Home Nowość Październik w ogrodzie i na polu

Październik w ogrodzie i na polu

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Październik w ogrodzie i na polu – podpowiadamy co robić. Jesienny miesiąc to ostatni tak intensywny czas prac i pozyskiwania tegorocznych plonów w ogrodach i sadach, ale również czas ostatnich siewów zbóż ozimych. Ciepłe dni babiego lata z pewnością zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie i na polu. Oto najlepsze terminy październikowych prac zgodnie z kalendarzem księżycowym. 

Październik w ogrodzie i na polu

Październik to czas ostatnich prac w ogrodach i na polach. Należy kończyć wybieranie roślin korzeniowych, bulwiastych, kłączowych, ziół korzeniowych w okresie ubywania Księżyca od 2. do 15. i po 31., szczególnie polecana jest kwadra uprawy. Dosyć korzystna jest także kwadra liścia. Płody z roślin korzeniowych zebrane bliżej nowiu (16 października), w dniach oznaczonych małymi korzeniami, zwłaszcza zioła korzeniowe – ale też pietruszka, skorzonera, por, pasternak – będą najwartościowsze i powinny się lepiej przechowywać w piwnicach, kopcach. Ostatni dość dobry termin do zbioru roślin korzeniowych, a zwłaszcza ziół, będzie jeszcze w kwadrze liścia i owocu pod koniec miesiąca, albo w kwadrze korzenia w listopadzie.

Kwadra korzenia jest najlepsza do wykopywania, dzielenia karp, korzeni, wyjmowania bulw, sadzenia kłączy konwalii, cebul kwiatów, czosnku, dymki. Dobrze jest wyjmować kłącza, bulwy, korzenie, gdy przymrozki zwarzą liście i wstrzymają wegetację.

Pozyskiwać rośliny kapustne, liściowe, owoce w kwadrze owocu od 24. do 29. Wcześniej korzystna też kwadra liścia i korzenia na początku miesiąca.

Październik w sadzie

Sadzenie drzewek owocowych, także drzewek i krzewów iglastych, róż najlepiej przeprowadzać, gdy opadną na nich liście. Najkorzystniejszy czas to kwadra owocu pod koniec miesiąca i w drugiej kolejności kwadra liścia. Dobry czas będzie też w kwadrze korzenia. Unikać kwadry uprawy i dni wykreślonych. Wszelkie tego rodzaju prace lepiej wykonywać przed południem. By drzewka się lepiej przyjmowały, warto maczać korzenie w papce gliniastej samej lub z dodatkiem krowieńca, ewentualnie można stosować rozcieńczone gnojówki zwierzęce z gliną, serwatką i popiołem z drzew liściastych.

W podanych terminach warto też sadzić, przesadzać dziczki, siać nasiona jabłoni, gruszek, śliwek i wiśni, także orzechów i innych drzew. Kończyć zbiory zimowych jabłek, gruszek w kwadrze owocu, wcześniej korzystna do zbioru jest kwadra liścia oraz kwadra korzenia na początku miesiąca. Podane terminy to również w miarę dobry czas do zbioru wartościowych, witaminowych owoców leśnych: dzikiej róży, berberysu, tarniny, głogu, a także żołędzi, szyszek, nasion drzew, kwiatów, ziół i innych roślin. Wybierać do zbiorów dni słoneczne i godziny popołudniowe. W tych terminach także otrząsać ostatnie orzechy.

Kiedy kisić kapustę?

Do zbiorów kapusty i jej kwaszenia najlepsze będą okresy, gdy Księżyca przybywa. Najkorzystniejsza jest zawsze kwadra owocu (podwójna linia ciągła), w październiku przypada od 24. do 29. Wcześniej dobra też kwadra liścia. W trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia. Również wtedy dobrze jest kisić liście buraków i wykonywać inne kiszone produkty. W kwadrze liścia i owocu można przesadzać sałatę głowiastą, zimującą w gruncie. Wtedy też siać jeszcze rośliny na zielone nawożenie, szpinaki. Wcześniej dosyć korzystny termin przypada, też w kwadrze korzenia.

Kiedy kosić trawniki?

Ostatni raz kosić trawniki w kwadrze liścia. Wtedy też, zwłaszcza przed nowiem, silnie podlewać rośliny dwuletnie, zimujące w gruncie w postaci rozet, to pozwoli im dobrze przetrwać mroźną zimę.

Kiedy najlepiej nawozić ziemię i tępić szkodniki?

Najlepszy czas do wywożenia i nawożenia obornikiem, kompostem pól, łąk, ogrodów przypada zawsze w kwadrze uprawy, w tym miesiącu od 10. do 16. Nieco mniej korzystna jest wcześniejsza kwadra korzenia. Warto pamiętać, że nawożenie organiczne, czyli wprowadzanie do gleby dobrze przefermentowanego obornika lub kompostu, zawsze powinno się odbywać, gdy temperatura powietrza wynosi nie mniej niż 10 st. C. Gdy jest niższa, procesy wiązania i rozkładu substancji w glebie nie zachodzą prawidłowo. Pamiętać trzeba, że nawozy organiczne należy mieszać z glebą na głębokości około 10 cm, nie głębiej. Wtedy jest gwarancja lepszej przyswajalności i prawidłowego rozkładu. Gdy nawożenie prowadzone jest głębiej, około 20 cm, to w glebie jest dużo miejsca na przepoczwarzanie się owadów. Duża ilość owadów to pokarm dla kretów, więc by ich liczbę ograniczyć, warto prawidłowo wykonywać zabiegi nawożenia.

W podobnych terminach także wapnować, rozlewać gnojówkę, przerabiać komposty, ściółkować grządki, np. z ziołami. Wszelkie zabiegi uprawowe, orki, przekopywania grządek, wzruszania ziemi, kopczykowania wykonywać w dniach zaznaczonych linią przerywaną i kolorem niebieskim. Wtedy także wykonać prace porządkowe w oczku wodnym, tępić szkodniki itp. W sadzie w kwadrze uprawy przed nowiem (16.) smarować pnie pastą złożoną z gliny i krowieńca, najlepiej rozcieńczoną serwatką. Przy jej braku wodą albo z gliny, krowieńca, popiołu drzewnego i wapna.

Październik w gospodarstwie

Odławiać ryby w stawach najlepiej od 2. do 15.

Ubój zwierząt gospodarskich przeprowadzać od 17. do 29. (dni zaznaczone linią ciągłą), w godzinach przedpołudniowych.

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać od 17. do 29.

Ostatnie prace pielęgnacyjne w pasiekach – m.in. ogacać ule, okładać je matami – wykonywać najlepiej od 2. do 15. i po 31., szczególnie korzystne dni od 10. do 15.

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ NA 2021 JUŻ DZISIAJ

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Powiązane artykuły

Leave a Comment