Home Dom Jak jest wpływ Księżyca na życie na Ziemi?

Jak jest wpływ Księżyca na życie na Ziemi?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

W dyskusjach z moimi kolegami niekiedy brakuje mi argumentów dotyczących oddziaływania Księżyca na Ziemię i przyrodę. Chciałbym prosić o przytoczenie pewnych faktów na ten temat – stwierdził w liście do redakcji Józef K. Podobnych listów i zapytań otrzymuję więcej. 

Fale tsunami przy pełni Księżyca

Przed kilku laty zestawiłem daty największych trzęsień ziemi w ostatnich kilkudziesięciu latach z głównymi fazami Księżyca nowiem i pełnią. I okazało się, że większość tych tragicznych zdarzeń miała miejsce właśnie wtedy gdy Księżyca nie było widać, czyli znajdował się w nowiu lub jaśniał pełnym blaskiem, czyli był w pełni. W końcu 2004 roku całym światem wstrząsnęło tragiczne trzęsienie ziemi i wielkie fale tsunami, które zmiotły z powierzchni Ziemi miejscowości położone na wyspach w Indonezji, Indiach i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Według niektórych szacunków mogło zginąć w wyniku kataklizmu nawet 300 tys. ludzi, kilka milionów pozostało bez dachu nad głową. Fale tsunami i trzęsienie ziemi miało miejsce 26 grudnia, w uroczystość Świętej Rodziny i jednocześnie dokładnie w dzień pełni Księżyca. 

Wielka siła

To tragiczne zdarzenie po raz kolejny powinno nam wszystkim uzmysłowić jak z wielką siłą oddziałuje Księżyc na Ziemię i jak jego fazy – nawet przez takie tragiczne wydarzenia wpływają na życie przyrody ale też ludzi. Fale tsunami ukazały w pełni zewnętrzną moc Księżyca, ale przecież wpływa on na przyrodę także bardziej subtelnie np. pobudzając rozwój mikroorganizmów. Skoro Księżyc porusza wodami, płytami skorupy ziemskiej, to również w wielkim stopniu ma wpływ na ruchy atmosfery otaczającej Ziemię. A to z kolei decyduje o zjawiskach pogodowych. Nasi przodkowie dawno te zależności dostrzegli, stąd tak wielką uwagę przywiązywali do obserwacji faz Księżyca. Wiele przysłów ludowej meteorologii jest tego potwierdzeniem.

Trzęsienia ziemi i zapadliska

Bardzo silne trzęsienie ziemi w Iranie 22 lutego 2005 roku było też w bliskości pełni Księżyca, która przypadała 24 lutego rano. Według badań amerykańskich spośród 156 przypadków zapadlisk ziemi w USA jakie odnotowano w ciągu dwudziestu lat w XX wieku aż 95 proc. powstawało podczas pełni Księżyca. Obserwacje policji w USA dowodzą również, że w okresie pełni popełnia się więcej przestępstw, więcej jest rozbojów. Co ciekawe w meczach rozgrywanych w okresie pełni więcej bywa również wykluczeń hokeistów.
Według ludowej tradycji pełnia także daje natchnienia, jest czasem wzlotu ducha, poprawy intuicji.

Polski Papież i fazy Księżyca

Jako pewną ciekawostkę chciałbym tutaj przytoczyć pewne fakty związane z pełnią Księżyca i Polskim Papieżem. Otóż dopiero niedawno oglądając film ukazujący dzień wyboru na papieża Karola Wojtyły zauważyłem, że na niebie jaśniała okrągła tarcza księżyca. Spojrzałem na daty w tablicach astronomicznych i zauważyłem, że 16 października 1978 roku w dniu wyboru przypadała pełnia. I jeszcze jeden fakt. Otóż jednym z największych przełomowych wydarzeń w historii pontyfikatu Jana Pawła II była wizyta w Ziemi Świętej. Data tej wizyty także przypadła dokładnie w okresie wiosennej pełni Księżyca. Dodam też, że pogrzeb Jana Pawła II miał miejsce w okresie nowiu Księżyca połączonego z zaćmieniem Słońca. W symbolice chrześcijańskiej odnawianie się Księżyca było uznawane za nieprzemijalność królestwa mesjańskiego. Srebrny Glob to również atrybut Kościoła odbijającego światło Chrystusowe. Wielkanoc, której czas wyznacza się na podstawie faz Księżyca – zawsze przypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca – stanowi „przejście” Chrystusa przez mękę do chwały Ojca.

(Więcej na ten temat zainteresowani Czytelnicy znajdą w książce poświęconej proroctwom – „Sławne proroctwa, objawienia, przepowiednie dla Polski i świata na XXI wiek”).
Zbigniew Przybylak
Odpowiedź opublikowana w Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2006.
 

Powiązane artykuły

Leave a Comment