Home Bez kategorii Ekoogród – terminy siewu na maj 2022

Ekoogród – terminy siewu na maj 2022

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Ekoogród – terminy siewu na maj 2022. Nadszedł maj, najbardziej intensywny czas pracy na polu i w ogrodzie. Maj w ekoogrodzie to pierwsze wysiewy do gruntu wielu roślin ciepłolubnych, a także przygotowanych wcześniej rozsad. Oto najlepsze terminy siewów i terminy prac w ogrodzie i gospodarstwie ekologicznym na maj 2022 zgodne z kalendarzem księżycowym. 

Terminy siewu na maj 2022 najlepiej po 8 maja

W maju rozpoczynamy siew i sadzenie roślin ciepłolubnych owocujących nad ziemią. Zgodnie z bardzo dawną, polską tradycją należy to robić dopiero po św. Stanisławie, czyli po 8 maja. W tym roku przypadnie to na końcu korzystnej kwadry liścia, a przed kwadrą owocu, ale w czasie między zaćmieniami, które sprawiają, że ten czas nie jest najlepszy. Tym razem najlepiej wykonać siewy do gruntu fasoli, ogórków, dyni po zaćmieniach, czyli od 18 maja, i wybierać dni korzystne, unikać dni wykreślonych i pustych. Jeżeli będzie to zbyt późny termin, wtedy można wybrać wcześniejszy, ale gorszy z racji zaćmień, czas w kwadrze owocu od 10 do 14 maja, lub w kwadrze liścia na początku miesiąca od 2 do 8 maja. Jeżeli jednak będzie jeszcze zbyt chłodno, zwłaszcza na północy Polski, nie zaszkodzi siewy wrażliwszych roślin ciepłolubnych przesunąć na kwadrę korzenia od 18 do 21 maja lub kwadrę liścia od 31 maja, czyli czas w drugiej połowie miesiąca.

Majowy termin siewu zbóż

W maju przystępujemy do siewu lnu, kukurydzy, prosa, gryki, kończymy siewy ziół, zbóż, łubinu i wielu kwiatów. Najlepszym terminem do tych czynności będzie czas kwadry korzenia od 18 do 21 maja i kwadra liścia po 30 maja. W tym roku gorszy z racji zaćmień do siewów zbóż, ziół i kwiatów będzie czas od 2 do 14 maja, czyli kwadry liścia i owocu.

Kiedy wysadzać pomidory do gruntu?

Najlepszy termin do wysadzania pomidorów do gruntu na cieplejszych stanowiskach i w foliach będzie tym razem w kwadrze korzenia po zaćmieniach, czyli od 18 do 21 maja i w kwadrze liścia po 30 maja. Z racji zaćmień gorsza kwadra owocu od 10 do 14 maja i liścia od 2 do 8 maja. Bezpośrednio do gruntu najlepiej wysadzać także w tych terminach, czyli najlepiej po zaćmieniach od 18 maja w dniach korzystnych. Unikać dni wykreślonych i pustych. Dni od 18 do 20 maja, czyli czas po pełni (16 maja), będą dobrym okresem do wykonywania szczepień, gorszy z racji zaćmień czas przed pełnią. Potem dobry czas będzie w okolicach czerwcowej pełni (14 czerwca).

Termin sadzenia roślin korzeniowych

Najlepszy czas do sadzenia roślin korzeniowych, m.in. ziemniaków, rozsady brukwi i cebuli, przypada w kwadrze korzenia od 18 do 21, po zaćmieniach. Bardzo dobra będzie też kwadra liścia pod koniec miesiąca. Gorszy czas z racji zaćmień w kwadrze liścia i owocu w pierwszej połowie miesiąca.

W kwadrze korzenia i dniach poza zaćmieniami najlepiej wysiewać rośliny korzeniowe na jesienny zbiór, m.in. marchew, a także rzodkiewki, rzodkiew letnią.

Kiedy siać kwiaty jednoroczne?

Kwiaty jednoroczne siać, rozsadzać najlepiej w kwadrze owocu (podwójne linie ciągłe, kolor czerwony). W tym roku jednak lepsza do tych czynności będzie kwadra korzenia i liścia po zaćmieniach od 18 maja. Gorsza z racji zaćmień również kwadra liścia od 2 do 8 maja. Sadzić rozsadę roślin liściowych – m.in. kapustnych, sałat – również w podobnych terminach, unikać czasu między zaćmieniami i dni wykreślonych. Wybierać przede wszystkim dzień dżdżysty, bo wtedy rośliny zdecydowanie lepiej się przyjmują. Siewy, sadzenia wykonywać przed południem, najlepiej rankiem. Kwadra korzenia i liścia w drugiej połowie miesiąca to najlepszy czas do rozmnażania roślin przez sadzonki zielne i odkłady. Mniej korzystna z racji zaćmień kwadra liścia i owocu w pierwszej połowie miesiąca. Rośliny balkonowe rozmnażać przez sadzonki, odkłady również w tych samych terminach.

Kiedy zwalczać szkodniki i niszczyć chwasty?

Okres zaznaczony linią przerywaną lub kolorem niebieskim oraz czas zaćmień jest najkorzystniejszy do zwalczania szkodników, zbierania gąsienic, oprysków drzew. W dniach zakreskowanych linią przerywaną lub kolorem niebieskim oraz w bliskości zaćmień najlepiej przeprowadzać wszelkie prace pielęgnacyjne wokół roślin, niszczyć chwasty w ogrodach i na polach, m.in. w ziemniakach. Wtedy też okopywać, redlić, motykować. Są to dobre okresy do przerzedzania kwiatów, usuwania zasychających kwiatów i kwiatostanów oraz zawiązków drzew, wykonywania przerywek, usuwania glonów z oczek wodnych.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrach liścia, jeżeli pragniemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrach korzenia i uprawy będzie wolniej odrastała.

Terminy zbioru ziół

Maj to czas zbioru ziół, ponieważ są najwartościowsze. Pozyskuje się przede wszystkim liście, kwiaty i całe rośliny zielone. Zbiory przeprowadzać najlepiej w czasie przybywania Księżyca, który wyznaczają linie ciągłe, możliwie w bliskości pełni, w kwadrze owocu (podwójna linia), szczególnie kwiaty. W tym miesiącu z racji zaćmień najkorzystniejsza będzie kwadra liścia pod koniec miesiąca. Zbiory można także przeprowadzić w kwadrze korzenia od 18 do 21 maja. Gorszy czas z racji zaćmień w kwadrze liścia i owocu na początku maja. Najwartościowsze są zioła zbierane rankiem w dzień słoneczny po obeschnięciu rosy. Unikać pozyskiwania ziół w dniach zakreskowanych linią przerywaną. Warzywa liściowe – m.in. rabarbar, szpinak, pędy szparagów – są najwartościowsze, gdy pozyskuje się je w terminach podobnych jak zioła, ale najkorzystniejsza jest zawsze kwadra liścia.

Majowe prace w ekogospodarstwie

Kury, kaczki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać najlepiej przed pełnią od 10 do 14 maja, dobry czas będzie również po zaćmieniach od 18 do 21 maja. Bielić pomieszczenia inwentarskie w okresie zakreskowanym linią przerywaną.

Dokarmiać ryby częściej w stawach i oczkach wodnych do 14 i po 30 maja.

Podlewać intensywnie ogrody, szczególnie młode kwitnące drzewka, w kwadrze liści po nowiu (30 kwietnia i 30 maja).

Strzyc owce w okolicach nowiu (30 kwietnia i 30 maja). Dbać o czystość w oborach, stajniach, chlewach.

Zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać przed nowiem od 22 do 30 maja.

Większość prac pielęgnacyjnych w pasiekach wykonywać najlepiej od 18 do 28 maja, szczególnie od 22 do 28 maja. Unikać prac przy pszczołach do 16 maja, wtedy jednak można owady podkarmiać.

 

Zapraszamy do obserwacji profilu autorki na IG

  • Tam zobaczycie miejski ekoogród tworzony w Bydgoszczy zgodnie z fazami Księżyca,
  • Certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, które prowadzone jest na Warmii, również w księżycowym rytmie – Warmińska Ekozagroda
  • A także będziecie mieli dostęp do przypominajek prac wykonywanych z kalendarzem księżycowym na daną kwadrę.

Zapraszamy również na nasz profil na FB, gdzie znajdziecie dużo ciekawych tekstów i porad zgodnych z sezonem ogrodniczym.

Powiązane artykuły

Leave a Comment