Home Dom Dlaczego w 2008 roku wprowadzono zmiany w Poradniku?

Dlaczego w 2008 roku wprowadzono zmiany w Poradniku?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Znaki Zodiaku mało istotne

Wiele osób kupujących kalendarze księżycowe bywa zdezorientowanych odmiennymi oznaczeniami i zaleceniami w poszczególnych wydawnictwach. Różnice dotyczą najczęściej położenia Księżyca na tle znaków Zodiaku i zaleceń z tym związanych. Już pisałem w poradniku, także wielokrotnie wyjaśniałem telefonicznie, że w Ekologicznym Poradniku Księżycowym położenie Księżyca w znakach Zodiaku (w niektórych wydawnictwach uznawane za wręcz najważniejsze) traktowane jest jako mało istotne, czwartorzędne w określaniu terminów sadzenia, siania, zbiorów i innych prac.

Najważniejsze są kwadry Księżyca

Ekologiczny Poradnik Księżycowy opiera swe porady na wielowiekowej wiedzy sprawdzonej praktycznie przez pokolenia rolników świata. Zgodnie zaś z wiedzą o rytmice Księżyca znaną od starożytności, polską i słowiańską tradycją ludową, także współczesną kosmoekologią, główne znaczenie mają kwadry Księżyca (one m.in. regulują pływy morza, krążenie soków, wzrost grzybów, pogodę itp.) i niektóre zjawiska niebieskie np. zaćmienia. Wpływ aktualnego położenia Księżyca na tle Zodiaku (trwa on tam zaledwie 2-3 dni, na dodatek różni autorzy stosują różne podziały Zodiaku co wprowadza u Czytelników dodatkowy zamęt) ma znacznie mało istotne. Nie można bowiem natury traktować zbyt drobiazgowo i zbyt mechanistycznie, jak gorsetu. Natura jest bardziej prosta i wolna. Zaś jej życie w pierwszym rzędzie uzależnione jest od rytmu Słońca, w drugiej kolejności od miesięcznego rytmu Księżyca, potem w trzeciej kolejności idą kwadry, a na końcu jest położenie Księżyca w znakach Zodiaku. Zmiana znaczenia i wpływu tej kolejności jest błędem, także dlatego, że przecież dawniej żaden rolnik nie miał tablic ze znakami zodiaku, tylko patrzył na niebo i obserwował przede wszystkim kwadry Księżyca.

Rezygnacja ze Znaków Zodiaku

By więc na przyszłość uchronić Czytelników poradnika od  niepokoju, zamętu, dezorientacji, od porównywania Ekologicznego Poradnika Księżycowego z innymi kalendarzami księżycowymi ze znakami Zodiaku, postanowiłem zrezygnować z podawania znaków Zodiaku i części roślin im przypisanych. W przekonaniu o słuszności tego przekonują mnie dalsze studia oraz wieloletnie obserwacje własne i wielu rolników (m.in. uwagi Marka Gawineckiego) ogrodników, wędkarzy, pszczelarzy, grzybiarzy. Zasadniczy jest tylko wpływ rytmu kwadr Księżyca na rośliny, zwierzęta, uprawy, pogodę i efekty różnych prac. Takie zalecenia są też bardziej praktyczne w pracy.

Nowe, czytelne rubryki

W poradniku na prośbę wielu Czytelników dodałem godziny wschodów i zachodów Słońca. Dodałem też nową rubrykę, gdzie wyszczególniłem najlepsze dni do ochrony roślin, zbiorów, owoców, ziół, grzybów, roślin korzeniowych i wykonywania przetworów. Mam nadzieję, że przekonałem Czytelników do zmian, które poradnik czynią prostszym, bardziej jasnym, przejrzystym, zrozumiałym i praktycznie przydatnym.
Zbigniew Przybylak – Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2008

Powiązane artykuły

Leave a Comment