Home Dom Kiedy są największe wysypy grzybów?

Kiedy są największe wysypy grzybów?

Przypominamy obserwacje Marka Gawineckiego – rolnika ekologicznego z kilkunastoletnim doświadczeniem – o tym kiedy w jego gospodarstwie pojawiają się grzyby. O jakich grzybkach mowa? I kiedy najlepiej wybrać się do lasu na grzyby? Przeczytajcie… 

Obserwacje pryzmy kompostowej

Od wielu lat prowadzę obserwacje na pryzmie kompostowej. Zauważyłem że tzw. grzybki jednodniówki pojawiają się na świeżym, warstwami układanym oborniku krowim już po około 7 dniach. Jest to uzależnione częściowo od pogody, temperatury wilgotności – ciepło i wilgoć sprzyjają bardzo rozwojowi.

Kiedy pojawiają się grzybki jednodniówki?

Grzybki nie wyrastają zimą i późną jesienią. Najsilniejsze ich wysypy zdarzają się wiosną i latem w okolicach pełni Księżyca, w innych kwadrach występują w śladowych ilościach.

O czym świadczy obecność grzybków?

Obfitość owocników jednocześnie świadczy o dobrym rozkładzie obornika, dowodzi że pryzma nie zagrzewa się zbytnio, że warunki termiczne cały czas w pryzmie są w miarę jednakowe. Grzybki zamierają w ciągu 1-2 dni i po nich w obornik wchodzą dżdżownice, które potem cały czas się w niej rozmnażają.
Grzybki jednodniówki wyrastają obecnie samorzutnie na każdej nowo układanej pryzmie.

Kiedy grzybki pojawiły się pierwszy raz?

Dodać wszakże trzeba, że po raz pierwszy pojawiały się na oborniku dopiero po 3-4 latach gospodarowania ekologicznego. Wcześniej ich nie zauważyłem.
Z tego wyciągam wniosek, że dopiero po 3-4 latach gleba, rośliny, zwierzęta i wytwarzany przez nie nawóz odtruły się w pełni biologicznie.  
Od redakcji: Te same reguły: częstotliwości i obfitości pojawiania się grzybów można odnieść do występowania grzybów w lasach. Grzybów bardzo często przed i po pełni jest najwięcej. Przy sprzyjającej pogodzie zbiory są zazwyczaj zadowalające i mogą trwać nawet 2 tygodnie.
Okolice pełni to także moment, gdy choroby grzybowe częściej atakują rośliny w naszych ogrodach i na polach.
Dni korzystne do zbioru grzybów w lasach, ale także te w których rośliny są bardziej podatne na choroby grzybowe zawsze zaznaczone są rysunkiem grzybka w oby wersjach Ekologicznych Poradników Księżycowych
Czytelnicy potwierdzają, że nawet gdy jest suchy rok to w okolicach pełni, zawsze „coś” się znajdzie w koszyku. A przy sprzyjającej pogodzie, gdy wilgoci nie brakuje, to zbiory w dniach oznaczonych grzybkiem, są zawsze większe niż przeciętne.

Powiązane artykuły

Leave a Comment