 2022 rok

Ekoogród – terminy siewów na lipiec 2022 rok. Letni lipiec to czas, gdy rolnicy rozpoczynają żniwa, a w ogrodach dojrzewa coraz więcej ziół, owoców i warzyw. Przystępujemy do ich pierwszych, większych zbiorów. Oto najlepsze terminy siewów, zbiorów na lipiec 2022 rok.

Pierwsze lipcowe zbiory

Na domowe przetwory, soki, wina, susze, octy najlepiej pozyskiwać maliny, porzeczki, agrest, czereśnie, wiśnie, a także inne owoce w kwadrze owocu w pierwszej połowie miesiąca, wcześniej dobra też kwadra liścia, potem korzenia i liścia w drugiej połowie miesiąca. Nie sporządzać przetworów w dniach wykreślonych i w kwadrze uprawy, ponieważ będą się znacznie szybciej psuć i będą mniej smaczne. W podanych terminach warto też przygotowywać kwas chlebowy, domowe piwo – będą najwartościowsze.

Powyższe zalecenia odnoszą się również do zbioru warzyw liściowych i owocujących nad ziemią: fasolki szparagowej, groszku, cukinii, ogórków, pomidorów, ziół, liści na suszenie, np. pietruszki. Warto też wtedy suszyć kwiaty oraz zbierać nasiona różnych roślin, w tym traw, kwiatów.

Kiedy rozpocząć żniwa w lipcu 2022?

Dobry czas do ścinania traw, koniczyn, lucern to kwadry liścia oraz kwadra owocu, w trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia. Żniwa rzepaku najlepiej przeprowadzać do 19 i po 28 lipca, unikać dni pustych i wykreślonych. Żniwa zbóż, zwłaszcza na nasiona do siewu, korzystnie byłoby pozyskiwać w kwadrze owocu w lipcu i w sierpniu.

Warzywa korzeniowe – kiedy zbierać?

Zbiory warzyw korzeniowych: cebuli, czosnku, wczesnych ziemniaków, także cebuli na dymkę, przeprowadzać najlepiej od 14 do 27 lipca, zwłaszcza w kwadrze uprawy w drugiej połowie miesiąca w dniach oznaczonych małym korzeniem. Dobry termin również w kwadrach liścia. Okres ubywania Księżyca pełnia-nów, czyli kwadrę korzenia i kwadrę uprawy, poleca się do wyjmowania cebul tulipanów. Kwadra korzenia od 14 do 19 lipca korzystna jest do rozsadzania i dzielenia roślin wieloletnich.

W lipcu siej poplony

Siewy, sadzenie roślin liściowych, sałat, kapust, kalarep oraz siewy roślin na zielone nawożenie – np. facelii, łubinu i gorczycy – dokonujemy najlepiej w czasie przybywania Księżyca, szczególnie korzystnym terminem są kwadry liścia. Można też te prace zaplanować w nieco mniej korzystnych kwadrach owocu i korzenia, unikać kwadry uprawy. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią, w tym kwiaty, sadzimy, siejemy, rozsadzamy, np. truskawki, w czasie przybywania Księżyca, najlepiej w kwadrze owocu przed pełnią (13 lipca).

Siewy roślin korzeniowych, np. rzodkwi, rzepy, sadzenie bulw ziemowitów dokonujemy najlepiej w kwadrze korzenia, dobre też kwadry liścia na początku i pod koniec miesiąca.

Terminy zabiegów pielęgnacyjnych

Nawozić grządki i pola pod kolejne uprawy, zasilać gnojówkami, płynnymi nawozami owocujące drzewa, rozrzucać komposty na zagony truskawek (po owocowaniu) najlepiej w trakcie ubywania Księżyca (pełnia-nów) od 14 do 28 lipca, szczególnie w kwadrze uprawy. Okres zaznaczony linią przerywaną jest najkorzystniejszy do wszelkich zabiegów uprawowych: spulchniania, orek, podorywek, bronowania, okopywania, gracowania, przygotowywania kompostów, niszczenia chwastów, tępienia owadów, szkodników, m.in. zakładania opasek chwytnych. Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać najlepiej w dniach z symbolem łopatki. Rośliny podlewać intensywnie po nowiu (29 czerwca i 28 lipca) w kwadrach liścia. Ograniczyć podlewanie w kwadrze owocu, szczególnie przed pełnią (13 lipca), by nie zwiększać zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych.

Letnie cięcie żywopłotów, drzew, np. wiśni, obrywanie pędów, obcinanie przekwitłych główek kwiatów, pędów truskawek i poziomek, przycinanie krzaczków po zebranej fasoli, grochu, ogławianie ogórków, usuwanie bocznych pędów pomidorów najlepiej przeprowadzać w czasie ubywającego Księżyca, między pełnią i nowiem od 14 do 28 lipca, najlepiej w kwadrze uprawy i w dniach oznaczonych łopatką.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrach liścia, jeżeli chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie z kolei wolniej odrastać.

Ukorzenianie sadzonek – np. róż i ziół, m.in. lawendy, melisy, szałwii – najlepiej przeprowadzać w kwadrze korzenia, dobre też kwadry liścia. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać w kwadrze owocu. Dobre też kwadry liścia.

Lipiec dla wędkarzy i pszczelarzy

Ryby w stawach i oczkach dokarmiać intensywniej do 12 i po 28 lipca.

Lipiec to czas miodobrania. Najlepiej pozyskiwać miód od 14 do 27 lipca, szczególnie od 20 do 27 lipca. Unikać zaś tej pracy do 13 i od 28 lipca.

Powiązane artykuły

Leave a Comment