Home Ogród Mszyce w sadzie – mamy sprawdzony sposób!

Mszyce w sadzie – mamy sprawdzony sposób!

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Czytelnik podzielił się z nami ciekawym spostrzeżeniem dotyczącym rozwoju i skutecznej walki z mszycami w sadzie starych odmian…  

Wszystkiemu winne… mrówki

Czytelnik zaobserwował, że za rozwój i rozpowszechnianie się mszyc w dużej mierze są odpowiedzialne mrówki, które przenoszą jajeczka i roznoszą je po gałązkach oraz drzewkach, a także żywią się ich odchodami.
Postanowił zatem okleić drzewka taśmą klejącą, tworząc lepne zabezpieczenie i tym samym uniemożliwić wejście mrówkom na drzewka.

Opaskę lepną na mszyce zrób sam!

W tym celu w sklepie ogrodniczym kupił dwustronną taśmę klejącą i przykleił ją do drzewka oraz do palika podpierającego. Dlaczego do obu? Bo sprytne mrówki ominęłyby przeszkodę i weszły na drzewko po paliku, gdyby on także nie został zabezpieczony.
Taśma szerokości ok. 5 cm została umocowana na takiej wysokości, by nie było także możliwości dojścia z traw i z niższych partii roślin. Mrówki napotykając na przeszkodę, zawracały i rezygnowały z przedostania się na drzewo. Zabezpieczenie było na drzewie tak długo, jak wymagała tego sytuacja.
Warto pamiętać, że opaska na słońcu nagrzewa się, dlatego trzeba kontrolować, czy nie ściska zbyt mocno drzewka i tym samym go nie niszczy, a także czy opaski są szczelne – nawet mała przerwa sprawi, że mrówki od razu znajdą sposób dostania się do mszyc. Polecam ten sposób walki z mszycami, bo u mnie się sprawdził!
 
Czytelnik z Ostrowca

Wszystkim Czytelnikom dzieclącym się z nami opiniami, doświadczeniami, a także skutecznymi radami dziękujemy! Zachęcamy Państwa do wymiany eko doświadczeń, czy to za pośrednictwem niniejszej strony, czy też wersji drukowanej Poradnika – zawsze z zainteresowaniem czytam Państwa listy, emaile, a także przeprowadzam ciekawe rozmowy.
Oby tak dalej!
 
Pamiętajcie, że kolejne rady i sprawdzone sposoby na walkę ze szkodnikami znajdziecie w najnowszym Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2017.
 

Powiązane artykuły

Leave a Comment