Home Ogród Kiedy szczepić drzewka? Kiedy nawozić i przerabiać komposty?

Kiedy szczepić drzewka? Kiedy nawozić i przerabiać komposty?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Przypominamy obserwacje Marka Gawineckiego – rolnika ekologicznego z kilkunastoletnim doświadczeniem – o tym dlaczego warto zaglądać do Ekologicznego Poradnika Księżycowego i pracować w korzystnych kwadrach Księżyca. Zapraszamy do lektury…

Nieudane szczepienie drzewek

Tak się złożyło, że przystąpiłem do szczepienia drzewek bez zaglądania do kalendarza księżycowego. Bardzo dużo drzewek nie poprzyjmowało się. Analizując przyczyny niepowodzenia przekonałem się, że szczepiłem rośliny w najbardziej niekorzystnym czasie, czyli w 4 kwadrze przed nowiem, która jest niewskazana dla tych czynności. (Najlepszym terminem są dni przed lub po pełni Księżyca).
Do pracy z kompostem wybieraj kwadrę przed nowiem

Lepszy kompost

Według zaleceń Ekologicznego Poradnika Księżycowego najlepszym terminem do sporządzania kompostów oraz nawożenia jest czwarta kwadra, czas przed nowiem. Rzeczywiście zauważyłem, że gdy przerzucamy pryzmy w tym terminie znacznie szybciej się one kompostują. Uzyskany nawóz jest także lepszy. 
Kiedy przypadają najlepsze dni do wykonywania czynności w ogrodzie, sadzie i na polu. Przeczytasz w najnowszym Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2017.

Powiązane artykuły

Leave a Comment