Jakie są choroby i szkodniki rukoli? Co może zagrażać naszej plantacji? Jakie działania prewencyjne podjąć? Szukamy odpowiedzi na te i inne pytania.
Rukola jest rośliną wyjątkowo odporną na wszelakie choroby i szkodniki. Jedyną chorobą, jaka lubi ją atakować jest szara pleśń. Jest to choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea. Przyczyną pojawiania się jej na plantacji są często nieodpowiednie warunki uprawy. Szara pleśń lubi środowisko ciepłe i wilgotne. Objawia się na liściach w postaci szarego nalotu z widocznymi czarnymi zarodnikami grzyba. W konsekwencji prowadzi do zamierania całej rośliny.
Szkodniki rukoli
Bardzo niesfornym i chętnie atakującym rukolę szkodnikiem jest pchełka ziemna. Jest to nieduży chrząszcz. Wygryza on dziurki w liściach rukoli i innych roślin. Z czasem prowadzi to do zasychania liści i zmniejszenia plonowania. Pchełki charakterystycznie skaczą, stąd ich nazwa. Sprzyja im słoneczne pogoda i wysoka temperatura powietrza.
Ekologiczne metody zwalczania chorób i szkodników
Ekologiczna uprawa roślin przede wszystkim opiera się na utrzymywaniu odpowiednich warunków uprawnych oraz na prawidłowej pielęgnacji. Starajmy się, aby wszystkie zabiegi jakie wykonujemy przy rabacie z rukolą były sterylne. Odkażajmy sprzęt do uprawy oraz stosujmy rękawiczki, np. podczas odchwaszczania. Nasiona muszą pochodzić z certyfikowanych hodowli, ponieważ już na nich mogą znajdować się niebezpieczne zarodniki chorób czy jaja szkodników, które w przyszłości mogą zaatakować naszą plantację. Odpowiednie odstępy między roślinami zmniejszają wysoką wilgotność liści, która sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Jeśli nasze rośliny za bardzo się rozrosły, już na początku przerywajmy je.
Starajmy się też stosować wystarczające przerwy w uprawie roślin z tej samej rodziny. Uprawa współrzędna ziół, np. mięty czy kocimiętki z rukolą pomoże odstraszyć szkodniki i ślimaki, które chętnie zjadają liście. Jeśli istnieje wysokie ryzyko wystąpienia na naszej uprawie pchełki ziemnej zastosujmy agrowłókninę na rukolę lub przykrycie z gęstej firanki. Dzięki temu chrząszcze nie przedostaną się na roślinę.
Starajmy się dokładnie i regularnie lustrować naszą plantację, wszystkie uszkodzone i chore okazy jak najszybciej usuwajmy z pola. Aby unikać zarastania chwastami, dokonujmy spulchnia międzywęźli. Róbmy to regularnie, ale delikatnie. Młode chwasty szybko będą wykopywane, a dzięki uważnemu wykonywaniu tego zabiegu nasza rukola pozostanie nienaruszona.
Ze względu na bardzo krótki okres wegetacji w przypadku rukoli nie stosuje się ekologicznych środków do zwalczania i ochrony przed chorobami i szkodnikami. Jest to bardzo wdzięczna roślina i w większości przypadkach żadna specjalistyczna interwencja nie jest potrzebna.
Interesuje Ciebie ogrodnictwo ekologiczne? Sprawdź ponad 1000 porad dla Twojego ogrodu