Home Bez kategorii Terminy siewów na październik 2021

Terminy siewów na październik 2021

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Październik 2021 to czas, rolniczych siewów zbóż ozimych, ogrodniczych i sadowniczych zbiorów dorocznych plonów. W październiku wysiewamy ostatnie poplony i sadzimy rośliny cebulowe. W październiku kisimy kapustę i zbieramy jabłka, gruszki i inne owoce – jednym słowem zbieramy, przetwarzamy i konserwujemy to co urodziło się w tym roku. Oto najlepsze terminy zbiorów w październiku, a także siewów m.in. poplonów oraz innych czynności ogrodniczo-gospodarskich w październiku 2021.

Kiedy wybierać rośliny korzeniowe w październiku?

Październik to czas ostatnich prac w ogrodach i na polach. Należy kończyć wybieranie roślin korzeniowych, bulwiastych, kłączowych, ziół korzeniowych w okresie ubywania Księżyca do 5 i po 20 października, szczególnie polecane są kwadry uprawy. Dosyć korzystna jest także kwadra liścia. Płody z roślin korzeniowych zebrane bliżej nowiu (6 października, 4 listopada), w dniach oznaczonych małymi korzeniami, zwłaszcza zioła korzeniowe – ale też pietruszka, skorzonera, por, pasternak – będą najwartościowsze. Powinny się lepiej przechowywać w piwnicach, kopcach. Ostatni dość dobry termin do zbioru roślin korzeniowych, a zwłaszcza ziół, będzie w kwadrze korzenia i uprawy pod koniec miesiąca. Dobre czas też w kwadrze uprawy i ewentualnie liścia w listopadzie.

Kwadra korzenia jest najlepsza do wykopywania, dzielenia karp, korzeni, wyjmowania bulw, sadzenia kłączy konwalii, cebul kwiatów, czosnku, dymki. Dobrze jest wyjmować kłącza, bulwy, korzenie, gdy przymrozki zwarzą liście i wstrzymają wegetację.

Kiedy zbierać kapustę i rośliny liściowe?

Pozyskiwać rośliny kapustne, liściowe, owoce w kwadrze owocu od 14 do 19 października. Wcześniej korzystna też kwadra liścia, potem kwadra korzenia w drugiej połowie miesiąca.

Do zbiorów kapusty i jej kwaszenia najlepsze będą okresy, gdy Księżyca przybywa. Najkorzystniejsza jest zawsze kwadra owocu (podwójna linia ciągła lub kolor czerwony), w październiku przypada od 14 do 19, wcześniej dobra też kwadra liścia. W trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia. Również wtedy dobrze jest kisić liście buraków i wykonywać inne kiszone produkty. W kwadrze liścia i owocu można przesadzać sałatę głowiastą, zimującą w gruncie. Wtedy też siać jeszcze rośliny na zielone nawożenie, szpinaki. Później dosyć korzystny termin przypada, też w kwadrze korzenia.

Jesienne sadzenie drzewek owocowych

Sadzenie drzewek owocowych, także drzewek i krzewów iglastych, róż najlepiej przeprowadzać, gdy opadną na nich liście. Najkorzystniejszy czas to kwadra owocu w połowie miesiąca. W drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia. Dobry czas będzie też w kwadrze korzenia pod koniec miesiąca. Unikać kwadr uprawy i dni wykreślonych. Wszelkie tego rodzaju prace lepiej wykonywać przed południem. By drzewka się lepiej przyjmowały, warto maczać korzenie w papce gliniastej samej lub z dodatkiem krowieńca, ewentualnie można stosować rozcieńczone gnojówki zwierzęce z gliną, serwatką i popiołem z drzew liściastych.

W podanych terminach warto też sadzić, przesadzać dziczki, siać nasiona jabłoni, gruszek, śliwek i wiśni, także orzechów i innych drzew. Kończyć zbiory zimowych jabłek, gruszek w kwadrze owocu. Wcześniej korzystna do zbioru jest kwadra liścia, potem kwadra korzenia. Podane terminy to również w miarę dobry czas do zbioru wartościowych, witaminowych owoców leśnych: dzikiej róży, berberysu, tarniny, głogu, a także żołędzi, szyszek, nasion drzew, kwiatów, ziół i innych roślin. Wybierać do zbiorów dni słoneczne i godziny popołudniowe. W tych terminach także otrząsać ostatnie orzechy.

Najlepszy termin do nawożenia

Najlepszy czas do wywożenia i nawożenia obornikiem, kompostem pól, łąk, ogrodów przypada zawsze w kwadrze uprawy, w tym miesiącu można to zrobić do 6 i od 28 października, nieco mniej korzystna jest kwadra korzenia w drugiej połowie miesiąca. Warto pamiętać, że nawożenie organiczne, czyli wprowadzanie do gleby dobrze przefermentowanego obornika lub kompostu, zawsze powinno się odbywać, gdy temperatura powietrza wynosi nie mniej niż 10 st. C. Gdy jest niższa, procesy wiązania i rozkładu substancji w glebie nie zachodzą prawidłowo. Pamiętać trzeba, że nawozy organiczne należy mieszać z glebą na głębokości około 10 cm, nie głębiej. Wtedy jest gwarancja lepszej przyswajalności i prawidłowego rozkładu. Gdy nawożenie prowadzone jest głębiej, około 20 cm, to w glebie jest dużo miejsca na przepoczwarzanie się owadów. Duża ilość owadów to pokarm dla kretów, więc by ich liczbę ograniczyć, warto prawidłowo wykonywać zabiegi nawożenia.

W podanych terminach można także wapnować, rozlewać gnojówkę, przerabiać komposty, ściółkować grządki, np. z ziołami. Wszelkie zabiegi uprawowe, orki, przekopywania grządek, wzruszania ziemi, kopczykowania wykonywać w dniach zaznaczonych liniami przerywanymi lub kolorem niebieskim. Wtedy także wykonać prace porządkowe w oczku wodnym, tępić szkodniki itp. W sadzie w kwadrach uprawy przed nowiem (6 października, 4 listopada) smarować pnie pastą złożoną z gliny i krowieńca, najlepiej rozcieńczoną serwatką, a przy jej braku wodą albo z gliny, krowieńca, popiołu drzewnego i wapna.

Kosimy trawę i podlewamy rośliny

Ostatni raz kosić trawniki w kwadrze liścia. Wtedy też, zwłaszcza przed nowiem (6 października), silnie podlewać rośliny dwuletnie, zimujące w gruncie w postaci rozet, to pozwoli im dobrze przetrwać mroźną zimę.

Październik 2021 w gospodarstwie

Odławiać ryby w stawach najlepiej do 5 i po 20 października.

Ubój zwierząt gospodarskich przeprowadzać od 7 do 19 października, w godzinach przedpołudniowych.

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać od 7 do 19 października.

Ostatnie prace pielęgnacyjne w pasiekach – m.in. ogacać ule, okładać je matami – wykonywać najlepiej do 5 i od 21 października, szczególnie korzystne dni do 5 i od 28 października.

Powiązane artykuły

Leave a Comment