Domowe wnętrza nie mogą się obyć bez odpowiednio zaplanowanego systemu grzewczego, który powinien być funkcjonalny, wydajny, ale też jak najbardziej przyjazny środowisku, na co zwraca uwagę coraz szersze grono użytkowników. Jakie urządzenia wybrać, by cieszyć się „zielonym ciepłem” w domach? Czym się kierować podczas doboru elementów? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.
Ekologiczne urządzenia grzewcze – co najlepiej wybrać?
Istnieje wiele sposobów na to, by ogrzać domowe wnętrza. Powinno się dobierać je pod względem praktyczności i dopasowania do konkretnych przestrzeni, ale też ich wpływu na środowisko naturalne. Coraz szersze grono osób dokonuje wyboru ogrzewania do domu, sprawdzając, czy dany produkt nie emituje do atmosfery szkodliwych gazów i innych zanieczyszczeń, wpływających na degradację natury, zwiększenie smogu. Takie odpowiedzialne podejście poprawia jakość życia nas wszystkich oraz pozwala lepiej zadbać o świat wokół – w mikro i makro skali.
Istnieje szereg produktów grzewczych, dzięki którym da się zapewnić ciepło w pomieszczeniach, minimalizując negatywny wpływ na środowisko. Zalicza się do nich choćby:
- pompa ciepła,
- ogrzewanie podłogowe elektryczne,
- biokominki
Jak działa pompa ciepła? To system składający się z trzech elementów: dolnego źródła ciepła, które pobiera je z otoczenia (ziemi, powietrza, wody), by następnie przekazać je do pompy właściwej, uzdatniającej je do wykorzystania w warunkach domowych. Ostatnim elementem jest system dystrybucji ciepła w domu. W tym modelu wykorzystuje się do ogrzewania domu odnawialne źródła energii, bez nadmiernego ingerowania w środowisko.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne to jeden z typów ogrzewania powierzchniowego, w którym zamiast instalacji wodnej umieszcza się przewody lub folie grzewcze, jak choćby te dostępne na stronie Econovli, podłączane bezpośrednio do domowej sieci energetycznej. Nie ma potrzeby montowania kotła na paliwa stałe ani innych urządzeń generujących zanieczyszczenia, by móc cieszyć się z ciepłej podłogi i optymalnego rozkładu temperatur we wnętrzach.
Na koniec zostawiliśmy jeszcze inne rozwiązanie grzewcze, czyli biokominki. Czym różnią się od tradycyjnych? W ich przypadku paliwem jest bioetanol, który spala się i wytwarza parę wodną, nie wydziela natomiast dymu ani sadzy. Ułatwia to codzienną eksploatację, pozwala na użytkowanie takiego urządzenia nawet w pomieszczeniach bez dostępu do kominka lub w budownictwie wielorodzinnym, a przy tym nie stanowi zagrożenia dla środowiska.
Dodatkowe wsparcie grzewcze – jak stworzyć eko dom i ogrzewanie?
Skuteczne i ekologiczne systemy grzewcze w ramach domów pasywnych i budownictwa, które ma być przyjazne dla natury, warto dodatkowo wzbogacić o rozwiązania zwiększające skuteczność grzewczą urządzeń oraz obniżające wysokość rachunków za ogrzewanie.
W przypadku rozwiązań elektrycznych warto zdecydować się na korzystanie z fotowoltaiki, czyli sposobu na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Przydaje się ona do zasilania ogrzewania czy innych urządzeń elektrycznych w domu.
Kolejną opcją o sporej przydatności w warunkach domowych są rekuperatory, czyli systemy wentylacji mechanicznej, posiadające rozwiązania do odzyskiwania ciepła z powietrza usuwanego z poszczególnych pomieszczeń. Zwiększa to skuteczność grzewczą, zmniejsza obciążenie dla ogrzewania i oczywiście obniża wysokość rachunków za ciepło w domu.
Nowoczesny, wydajny i ekologiczny system grzewczy dla domu
Ogrzewanie ekologiczne ma być przede wszystkim skuteczne i wydajne. Równocześnie jednak powinno wykorzystywać źródła ciepła jak najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego – tak jak opisane przez nas powyżej instalacje i urządzenia.