Home Dom Leki z ogrodu, pola łąki – babka na kaszel…

Leki z ogrodu, pola łąki – babka na kaszel…

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Na uporczywy kaszel dzieci i dorosłych pomoże miodek lub sok z liści babki…

Wiosną, gdy liście babki lancetowatej lub babki zwyczajnej są najświeższe, najbogatsze w składniki leczące, w tym różne witaminy, warto takie specyfiki przygotować.

Miodek z babki

Zerwane liście dobrze umyć i osuszyć. Następnie drobno posiekać, zmiażdżyć lub zmiksować, wycisnąć sok. Zmieszać go w równej proporcji z miodem i gotować na słabym ogniu przez 20 minut. Wlać do ciemnych słoiczków, przechowywać w ciemnym chłodnym pomieszczeniu. Będzie wspaniałym lekiem zimą. Podaje się go dzieciom kilka razy dziennie po łyżeczce przy wszelkich dolegliwościach dróg oddechowych, bronchitach,a także astmie. Jest to również środek czyszczący krew.

 

Sok z babki

Jeżeli pragniemy używać soku świeżego,to wtedy trzeba go zmieszać w proporcji: 5 części soku na 1 część miodu. Sok można też dodawać do ciepłych potraw, płynów, mleka.

Syrop z liści babki

Prostym środkiem z babki jest także syrop, który można przez pewien czas przechowywać w lodówce. 2 garści umytych, świeżo zerwanych liści babki zmiksować, drobno pokroić lub zemleć w maszynce do mięsa. Wycisnąć sok. Dodać trochę wody (odrobinę) i ćwierć kilograma miodu. Następnie odparować na słabym ogniu, aż do otrzymania gęstawego płynu. Przelać do słoiczków. Zażywać po 1 łyżeczce trzy razy dziennie przed jedzeniem. Jest to oczywiście porcja dla dzieci. Dorośli mogą dawkę zwiększyć.
O pozostałych kuracjach leczących dolegliwości przeziębieniowe, ale nie tylko przeczytasz w naszej książce: „Ziołowa apteczka na dziecięce choroby – pakiet tom 1 i 2”

Polecamy! 
 
Fot. Archiwum Eko Media

Powiązane artykuły

Leave a Comment