Home material partnera Jak wybrać idealny kompostownik do ogrodu?

Jak wybrać idealny kompostownik do ogrodu?

by materiał partnera

Aby ogród prezentował się zawsze nienagannie, trzeba włożyć w prace pielęgnacyjne sporo wysiłku i serca. Warto od samego początku zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria, by realizacja wszystkich obowiązków stała się znacznie prostsza. Niezmiernie przydatnym elementem, na który decyduje się coraz szersze grono osób, są wygodne kompostowniki. Jaki model wybrać, by uzyskać najlepsze efekty? Jakimi parametrami się kierować podczas poszukiwań? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Kompostownik – dlaczego warto go mieć?

Pielęgnacja ogrodu wiąże się z szeregiem obowiązków, które wykonuje się przez znaczną część roku. W większości przypadków prowadzą one do powstawania dużej ilości organicznych odpadów roślinnych, które da się jednak skutecznie wykorzystać. Wystarczy założyć przydomowy kompostownik, by ze skoszonej trawy, zgrabionych liści, przejrzałych owoców uzyskać dobrej jakości ekonomiczny i ekonomiczny nawóz do ogrodu. Do kompostownika mogą również trafiać roślinne resztki z kuchni, jak obierki z warzyw i owoców.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie każde odpadki roślinne powinny być wrzucane do kompostownika. Należy unikać umieszczania w nim choćby zainfekowanych roślin, gdyż taki nawóz w przyszłości może doprowadzić do zarażenia większości okazów.

Jak wybrać kompostownik – z czego może być wykonany?

Dobrej jakości kompostowniki powinny być zrobione z solidnych materiałów, odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Do najpopularniejszych konstrukcji zaliczają się modele:

  • drewniane,
  • z tworzywa sztucznego.

Pierwsze z wymienionych, nawet przy regularnej impregnacji, co jakiś czas wymagają wymiany na nowe. Produkty z tworzyw syntetycznych, jak choćby rozwiązania od Bazkar, utrzymują nienaganny wygląd i funkcjonalność przez długie lata. W wielu przypadkach przyspieszają też proces wytwarzania kompostu w pojemniku.

Jak dopasować wielkość kompostownika do działki?

Istotna jest kwestia dobrania odpowiedniej wielkości kompostownika do indywidualnych potrzeb. Im większy ogród, tym pojemnik powinien być oczywiście okazalszy. Zwykło się przyjmować, że na każdy 1 mprzydomowej przestrzeni warto przeznaczyć 1 litr kompostownika.

Najczęściej w dużych ogrodach, przy równoczesnym wyrzucaniu pozostałości roślinnych z domu, stosuje się modele do ok. 600 litrów. W ogródkach działkowych i w małych ogródkach przydomowych zazwyczaj wystarczają niewielkie modele, do 200-300 litrów.

Modele otwarte czy zamknięte – co sprawdzi się lepiej?

Na rynku można znaleźć kompostowniki otwarte i zamknięte. Wybór często zależy od indywidualnych preferencji. Otwarte pojemniki bywają przydatne w miejscach, gdzie produkuje się bardzo dużo odpadków. Wyróżniają się też niejednokrotnie niższą ceną. W ich przypadku należy jednak uważać, by nasionka chwastów lub innych roślin nie doprowadziły do zarośnięcia kompostownika.

Nieco droższe modele zamknięte pozwalają natomiast łatwiej ukryć odpadki i ograniczyć nieprzyjemny zapach. W ich wnętrzu proces wytwarzania nawozu zachodzi też szybciej.

Gdzie ustawić kompostownik?

Jeśli chce się ustawić w przydomowej przestrzeni kompostownik, warto umieścić go z dala od miejsca do wypoczynku, choćby w strefie typowo gospodarczej, na przykład w pobliżu koszy na śmieci lub domku narzędziowego. Najlepiej rozplanować wszystkie elementy już na samym początku, by stworzyć piękny i w pełni funkcjonalny ogród. Nieco wskazówek na temat projektowania przydomowego terenu można znaleźć również na stronie: kreatordom.com.pl.

O czym jeszcze pamiętać? Kompostownik świetnie sprawdzi się w zacisznym i zacienionym zakątku. Brak dostępu słońca wpływa bowiem korzystnie na szybszą produkcję nawozu.

Piękny i zadbany ogród od podszewki

Kompostowniki bywają niezmiernie przydatne w większych i mniejszych ogrodach. Pomagają uporać się z ogrodowymi odpadkami i uzyskać przyjazny dla środowiska nawóz do ściółkowania warzyw, drzew i krzewów. Warto zatem zdecydować się na takie rozwiązanie i wybrać odpowiedni model pojemnika, dopasowany do indywidualnych potrzeb.

/materiał partnera/

Powiązane artykuły

Leave a Comment