Home KALENDARZ OGRODNIKA Kiedy i jak ciąć maliny

Kiedy i jak ciąć maliny

by redakcja
4 read

Przycinanie malin jest kluczowym elementem pielęgnacji tych pysznych owoców. Termin oraz technika cięcia zależą od odmiany krzewu, oraz jego wieku. Młode rośliny warto przycinać od razu po posadzeniu, co korzystnie wpływa na ich rozwój. Oto szczegółowe wskazówki, które pozwolą Ci cieszyć się obfitymi zbiorami malin.

Dla nowo posadzonych krzewów malin najlepiej jest przeprowadzić cięcie zaraz po ich posadzeniu, skracając pędy do kilku centymetrów nad ziemią. Taki zabieg stymuluje roślinę do intensywnego wypuszczania nowych pędów. Starsze krzewy wymagają cięcia wiosną lub jesienią, w zależności od wybranej odmiany.

Wiosnę warto wykorzystać na przycinanie uszkodzonych przez zimowe przymrozki pędów i gałęzi, które wykazują osłabienie. Usuwając przerośnięte partie, dajemy więcej światła i powietrza pozostałym pędom. Dla odmian owocujących latem, idealnym momentem na spokojne cięcie jest czas po zbiorach — wtedy warto usunąć dwuletnie pędy, by zrobić miejsce dla młodszych.

W przypadku malin owocujących późną jesienią cięcie powinno nastąpić po zakończeniu zbiorów. Ważne jest, aby wszystko wykonać przed przymrozkami, zmniejszając tym samym ryzyko uszkodzenia roślin.

Przeczytaj także: Kiedy i jak przycinać winogrona

Jak przycinać maliny?

Podczas cięcia malin, upewnij się, że wybierasz pogodny dzień. Warunki atmosferyczne mają duże znaczenie, ponieważ przycinanie w deszczu wydłuża czas gojenia miejsc po usuniętych gałęziach i może przyczynić się do zmniejszenia plonów.

Podczas wiosennego cięcia należy skupić się nie tylko na usuwaniu uszkodzeń, ale również na przerzedzaniu. Jeśli krzew rozrasta się na boki, przycinaj wyrastające pędy tuż nad ziemią, co pozwoli na lepsze wykorzystanie dostępnego światła i przestrzeni do wzrostu. Dobrze naświetlone rośliny owocują lepiej.

Używaj ostrego sekatora, który przetnie pędy czysto i bez rozrywania. Dobrze jest nosić rękawice ochronne, aby uniknąć zranień. W przypadku usunięcia uschniętych lub zainfekowanych pędów niezależnie od ich stanu, najlepiej je spalić lub wyrzucić, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się chorób.

Wskazówki dla uprawy malin

Decydując się na uprawę malin, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

  • Gleba: Maliny preferują lekko kwaśną ziemię (pH 5,5–6,5) bogatą w azot i próchnicę. Przed sadzeniem warto wzbogacić glebę humusem, co pozytywnie wpłynie na kondycję krzewów.
  • Terminy: Wiosenne przycinanie powinno się zakończyć do końca kwietnia. Odmiany jesienne skracaj w sierpniu lub listopadzie.
  • Regularne nawożenie: Analiza gleby pomoże określić zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Niższe liście mogą sugerować niedobór potasu, podczas gdy brązowe przebarwienia mogą wskazywać na brak magnezu.
  • Odmiany powtarzające: Maliny jesienne są popularne ze względu na łatwiejszą pielęgnację oraz mniejsze ryzyko chorób. Po zbiorach można je całkowicie usunąć, a wiosną będą wypuszczać nowe pędy.
  • Pogoda: W sprzyjających warunkach jesienny plon można zbierać aż do pierwszych przymrozków.
  • Dowiedz się więcej na temat: Uprawa malin

Z odpowiednią pielęgnacją i przycinaniem Twoje maliny z pewnością odwdzięczą się obfitymi zbiorami!

Planuj prace z ekologicznym kalendarzem księżycowym

Wielu ogrodników podczas planowania prac ogrodniczych korzysta z kalendarza księżycowego. Serdecznie polecamy Wam Ekologiczny Poradnik Księżycowy, który zawiera takie księżycowe kalendarium.

Powiązane artykuły

Leave a Comment