Home Ogród Perz – 6 kroków by zwalczyć perz

Perz – 6 kroków by zwalczyć perz

Perz – 6 kroków by zwalczyć perz – oto obserwacje Marka Gawineckiego, które są zawsze niezwykle cenne zarówno dla rolników jak i ogrodników ekologicznych. W 6 krokach pokazuje jak skutecznie walczyć z perzem.

Jak zwalczyć perz?

Wielu rolników dzwoni do mnie z pytaniami, jak walczyć z perzem na polach, ale również jak walczyć z perzem w ogrodach.
W swoim gospodarstwie miałem swego czasu sporo perzu. Obecnie udało mi się go wyeliminować, m.in. zabiegami mechanicznymi i właściwym doborem roślin.

Oto moje 6 kroków na skuteczną walkę z perzem. Warto spróbować, bo nie jest to trudne:

  1. Zabiegi uprawowe prowadziłem zawsze zgodnie z „Ekologicznym Poradnikiem Księżycowym” w czasie pełni i nowiu Księżyca (dlaczego właśnie w tych kwadrach mówiłem już w 2002 roku – post dostępny tutaj: W kwadrze pełni niszcz perz).
  2. Po uprawie mechanicznej robiłem wysiew żyta z wyką ozimą. Te zboża można wysiać na grządce, po jej wcześniejszym przekopaniu.
    Wykę siej z żytem
  3. Wiosną na tym polu prowadziłem dwa razy wypas bydła. (Jeżeli niszczymy perz w ogrodzie warto skosić żyto i wykę na zieloną masę – na nawóz, lub zostawić by rośliny sobie spokojnie rosły).
  4. Po kolejnych uprawkach w czasie pełni i nowiu (w kwadrze uprawy – kolor niebieski w poradniku na ścianę lub linia przerywana w tradycyjnym poradniku) pole obsiałem gorczycą z facelią. 
  5. Po zakończeniu wypasu znowu prowadziłem uprawy mechaniczne w czasie pełni i nowiu (w kwadrze uprawy), także wiosną.
    Kukurydza
  6. W ten sposób przygotowałem sobie pole pod wiosenny siew kukurydzy.

 

Powyższe zabiegi agrotechniczne sprawiły, że pole całkowicie zostało oczyszczone z perzu. Dzięki temu posiane rośliny mogły dobrze pobierać składniki pokarmowe z gleby.

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment