Home Bez kategorii Kiedy pozyskiwać drewno i żywicę?

Kiedy pozyskiwać drewno i żywicę?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Kiedy pozyskiwać drewno i żywicę? To najczęściej zadawane pytanie dotyczące odpowiedniego czasu cięcia drewna. Księżyc ma duży wpływ na to czy drewno jest mokre, czy suche. Oto odpowiedź na jedno z pytań.

Księżycowe drewno

Pytanie: Mam Państwa poradnik księżycowy. Dziękuję za obszerną wiedzę w tym temacie. Mam małą uwagę (bez złośliwości) na stronie 9 „Ścinanie drzew” autorka napisała: drzewa z przeznaczeniem na budulec ścinać przed pełnią Księżyca. Kłóci się to z moją wiedzą na ten temat. Mam książkę Erwina Thoma „Na długi czas” o drewnie księżycowym. E. Thoma posiada fabrykę domów z drewna. Drzewa do technologii „drewno100” ścinają w zimie przy ubywającym Księżycu. Drewno jest trudno palne, trudno nasiąka wilgocią, robaki nie jedzą go… Na kanale youtube jest film „Księżycowe drewno – ukryta prawda o drzewach i drewnie na nowo odkryta”.

Różnica w jakości drewna księżycowego

Odpowiedź: Ciężko odnieść mi się do książki, bo niestety jej nie znam. Film postaram się obejrzeć. Nasz opis dotyczący ścinania drzew, został przygotowany w momencie powstawania kalendarza w 1993 roku. Wnioski były gromadzone z licznych dawnych kalendarzy, rozmów z leśnikami etc. Następnie powstało opracowanie do poradnika wykonane przez Zbigniewa Przybylaka.

Przed pełnią więcej soków

Przy pełni rośliny zawsze są bogatsze w wodę, żywicę, soki etc. – gromadzą ich więcej w sobie – podobnie jest z człowiekiem też mamy w sobie więcej płynów. Przy nowiu tych soków jest mniej.  Drewno jest bardziej suche, ma inną strukturę. Stąd też pewnie stwierdzenie, że: „Drzewa do technologii „drewno100″ ścinają w zimie przy ubywającym Księżycu. Drewno jest trudno palne, trudno nasiąka wilgocią, robaki nie jedzą go…” – i piszemy też, że drewno pozyskiwane bliżej nowiu dobrze nadaje się właśnie na sprzęty. „Że trudno nasiąka wilgocią”, – bo jest bardziej suche, o czym piszemy. zzo, że jest trudno palne – może jest zabezpieczone środkiem, który lepiej wnika w suche drewno, niż w to np. zebrane podczas pełni?
A może autor tej książki ma podejście biodynamiczne do ścinania drzew? Jeżeli tak, to niestety jest zupełnie inna filozofia i koncepcja pracy w ogrodzie, z przyrodą i z Księżycem – to może wydać się dziwne. Księżyc mamy taki sam, ale tam dodatkowo uwzględniane są znaki zodiaku, których my nie bierzemy pod uwagę. Niestety nasz poradnik często nazywany jest kalendarzem biodynamicznym mimo iż takim nie jest…

Kiedy zbierać żywicę?

Przy okazji pozyskiwania drewna, często pojawia się pytanie kiedy zbierać żywicę?
Ścinanie drzew, szczególnie starszych, bogatych w żywicę, z przeznaczeniem na budulec, użytkowanie dłuższe przeprowadza się w czasie przybywania Księżyca, im bliżej pełni tym lepiej. Wybieramy w pierwszej kolejności kwadrę owocu tuż przed pełnią, potem kwadrę liścia, a w trzeciej kolejności kwadrę korzenia.

Jeżeli z kolei zależy nam, by drewno opałowe szybko wysychało, lepiej ścinać drzewa przy ubywającym Księżycu. Wtedy pozyskiwane drewno też korzystniej nadaje się na sprzęty.

Jeżeli chodzi tylko o pozyskiwanie żywicy, to wybieramy zawsze kwadry korzystne, najlepiej te przed pełnią. Ta sama reguła co przy pozyskiwaniu drewna, unikamy dni pustych, wykreślonych i między zaćmieniami.

 

Odpowiedzi opublikowane w Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2020

Powiązane artykuły

Leave a Comment