Home Bez kategorii Ekoogród – terminy siewów na maj

Ekoogród – terminy siewów na maj

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Ekoogród – terminy siewów na maj. Maj to najbardziej intensywny czas pracy na polu i w ogrodzie. Maj w ekoogrodzie to pierwsze wysiewy do gruntu wielu roślin ciepłolubnych, a także przygotowanych wcześniej rozsad. Najlepsze terminy siewów i terminy prac w ekoogrodzie i ekogospodarstwie zgodne z kalendarzem księżycowym. 

Ekoogród – terminy siewów na maj – zacznij po 8 maja

W maju rozpoczynamy siew i sadzenie roślin ciepłolubnych owocujących nad ziemią. Zgodnie z bardzo dawną, polską tradycją należy to robić dopiero po św. Stanisławie, czyli po 8 maja. W tym roku przypadnie to po niekorzystnych zaćmieniach w korzystnej kwadrze korzenia. Wtedy od 7 maja, najlepiej wykonać siewy do gruntu fasoli, ogórków, dyni – wybierać dni korzystne, unikać dni wykreślonych i pustych. Jeżeli będzie to zbyt wczesny termin, wtedy można wybrać późniejszy czas w kwadrze liścia od 20 do 25 maja. Lub w kwadrze owocu pod koniec miesiąca od 28 maja do 3 czerwca. Terminy w drugiej połowie miesiąca będą lepsze do siewów zwłaszcza na północy Polski, gdy już cieplejsza aura nie zniszczy wrażliwszych roślin ciepłolubnych.

Majowy termin siewu zbóż oraz kwiatów

W maju przystępujemy do siewu lnu, kukurydzy, prosa, gryki. Kończymy siewy ziół, zbóż, łubinu i wielu kwiatów. Najlepszym terminem do tych czynności będzie czas kwadry korzenia od 7 do 10 maja, kwadra liścia od 20 do 25 maja i kwadra owocu od 28 maja. W tym roku gorszy z racji zaćmień do siewów zbóż, ziół i kwiatów będzie czas do 3 maja w kwadrze owocu.

Ekoogród – Kiedy wysadzać pomidory do gruntu?

Najlepszy termin do wysadzania pomidorów do gruntu na cieplejszych stanowiskach i w foliach będzie w kwadrze owocu pod koniec miesiąca od 28 maja. Wcześniej dobry czas także w kwadrze korzenia od 7 do 10 maja lub w kwadrze liścia od 20 do 25 maja. Z racji zaćmień gorsza kwadra owocu do 3 maja. Bezpośrednio do gruntu najlepiej wysadzać także w tych terminach, czyli najlepiej po zaćmieniach od 7 maja w dniach korzystnych. Jeżeli będzie zbyt chłodno, wysadzać od 20 maja. Unikać dni wykreślonych i pustych. Dni od 7 do 9 maja, czyli czas po pełni (5 maja), będą dobrym okresem do wykonywania szczepień. Gorszy z racji zaćmień czas przed pełnią. Potem dobry czas będzie w okolicach czerwcowej pełni (4 czerwca). A jak wykonać skuteczny oprysk na pomidory przeczytaj tutaj.

Termin siewów i sadzenia roślin korzeniowych

Najlepszy czas do sadzenia roślin korzeniowych, m.in. ziemniaków, rozsady brukwi i cebuli, przypada w kwadrze korzenia od 7 do 10, po zaćmieniach. Bardzo dobra będzie też kwadra liścia i owocu w drugiej połowie miesiąca. Gorszy czas, z racji zaćmień, kwadra owocu na początku miesiąca.

W kwadrze korzenia i w dniach poza zaćmieniami najlepiej wysiewać rośliny korzeniowe na jesienny zbiór, m.in. marchew, a także rzodkiewki, rzodkiew letnią.

Kiedy siać kwiaty jednoroczne w maju?

Kwiaty jednoroczne siać, rozsadzać najlepiej w kwadrze owocu pod koniec miesiąca (podwójne linie ciągłe). W tym roku gorszy czas do 3 maja, dlatego dobra będzie też kwadra korzenia i liścia. Sadzić rozsadę roślin liściowych – m.in. kapustnych, sałat – również w podobnych terminach. Unikać czasu między zaćmieniami i dni wykreślonych. Wybierać przede wszystkim dzień dżdżysty, bo wtedy rośliny zdecydowanie lepiej się przyjmują. Siewy, sadzenia wykonywać przed południem, najlepiej rankiem. Kwadra korzenia i liścia to najlepszy czas do rozmnażania roślin przez sadzonki zielne i odkłady. Mniej korzystna z racji zaćmień kwadra owocu na początku miesiąca, lepsza ta pod koniec od 28 maja. Rośliny balkonowe rozmnażać przez sadzonki, odkłady również w tych samych terminach.

Kiedy zwalczać szkodniki i niszczyć chwasty?

Okres zaznaczony linią przerywaną oraz czas zaćmień jest najkorzystniejszy do zwalczania szkodników, zbierania gąsienic, oprysków drzew i roślin. W dniach zakreskowanych linią przerywaną oraz w bliskości zaćmień najlepiej przeprowadzać wszelkie prace pielęgnacyjne wokół roślin, niszczyć chwasty w ogrodach i na polach, m.in. w ziemniakach. Wtedy też okopywać, redlić, motykować. Są to dobre okresy do przerzedzania kwiatów, usuwania zasychających kwiatów i kwiatostanów oraz zawiązków drzew, wykonywania przerywek, usuwania glonów z oczek wodnych.

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu w kwadrze liścia, jeżeli pragniemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i uprawy będzie wolniej odrastała.

Terminy zbioru ziół w maju

Maj to czas zbioru ziół, ponieważ są najwartościowsze. Pozyskuje się przede wszystkim liście, kwiaty i całe rośliny zielone. Zbiory przeprowadzać najlepiej w czasie przybywania Księżyca, który wyznaczają linie ciągłe, możliwie w bliskości pełni, w kwadrze owocu (podwójna linia), szczególnie kwiaty. W tym miesiącu z racji zaćmień najkorzystniejsza będzie kwadra owocu pod koniec miesiąca. Zbiory można także przeprowadzić w kwadrze liścia od 20 do 25 maja oraz w kwadrze korzenia od 7 do 10 maja. Gorszy czas z racji zaćmień w kwadrze owocu na początku maja. Najwartościowsze są zioła zbierane rankiem w dzień słoneczny po obeschnięciu rosy. Unikać pozyskiwania ziół w dniach zakreskowanych linią przerywaną. Warzywa liściowe – m.in. rabarbar, szpinak, pędy szparagów – są najwartościowsze, gdy pozyskuje się je w terminach podobnych jak zioła, ale najkorzystniejsza jest zawsze kwadra liścia.

Terminy prac w ekogospodarstwie w maju

Kury, kaczki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać najlepiej przed pełnią od 28 maja, gorszy z racji zaćmień czas do 3 maja. Bielić pomieszczenia inwentarskie w okresie zakreskowanym linią przerywaną.

Dokarmiać ryby częściej w stawach i oczkach wodnych do 3 i po 19 maja.

Podlewać intensywnie ogrody, szczególnie młode kwitnące drzewka, w kwadrze liścia po nowiu (19 maja).

Strzyc owce w okolicach nowiu (19 maja). Dbać o czystość w oborach, stajniach, chlewach.

Zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać przed nowiem od 12 do 19 maja.

Większość prac pielęgnacyjnych w pasiekach wykonywać najlepiej od 7 do 18 maja, szczególnie od 12 do 18 maja. Unikać prac przy pszczołach do 5 maja, wtedy jednak można owady podkarmiać.

 

Zapraszamy do obserwacji profilu autorki na IG

  • Tam zobaczycie miejski ekoogród tworzony w Bydgoszczy zgodnie z fazami Księżyca,
  • Certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, które prowadzone jest na Warmii, również w księżycowym rytmie – Warmińska Ekozagroda
  • A także będziecie mieli dostęp do przypominajek prac wykonywanych z kalendarzem księżycowym na daną kwadrę.

Zapraszamy również na nasz profil na FB, gdzie znajdziecie dużo ciekawych tekstów i porad zgodnych z sezonem ogrodniczym.

Powiązane artykuły

Leave a Comment