Home Pogoda Jaką pogodę przyniesie listopad?

Jaką pogodę przyniesie listopad?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Jaką pogodę przyniesie listopad? Czy jesień stabilna, czy różnorodna w pogodowe zjawiska? Zobaczcie sami co dla nas szykuje jesienny listopad…

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba zwanym znakiem Skorpiona do 21 listopada, wtedy o godz. 21:39 pojawi się w znaku Strzelca. Nów 15 listopada, pełnia z zaćmieniem Księżyca 30 listopada.

.

Listopad z anomaliami

Listopad z racji zaćmienia może być bogaty w pogodowe anomalie i powinien być bardzo wietrzny. Rozpocznie się dosyć przyjemną, pogodną i łagodną aurą. Początek miesiąca z dużą ilością dni pogodnych, słonecznych, ciepłych. W nocy możliwe chłody i zimna, niewykluczone przymrozki, szrony i lekki mróz. Przy licznych rozpogodzeniach, przejaśnieniach i okresach ładniejszej aury należy się spodziewać szarug i mgieł zwłaszcza wieczorami i w nocy. Poranne mgły i zamglenia, mogą również utrzymywać się w ciągu dnia.

Wietrzny listopad z pierwszym większym śniegiem

Dni cieplejszych, ładnych najwięcej w pierwszej dekadzie. W drugiej dni powinny być bardzo wietrzne i niezbyt przyjemne. Liczne wiatry dodatkowo będą potęgowały odczucie chłodu, mimo umiarkowanych temperatur. W połowie miesiąca dużo więcej dni pochmurnych, wilgotnych z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i lokalnie nawet śniegu. Temperatury w ciągu dnia nie powinny być zbyt wysokie, ale wiatr może być silny, gwałtowny i nieprzyjemny. Rozpogodzeń i pogodnych dni raczej niewiele, dominować powinny dni z jesienną słotą.

Dużo dni chłodnych w listopadzie

Więcej przejaśnień, z wyżową ale zimną i chodną aurą może wystąpić dopiero pod koniec miesiąca, w ostatniej dekadzie. Odczucie chłodu będzie dodatkowo potęgował silnie wiejący wiatr. Temperatury już niskie, z przymrozkami i mrozem utrzymującym się w również w dzień. Opady sporadyczne i występujące lokalnie.

Prognoza dodatkowa: Zapowiedzią zbliżającego się deszczu lub wiatru są odrywające się ze ścian komina i opadające na dół sadze. Zjawisko to można wytłumaczyć nasycaniem się sadzy wilgocią, zwiększaniem jej ciężaru, powodowanym wzrostem ilości pary wodnej. Dzieje się tak podczas zmiany pogody, z suchej, wyżowej, na deszczową, niżową.

LUDOWA METEOROLOGIA

Gdy w Zaduszki (2 listopada) śnieg poprószy lub deszcz podokucza, wczesnym latem grozi susza.

Gdy w dzień św. Marcina (11 listopada) wiatr z południa wieje, na lekką zimę daje nadzieje.

PRZYSŁOWIA NA LISTOPAD

Kiedy mrożą Wszyscy Święci (1 listopada) – zima kark dość szybko skręci.

Gdy dzień jasny i suchy w św. Andrzeja (30 listopada) – dla samotnych na dobre zmiany wielka nadzieja.

.

ZAMÓW PRENUMERATĘ NA 2021 JUŻ DZISIAJ

Powiązane artykuły

Leave a Comment