Home Bez kategorii Pogoda na październik 2021

Pogoda na październik 2021

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Jaką pogodą przywita nas październik 2021? Czy po mokrym i niezbyt ładnym wrześniu nastanie piękne babie lato z ciepłą i przyjemną pogodą. Zobaczcie sami naszą pogodę pisaną ponad półtora roku temu.

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Wagi do 23 października, w tym dniu o godz. 06:51 pojawi się w znaku Skorpiona. Nów – 6 października, pełnia – 20 października.

Październik początkowo chłodny i mokry

Październik początkowo powinien być chłodny, niezbyt przyjemny i dosyć mokry. Początkowo w wielu miejscach można oczekiwać silnych i intensywnych opadów. Na południu i na wschodzie kraju niewykluczone opady śniegu, śniegu z deszczem, a w pozostałych regionach deszczu. Temperatury podczas opadów z przewagą tych chłodniejszych i niebyt przyjemnych. Dosyć wcześnie mogą pojawić się wyraźne chody i zimna, a w wielu miejscach mróz, przymrozek i szron. Dodatkowo pod koniec pierwszej dekady oprócz opadów pojawi się silny wiatr, dodatkowo potęgujący odczucie chłodu. Dni ładne, ciepłe i pogodne raczej nieliczne i jeżeli się pojawią to tylko lokalnie i na krótko.

Babie lato nadejdzie w październiku

Druga połowa miesiąca i ostatnia dekada to powrót babiego lata, dużo więcej dni ciepłych, pogodnych i suchych. Początkowo dni powinny być słoneczne, łagodne i dosyć ciepłe z przyjemnymi temperaturami. Opady raczej nie powinny występować, chyba, że lokalnie i przelotnie. Wieczorami niewykluczone liczne mgły i rosy.

Więcej pogodnych, ale już chłodnych dni pod koniec miesiąca. Wtedy to noce mogą być z przymrozkami i mrozem, zwłaszcza przy rozpogodzonym niebie. Takich dni więcej, gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego-zachodu. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu częstsze, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Październik może być pierwszym miesiącem z powiewem zimy na południu i wschodzie Polski.

Prognoza dodatkowa:

Niepomyślnej, słabo urodzajnej wiosny zapowiedzią jest jesień, w trakcie której, zwłaszcza w październiku, wierzchołki brzóz tracą liście.

LUDOWA METEOROLOGIA NA PAŹDZIERNIK

Jak październik wietrzny i mroźny, to styczeń i luty nie będzie groźny.

Ewaryst (26 października) lubi wiatr przynosić i bardzo się chlubi, że ostatnie liście gubi.

PRZYSŁOWIA NA PAŹDZIERNIK

Gdy na Judę Tadeusza (28 października) chmury i chłody – szybko zamarzają stawy i brody.

Zenobia (30 października), gdy łaskawa, powoli do zimy przysposabia!

Powiązane artykuły

Leave a Comment