Home KALENDARZ OGRODNIKA Kwiecień w ekoogrodzie – terminy prac

Kwiecień w ekoogrodzie – terminy prac

Kwiecień w ekoogrodzie i w ekogospodarstwie to czas najintensywniejszy prac – podpowiadamy kiedy będą te najlepsze i najkorzystniejsze. Oto kwiecień w ekoogrodzie – terminy prac zgodne z kalendarzem księżycowym. 

Kwiecień w ekoogrodzie – terminy prac

Wiosenny kwiecień to miesiąc intensywnych prac w ogrodach i na polach. Rośliny jednoroczne owocujące nad ziemią, drzewka i krzewy, kwiaty jednoroczne, zboża, zioła najlepiej siać i przesadzać w kwadrze korzenia – od 25 kwietnia; z racji zaćmień gorszy czas przypada na 1 kwietnia. Dobry termin to też kwadra liścia (od 10 do 14 kwietnia) i owocu (od 16 do 23 kwietnia).

Kiedy siać marchew i buraczki?

Najbardziej korzystny czas siewu i sadzenia roślin korzeniowych, cebulowych, bylin m.in. marchwi, buraków, cebuli – przypada na kwadrę korzenia pod koniec miesiąca. Wcześniej bardzo dobra będzie też kwadra liścia i owocu, a gorszy z racji zaćmień będzie 1 kwietnia.

Kiedy siać i rozsadzać rośliny liściowe?

Rośliny liściowe siać i rozsadzać w kwadrze liścia – od 10 do 14 kwietnia. Później bardzo dobra będzie też kwadra owocu (od 16 do 23 kwietnia) i kwadra korzenia pod koniec miesiąca. Drzewa owocowe i krzewy najlepiej sadzić w podobnych terminach. Zanim korzenie drzewek i sadzonek trafią do gleby, warto wcześniej zamaczać je w gęstej gnojówce z czystego końskiego nawozu i krowieńca. Dodatkiem może być deszczówka i glina. Podane terminy też są odpowiednie do sadzenia roślin jagodowych, m.in. truskawek, poziomek, jeżyn itp.

Kwiecień w sadzie

Cięcie i formowanie drzew, krzewów, przyginanie gałęzi najlepiej wykonywać do 8 i od 25 kwietnia, szczególnie w kwadrze uprawy – od 2 do 8 kwietnia (linia przerywana lub kolor niebieski).

Szczepić rośliny od 10 kwietnia; gorszy czas przypada na 1 kwietnia. Unikać dni wykreślonych. Najlepszy czas do ukorzeniania sadzonek, m.in. forsycji, bukszpanu i wielu krzewów owocowych, np. porzeczek, agrestu, to kwadra korzenia pod koniec miesiąca; wcześniej dobra będzie też kwadra liścia.

Nawożenie i uprawa gleby w kwietniu

Wszelkie prace uprawowe w ogrodach i na polu – orki, bronowanie, spulchnianie, przekopywanie, rozgarnianie kopczyków itp., a także niszczenie chwastów – najlepiej przeprowadzać przy ubywającym Księżycu (do 8 i od 25 kwietnia), szczególnie w kwadrze uprawy. Zabiegi nawożenia kompostami i gnojówkami przeprowadzać w tym samym czasie. Szkodniki najlepiej niszczyć w kwadrze uprawy (od 2 do 8 kwietnia) oraz w bliskości zaćmień.

Kwiecień w ekogospodarstwie

Gęsi, kaczki, kury na ekologiczny wylęg piskląt najlepiej nasadzać od 16 do 23 kwietnia.

Ubijać zwierzęta od 10 do 23 kwietnia.

Prace pielęgnacyjne w pasiekach przeprowadzać do 6 i od 25 kwietnia, zwłaszcza od 2 do 6 kwietnia.

Dokarmiać intensywniej od 10 do 23 kwietnia.

Grafiki pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Zapraszamy na nasze media społecznościowe. Tam zawsze znajdziecie porady na daną kwadrę i wytyczne dotyczące prac.

INSTAGRAM

FACEBOOK

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment