Home Pogoda Długoterminowa prognoza pogody na maj

Długoterminowa prognoza pogody na maj

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Pogoda na maj – długoterminowa. Maj może obfitować w zmiany i anomalie, a prognozowanie może utrudniać czas kończących się zaćmień. Miesiąc może odznaczać się bardzo dużą zmiennością i różnorodnością w pogodzie. Będzie brakować stabilizacji i stałości. Czy faktycznie nadal będzie tak chłodno jak w kwietniu? Zobaczcie sami jak będzie się kształtować pogoda na maj.

Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym znakiem Byka do 21 maja i o godz. 9.09 pojawia się na tle Bliźniąt. Pełnia z zaćmieniem Księżyca – 5 maja, nów – 19 maja.

Pogoda na maj mało stabilna

Maj może obfitować w zmiany i anomalie, a prognozowanie może utrudniać czas zaćmień. Miesiąc może odznaczać się bardzo dużą zmiennością i różnorodnością w pogodzie. Będzie brakować stabilizacji i stałości.

Pierwsza dekada powinna być bardzo pogodna, ciepła i przyjemna w dzień. Nie zabraknie słońca i typowo wiosennej aury z wysokimi temperaturami. Jednak noce, zwłaszcza przy rozpogodzonym i jasnym niebie, mogą być jeszcze chłodne. Lokalnie spadki temperatur mogą być dosyć duże. Przygruntowe przymrozki mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój roślin w ogrodzie i kwitnące drzewa w sadach. Opady wystąpią raczej sporadycznie i będą zazwyczaj przelotne. Niewykluczone pierwsze, częste i dosyć silne burze.

Dużo chłodnych i zimnych dni w maju

Druga i trzecia dekada będą charakteryzowały się dużą zmiennością w pogodzie. Wiosenne, majowe dni z pogodną, przyjemną i ciepłą aurą będą przeplatać się z tymi chłodniejszymi i zimnymi. Chłody zarówno w dzień, jak i w nocy mogą potrwać aż do końca drugiej dekady. Wtedy niewykluczone dosyć silne przygruntowe przymrozki, które mogą niekorzystnie wpłynąć na plonowanie i rozwój roślin. Opady, jeżeli się pojawią, to raczej nie będą intensywne i długotrwałe. Niewykluczone burze z deszczem, gradem, w górach może spaść śnieg. Podczas burz niewykluczony silny wiatr i ulewny deszcz. Dodatkowo dni, zwłaszcza w ostatniej dekadzie, mogą być parne i wilgotne. Wtedy trzeba uważać na rozwój chorób grzybowych. Ciepła aura i stosunkowo mało deszczowych dni mogą sprawić, że lokalnie może brakować wody w glebie i pojawi się susza.

Prognoza dodatkowa: Koniec wiosennych chłodów i nastanie ciepłych, wiosennych dni nastąpi, gdy na jarzębinie pojawią się białe, zebrane w baldachogrona kwiaty.

LUDOWA METEOROLOGIA NA MAJ

Gdy się grzmot w maju odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie.

Deszcz na Nawiedzenie Panny (31 maja) potrwa pewno do Zuzanny (6 lipca).

 

PRZYSŁOWIA NA MAJ

Jasny dzień Pankracego (12 stycznia) przyczynia wina dobrego.

Gdy na Magdalenę (29 maja) pogoda, to wygoda, gdy zaś słota, to lichota.

Jestem pod niesamowitym wrażeniem tego jak sprawdzają się prognozy zawarte w poradniku. Wielki ukłon w stronę jego twórców. – opinia Czytelniczki na Instagramie

 

Zapraszamy do obserwacji profilu autorki na IG

  • Tam zobaczycie miejski ekoogród tworzony w Bydgoszczy zgodnie z fazami Księżyca,
  • Certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, które prowadzone jest na Warmii, również w księżycowym rytmie – Warmińska Ekozagroda
  • A także będziecie mieli dostęp do przypominajek prac wykonywanych z kalendarzem księżycowym na daną kwadrę.

Zapraszamy również na nasz profil na FB, gdzie znajdziecie dużo ciekawych tekstów i porad zgodnych z sezonem ogrodniczym.

Powiązane artykuły

Leave a Comment