Naturalne preparaty na mszyce pomagają sprostać częstemu problemowi w naszych ogrodach. W ogrodnictwie ekologicznym nadmiernemu występowaniu owadów zapobiega się głównie gospodarując zgodnie z prawami natury i wspomagając rozwój owadów i organizmów pożytecznych. Jeżeli profilaktyka nie okaże się skuteczna, skorzystać możemy także z naturalnych preparatów
W ogrodzie ekologicznym liczbę mszyc ogranicza się preparatami sporządzonymi z roślin. Popularne są:
- gnojówki z pokrzywy
- napary z wrotyczu
- napary z piołunu
- wyciągi z czosnku i cebuli
- opryski z wody po gotowaniu ziemniaków
- napar z łupin cebuli
- roztwory z szarego mydła
Obydwie ostatnie rośliny zawierają dosyć silne substancje toksyczne a więc warto stosować je bardzo ostrożnie. Poniższe porady opracowaliśmy na podstawie książki Zbigniewa Przybylaka – 250 ekopreparatów na szkodniki i choroby, którą serdecznie polecamy.
Wyciąg z czosnku i cebuli na mszyce
Wyciągi z czosnku, dostępne są często w formie gotowych preparatów fabrycznych.
Oprysk z wody po gotowaniu ziemniaków
Zwolennicy ogródków bez chemii radzą zwalczać mszyce opryskami wodą po gotowaniu ziemniaków.
Napar z łupin cebuli
Mszyce można również wytępić naparem z łupin cebuli. Wziąć 1 łyżkę łupin na szklankę wrzątku. Gotować pod przykryciem na małym ogniu kilka minut. Odcedzić. Potem wykorzystać do oprysków.
Opylanie mąką, popiołem i mączką
Innym bardzo prostym środkiem ograniczającym występowanie ssących soki owadów bywa opylanie zwykłą mąką oraz popiołem drzewnym z drzew liściastych. W krajach zachodnich poleca się również opylanie mączką skalną, bazaltową, mineralną. Zarazem jest to też nawożenie ogrodu. Wykorzystać można też zmielone wapno glonowe.
Roztwory z mydła na mszyce
Jednym z najstarszych naturalnych preparatów zwalczających mszyce i inne szkodniki roślinne są różnorakie roztwory szarego mydła potasowego. Sporządzanie roztworów z szarego mydła jest bardzo proste. Około 100 do 150 gramów rozpuszcza się w 5 litrach wody (około pół wiadra). Dawniej zazwyczaj brano jedną kostkę mydła (125g) na pół wiadra wody gorącej, wtedy powstawał roztwór o dosyć dużej sile działania. W niektórych, wydanych przed kilkudziesięciu laty poradnikach ogrodnictwa, zalecano rozpuszczać w jednym litrze około 20g mydła, czyli 200g na wiadro wody gorącej. Mydło warto najpierw pokroić, rozdrobnić i dopiero potem zalać wodą. Po dokładnym rozpuszczeniu, by proces szybciej zachodził warto je dokładnie wymieszać kilka razy, roztwór odstawić do wyziębienia, potem nierozcieńczonym opryskuje się rośliny obsiadłe mszycami. Zabiegi można stosować od wiosny do jesieni, regularnie co pewien czas.
Szkodniki zwalcza się na warzywach, roślinach pod folią i w szklarniach, na kwiatach pokojowych oraz na drzewkach i krzewach owocowych.
Preparat działa jako trucizna dotykowa. Zatyka on ujścia przewodów powietrznych na powierzchni ciała owadów o miękkiej skórce i jednocześnie skórkę uszkadza. Wskutek tego słońce wysusza organizmy szkodników i zabija je. Po oprysku giną mszyce, ale niestety również niektóre pożyteczne owady m.in. larwy bzykowatych.
To nakazuje mimo wszystko stosować preparaty mydlane ostrożnie.
Opryskiwanie strumieniem zimnej wody
Rośliny systematycznie można również opryskiwać dosyć silnym strumieniem zimnej wody. W ten sposób dosyć łatwo i skutecznie udaje się usuwać mszyce z liści drzewek owocowych, krzewów owocowych m.in. czarnych porzeczek, także z dolnej strony liści kapusty.
Zgniatanie i wycinanie
Nie należy także rezygnować z najprostszej metody ograniczania występowania mszyc jaką jest zgniatanie ręką, najlepiej z nałożoną gumową rękawicą. Zwłaszcza na pojedynczych roślinach i małych drzewkach, krzewach jest to w zasadzie najprostszy sposób walki. Jeżeli kogoś on razi, to można zastąpić go wycinaniem, usuwaniem opanowanych przez owady liści lub pędów.
Odstraszanie mszyc w ogrodzie ekologicznym – profilaktyka
Zapobiegać atakom mszyc można, stosując uprawy współrzędne (szczegółowo ten temat omawialiśmy w książce 300 ekosposobów na szkodniki i choroby z serii Tradycyjny Ogród Ekologiczny).
Wtedy wrażliwe, podatne na żerowanie mszyc rośliny są chronione przez zapachy lub inne związki wydzielane przez rośliny obronne. Dla przykładu, korzystne jest sadzenie lawendy przy różach, a bobu w ziemniakach. Zapobiegać można także nadmiernym żerom mszyc pielęgnując glebę metodami ekologicznymi, nawożąc rośliny kompostem, a nie sztucznymi mieszankami, wybierając dobre stanowisko, wzruszając systematycznie glebę.