Home Bez kategorii Długoterminowa prognoza pogody na czerwiec

Długoterminowa prognoza pogody na czerwiec

Kolejny zimny i bardzo suchy maj za nami. Pogoda nie rozpieszczała. Było słonecznie, ale zimno, zwłaszcza w nocy. Mimo słońca majowe dni były zimne, tak samo jak noce – tych ciepłych brakowało – wschody roślin były fatalne. Pogoda na czerwiec – długoterminowa. Czy czerwiec przyniesie ocieplenie, nadgoni wzrost roślin? Oto czerwcowa pogoda napisana w 2022 roku, czy także się sprawdzi się tak jak majowa?

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba nazywanym znakiem Bliźniąt do 21 czerwca, w tym dniu o godz. 16.57 pojawia się w znaku Raka i wtedy zaczyna się astronomiczne lato. Pełnia – 4 czerwca, nów – 18 czerwca.

Pogoda na czerwiec – chłodny i mokry, potem upalny

Czerwiec może przywitać nas wyraźnym powrotem chłodnej i mniej przyjemnej aury. Dni mogą być dosyć zimne. Lokalnie w nocy może nawet wystąpić przymrozek i lekki szron. W górach niewykluczone opady śniegu i śniegu z deszczem. Na pozostałym terenie zimnej aurze mogą towarzyszyć różnorodne opady. Lokalnie intensywne i długotrwałe. Temperatury z przewagą niskich i mało przyjemnych. Przejaśnienia, ciepła i słoneczna aura wystąpi sporadycznie. Więcej pogodnego nieba i rozpogodzeń można oczekiwać dopiero pod koniec pierwszej dekady i na początku drugiej. Wtedy częste rozpogodzenia wystąpią, gdy powieje wiatr z północnego zachodu i wschodu. Przy letniej aurze temperatury z przewagą wysokich i bardzo ciepłych. Dni mogą być upalne i parne. Deszcz, jeżeli wystąpi, to tam, gdzie powieje wiatr południowo-zachodni. Dużo więcej mokrych dni pojawi się pod koniec drugiej i na początku trzeciej dekady. Wtedy niewykluczone liczne burze z intensywnymi ulewami, silnym wiatrem, a także gradem. Powinno być wilgotno, ciepło, lokalnie upalnie i parno.

Ciepły, ale z burzami i ulewami

Ostatnia dekada to również dni z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie obfitymi. Nadmiar wody będzie powodować powodzie, zalania i podtopienia. Opadom może towarzyszyć nieprzyjemny, silny i porywisty wiatr. Dni suche i pogodne raczej nieliczne. Dopiero wraz z początkiem lata więcej dni z przyjemnymi, dosyć wysokimi temperaturami. Jednak dni nadal będą wilgotne i mokre. Taka pogoda może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych w ogrodach.

Prognoza dodatkowa: Gdy strzałka wodna wydziela krople na końcach liści, zapowiada to zmianę pogody na deszczową i słotną. Podobnie „płaczą” także inne rośliny wodne, m.in. osoka aloesowata, żabieniec, babka wodna.

LUDOWA METEOROLOGIA NA CZERWIEC

Urodzaj da rola, gdy deszcz leje w św. Karola (3 czerwca).

Od słonecznego Bożego Ciała (8 czerwca) łąka od koniczyny biała.

PRZYSŁOWIA NA CZERWIEC

Na św. Antoni (13 czerwca) pierwsza się jagódka zapłoni.

Od suchego i ciepłego dnia Świętych Piotra i Pawła (29 czerwca) przybywa na zwierzynie sadła.

Zapraszamy do obserwacji profilu autorki na IG

  • Tam zobaczycie miejski ekoogród tworzony w Bydgoszczy zgodnie z fazami Księżyca,
  • Certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, które prowadzone jest na Warmii, również w księżycowym rytmie – Warmińska Ekozagroda
  • A także będziecie mieli dostęp do przypominajek prac wykonywanych z kalendarzem księżycowym na daną kwadrę.

Zapraszamy również na nasz profil na FB, gdzie znajdziecie dużo ciekawych tekstów i porad zgodnych z sezonem ogrodniczym.

Powiązane artykuły

Leave a Comment