Home Bez kategorii Pogoda w lipcu 2022 długoterminowa

Pogoda w lipcu 2022 długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Pogoda w lipcu 2022 – długoterminowa. Czerwiec zaskoczył nas ilością upalnych i ciepłych dni. Jaki będzie lipiec, czy będzie wystarczająco dużo deszczu, by urodzaje były obfite? Oto prognoza pogody na lipiec 2022 według dawnych reguł.

Słońce wędruje przed pasem nieba zwanym znakiem Raka do 22 lipca, w tym dniu o godz. 22.07 pojawia się w znaku Lwa. Pełnia – 13 lipca, nów – 28 lipca.

Zimno i deszczowo w lipcu

Pierwsza dekada lipca będzie podobna do aury z końca czerwca. Będzie przeważać zimne i deszczowe lato. Temperatury raczej mało przyjemne, z przewagą chłodnych i zimnych, zwłaszcza w nocy. Dni upalnych i bardzo ciepłych niewiele. Dodatkowo chłodom mogą towarzyszyć liczne dni z opadami deszczu. Lokalnie opady mogą być intensywne, powodować zalania i podtopienia. Niewykluczone letnie burze z ulewnym deszczem i gradem. Podczas burz może wiać silny i porywisty wiatr.

Więcej dni pogodnych z typowo letnią, czyli ciepłą i przyjemną aurą, nadejdzie wraz z początkiem drugiej dekady. Letnie, pogodne, nawet upalne dni wystąpią dużo częściej, gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Opady wystąpią lokalnie, tam gdzie powieje wiatr z południowego zachodu. Nie powinny być silne i długotrwałe. Temperatury w połowie miesiąca przyjemne, z przewagą ciepłej aury. Lokalnie może brakować wody w glebie.

Upały w ostatniej dekadzie lipca

Przełom drugiej i trzeciej dekady może być zmienny w zjawiska pogodowe. Aura może być dynamiczna i obfitować w upalną, ale też burzową i mokrą pogodę. Podczas burz może wiać silny i porywisty wiatr. Więcej dni z przyjemną, typowo letnią i stałą pogodą pod koniec miesiąca i na początku sierpnia. Wtedy też dni powinny być upalne, gorące. Opady wystąpią lokalnie i będą to zazwyczaj burze, silne i gwałtowne zwłaszcza podczas upałów.

Końcówka lipca i początek sierpnia może być najprzyjemniejszym okresem tegorocznego lata. Pogoda powinna być łaskawa dla wczasowiczów i rolników.

Prognoza dodatkowa: Deszcz, wiatr lub okres słoty nastąpi, gdy jaskółki latają tuż nad powierzchnią wody i trącają ją skrzydełkami. To samo wróżą niskie loty nad ziemią i przy ścianach budynku, dodatkowo jaskółki wtedy głośno krzyczą.

LUDOWA METEOROLOGIA NA LIPIEC

Jeśli upały w sianokosy i żniwa, to zima ostra i dokuczliwa, a jeżeli słota, to w zimie dużo błota.

Gdy słońce świeci na Jakuba (25 lipca), to będzie zima długa.

PRZYSŁOWIA NA LIPIEC

Gdy Halina (1 lipca) łąki zrosi, rolnik w wodzie siano kosi.

W Świętą Małgorzatę (20 lipca) skąd wiatr duje, drogę po zboże toruje.

Powiązane artykuły

Leave a Comment