Home Pogoda Pogoda na luty 2022

Pogoda na luty 2022

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

„Gdy w Gromnicę (2 lutego) z dachu ciecze, zima jeszcze się powlecze”. To przysłowie ma szansę się sprawdzić, gdyż styczeń był w większości kraju dużo cieplejszy niż prognozowaliśmy. Tylko lokalnie było mroźno i śnieżnie. Czy mroźna zima powróci w lutym? Zobaczcie prognozę pogody na luty 2022 napisaną według dawnych reguł. 

Słońce wędruje przed fragmentem nieba o nazwie Wodnik do 18 lutego i o godz. 17.43 trafia do wilgotnego i chłodnego pasa zwanego znakiem Ryb. Nów – 1 lutego, pełnia 16 lutego.

Początek lutego z opadami

Początek lutego może przywitać nas podobną pogodą jak koniec stycznia. Pierwsza dekada oraz początek drugiej będzie wilgotna z różnorodnymi opadami. W zależności od regionu może padać śnieg, śnieg z deszczem oraz deszcz. Lokalnie opady mogą być intensywne i długotrwałe. Dodatkowo może im towarzyszyć nieprzyjemny i silny wiatr, potęgujący odczucie chłodu. Silne podmuchy mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatury raczej umiarkowanie chłodne, z lekkimi mrozami w dzień i w nocy. Silniejsze mrozy tylko przy rozpogodzeniach.

W lutym pierwszy powiew wiosennego ciepła

Podobnej aury, czyli wilgotnej i mokrej, można oczekiwać również na początku drugiej dekady. Jednak nie powinno już być tak wietrznie i nieprzyjemnie. Momentami zrobi się bardzo ciepło i pogodnie – będzie to pierwszy powiew wiosennego ciepła. Temperatury odwilżowe i plusowe w dzień, w nocy lekki mróz. Na południu i wschodzie kraju można oczekiwać silniejszych mrozów. Najsilniejsze mrozy będą nocami, zwłaszcza przy rozpogodzonym i jasnym niebie. Mróz może utrzymywać się także w dzień. Opady pojawią się sporadycznie i nie będą zbyt intensywne. Lokalnie może brakować wody w glebie i wystąpi susza.

Mroźno pod koniec lutego

Ostatnia dekada powinna obfitować w dni pogodne, ale z wyraźnym mrozem zarówno w dzień, jak i w nocy. Chłodów należy oczekiwać, zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Różnorodne opady mogą pojawić się pod koniec miesiąca i wystąpić lokalnie, zwłaszcza przy wietrze z południowego zachodu. Temperatury charakterystyczne dla przedwiośnia.

Prognoza dodatkowa: Gdy sól wilgotnieje i łączy się w drobne kawałki, spodziewać się należy okresu pochmurnego, potem również słoty lub wiatru.

LUDOWA METEOROLOGIA NA LUTY

Gdy jasne słońce w dzień gromniczny (2 lutego) będzie, więcej niż przedtem śniegu spadnie wszędzie.

Silne wiatry przy końcu lutego, spodziewaj się zatem lata żyznego.

PRZYSŁOWIA NA LUTY

W dzień Agaty (5 lutego) to dopiero pół zimy rogatej.

W Katedrę Piotra (22 lutego) ostry czas, dni czterdzieści trwa on wraz.

Powiązane artykuły

Leave a Comment