„Zimowy Wysiew. Winter Sowing. Poradnik dla początkujących” – Natalii Wantusiak- Łodej – to nowość, która ukazała się na rynku wydawniczym pod koniec 2024 roku. Zima i przedwiośnie to najlepszy moment, by spróbować tej nowatorskiej metody wysiewów.
Zimowy Wysiew – dlaczego warto?
Od samego początku zaciekawiła mnie metoda zimowych wysiewów. Siejemy zimą, gdy na zewnątrz śnieg i mróz, a potem ciągle zaglądamy do butelek, pojemników by sprawdzić czy to faktycznie „działa”?! Jak to możliwe, że to się udaje!
Moje osobiste obserwacje zimowych siewów
Mój pierwszy rok z zimowymi siewami to była ciekawość – filmiki w internecie pobudzają wyobraźnię i chce się próbować, eksperymentować. Faktycznie, wysiane goździki brodate i cynie, wyszły super. Drugi rok to porównanie siewów naparstnicy – ta z zimowego siewu była ogromna w porównaniu z tą posianą latem! Wiosną i latem zobaczę jaka będzie różnica w dalszym wzroście i kwitnieniu. To realna przesłanka na TAK dla tej metody. Inne kwiaty i warzywa też dały radę.
Na kolejny sezon WS (Winter Sowing) będę już przygotowana idealnie, dzięki Natalii Wantusiak-Łodej – to u niej widziałam pierwsze wysiewy zimową porą – sami zobaczcie tutaj garden.goodies.parade. Bogate doświadczenie skłoniło Natalię do napisania ebooka, który był zaczątkiem do powstania książki: „Zimowy Wysiew. Winter Sowing. Poradnik dla początkujących”. To pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o zimowych wysiewach. Dzięki tej książce już nie trzeba eksperymentować i uczyć się na błędach. Wszystko jest wytłumaczone precyzyjnie, krok po kroku!
Zimowe siewy – pierwsze wzmianki
Zwyczaj wysiewów zimowych w tradycyjnych metodach siewów, był znany i praktykowany. Polegał on na wysiewie, np. marchwi bezpośrednio do gruntu, zazwyczaj późną jesienią, przed nadejściem większych chłodów. Nasiona wiosną czekały na stosowny moment by wzejść i to one decydowały kiedy jest dla nich odpowiedni moment na kiełkowanie. Nie tworzono im idealnych warunków. Natura sama decydowała co i jak.
Metoda Winter Sowing już takie warunki stwarza, dlatego warto po nią sięgnąć
Natalia Wantusiak – Łodej zgłębiła tajniki metody zimowych siewów i jakiś czas temu postanowiła najpierw napisać ebook, który mnie zaintrygował i zaciekawił. Nie było dotychczas takiej publikacji na polskim rynku wydawniczym. Sama testowałam tę metodę, podpatrując innych, m.in. Natalię, dlatego uważałam od początku, że Jej doświadczenie i zdobyta wiedza warta jest rozpowszechnienia i pokazania, że warto takie siewy praktykować. Tak oto narodził się pomysł napisania i wydania książki – praktycznego poradnika dotyczącego zimowych siewów.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Gaj w grudniu 2024 roku
Autorka stworzyła bogato ilustrowaną książkę, która pokazuje krok po kroku jak wykonywać zimowe wysiewy, ale także jak pozyskiwać nasiona z własnego ogrodu. „Zimowy Wysiew Winter Sowing. Poradnik dla początkujących” to praktyczny przewodnik po zimowych siewach. Poradnik ubogacony jest pięknymi zdjęciami oraz filmami (do nich prowadzą kody QR) z ogrodu Natalii Wantusiak – Łodej. Filmiki pokazują jak prawidłowo wysiewać, rozsadzać, zbierać i działać w ogrodzie. To duże ubogacenie książki.
Jak zacząć i na czym polega Zimowy Wysiew – Winter Sowing?
Winter Sowing to zimowa metoda wysiewu nasion w zamkniętych plastikowych pojemnikach, które funkcjonują jako miniszklarnie. Celem tej metody jest symulacja natury w kontrolowanych warunkach. Specjalnie przygotowane pojemniki mają za zadanie ochronić nasiona przed ciężkimi warunkami panującymi zimą. Ochronią je również przed szkodnikami czy ptakami, ale także umożliwią im nawodnienie oraz dadzą przestrzeń na zielony przyrost.
Metodą Zimowego Wysiewu (WS) możemy wysiewać nasiona z kategorii: byliny i Hardy Annuals – czyli takie, które są wytrzymałe na mróz. Metoda Winter Sowing przywędrowała do nas z USA. Zapoczątkowała ją Trudi Greissle Davidoff, która przez dwie dekady przekazywała swoją wiedzę, zdobytą poprzez własne doświadczenia wynikające z prostej potrzeby – posiadania pięknych kwiatów we własnym ogrodzie. Ta potrzeba jest nam bardzo dobrze znana!
Zaletą Zimowego Wysiewu Winter Sowing w głównej mierze jest jej prostota i minimalne koszty. WS jest bardzo wydajną metodą wysiewu nasion. Z jednego pojemnika jesteśmy w stanie pozyskać kilka, jak nie kilkadziesiąt roślin. Ponadto nie wymaga ona od nas wielkiego zaangażowania, jak i nie zabiera miejsca w domu tak jak produkcja rozsad. Nie trzeba codziennie doglądać, czy doświetlać wysiewów. Nie musimy przejmować się wyciągniętymi sadzonkami, jak i hartowaniem roślin przed wysadzeniem. Nasiona, które wysiejemy metodą Zimowego Wysiewu Winter Sowing, wschodzą w dogodnych dla siebie warunkach – przy odpowiednim przechłodzeniu, nawodnieniu, temperaturze ziemi, powietrza oraz ilości światła. To sprawi, że nasze nasiona będą zahartowane, silne i niewyciągnięte. Osłonka, jaką jest pojemnik, ochroni rośliny przed trudnymi warunkami pogodowymi, szkodnikami typu ślimaki, ptaki czy myszy, a co najważniejsze – parująca i skraplająca się woda utrzyma ziemię wilgotną, idealną do rozwoju.
Zimowy Wysiew – Winter Sowing jest idealnym rozwiązaniem dla:
- zabieganej mamy/taty z małymi dziećmi, która/który nie może poświęcić na ogród tyle czasu, ile by chciała/chciał,
- ogrodniczki/ogrodnika, która/który nie posiada szklarni,
- kogoś z małym budżetem, a ogromnym zapotrzebowaniem na piękne rośliny,
- kogoś, kto często wyjeżdża i nie ma czasu na doglądanie rozsady,
- ogrodniczki/ogrodnika, która/który posiada działkę ROD, a w mieszkaniu ma ograniczoną przestrzeń na rozsadę,
- kogoś, kto nie ma akcesoriów do stworzenia domowej rozsady, typu zwykły parapet lub oświetlenie, multi-paletki, czy mini szklarnia.
Zimowy Wysiew Winter Sowing jest również genialną metodą wysiewu nasion dla osób, które uwielbiają dzielić się sadzonkami, oraz tych, które po prostu lubią eksperymentować, jak i zbierać nowe doświadczenia z wysiewami.
Jeżeli zaciekawiła Cię metoda zimowych wysiewów, koniecznie sięgnij po poradnik Natalii Wantusiak-Łodej Zimowy Wysiew. Winter Sowing. Poradnik dla początkujących i spróbuj w tym sezonie takich siewów. Przekonasz się jakie to proste, szybkie i niesamowite! A wcześniej zajrzyj na stronę Autorki garden.goodies.parade.
Działaj od stycznia do końca marca – wtedy będzie najlepszy czas na zimowe wysiewy.