Home KALENDARZ OGRODNIKA Kwiecień w ekoogrodzie

Kwiecień w ekoogrodzie

by redakcja

Kwiecień w ekoogrodzie i w ekogospodarstwie to najintensywniejszy czas prac – podpowiadamy kiedy będą najlepsze terminy. Wiosenny kwiecień zaprasza ogrodników do intensywnej pracy w ogrodzie i inspekcie. Oto wytyczne do kwietniowych prac zgodne z kalendarzem księżycowym. 

Kwiecień w ekoogrodzie

Wiosenny kwiecień to miesiąc intensywnych prac w ogrodach i na polach. Rośliny jednoroczne owocujące nad ziemią, drzewka i krzewy, kwiaty jednoroczne, zboża, zioła najlepiej siać i przesadzać w kwadrze korzenia od 8 do 12 kwietnia. Wcześniej dobry termin to kwadra owocu do 5 kwietnia. Gorsza z racji zaćmień kwadra liścia i owocu od 22 kwietnia do 3 maja.

Zgodnie z tradycją zawsze najkorzystniejszy do wykonywania wszelkich prac w ogrodzie był uważany Wielki Tydzień. W tym roku przypada on od 2 do 8 kwietnia, czyli w kwadrze owocu przed pełnią (uważanej za najlepszą do wielu prac) oraz w kwadrze korzenia po pełni, czyli również w dobrym czasie.

Najbardziej korzystny czas siewu i sadzenia roślin korzeniowych, cebulowych, bylin – m.in. marchwi, buraków, cebuli – będzie w kwadrze korzenia. Wcześniej bardzo dobra też kwadra owocu w Wielkim Tygodniu. Gorsza z racji zaćmień kwadra liścia i owocu pod koniec miesiąca.

Rośliny liściowe siać, rozsadzać do 5 i od 8 do 12. Z racji zaćmień gorsza będzie kwadra liścia od 22 do 26, zazwyczaj polecana do tych czynności. Drzewa owocowe, krzewy sadzić najlepiej w podobnych terminach. Zanim korzenie drzewek i sadzonek trafią w glebę, wcześniej zamaczać je w gęstej gnojówce z czystego końskiego nawozu i krowieńca. Dodatkiem może być deszczówka i glina. Podane terminy też są odpowiednie do sadzenia roślin jagodowych, m.in. truskawek, poziomek, jeżyn itp.

Kwiecień w sadzie

Cięcie i formowanie drzew, krzewów, przyginanie gałęzi wykonywać najlepiej od 7 do 20 kwietnia. Szczególnie w kwadrze uprawy od 13 do 20 kwietnia (linia przerywana).

Szczepić rośliny do 12 kwietnia, gorszy czas od 22 kwietnia, unikać dni wykreślonych. Najlepszy czas do ukorzeniania sadzonek, m.in. forsycji, bukszpanu, i wielu krzewów owocowych, m.in. porzeczek, agrestu, będzie w kwadrze korzenia oraz w Wielkim Tygodniu. Gorsza z racji zaćmień kwadra liścia w ostatniej dekadzie miesiąca.

Kwiecień na polu

Wszelkie prace uprawowe w ogrodach i na polu: orki, bronowanie, spulchnianie, przekopywanie, rozgarnianie kopczyków itp., także niszczenie chwastów, przeprowadzać najlepiej przy ubywającym Księżycu od 7 do 20 kwietnia, szczególnie w kwadrze uprawy. Zabiegi nawożenia kompostami, gnojówkami przeprowadzać w tym samym czasie. Szkodniki niszczyć najlepiej w kwadrze uprawy od 7 do 20 kwietnia oraz w bliskości zaćmień w kwietniu i w maju.

Kwiecień w gospodarstwie

Gęsi, kaczki, kury na ekologiczny wylęg piskląt najlepiej nasadzać do 5 kwietnia, gorszy czas z racji zaćmień od 29 kwietnia.

Ubijać zwierzęta do 5 kwietnia, gorszy z racji zaćmień czas od 22 kwietnia.

Prace pielęgnacyjne w pasiekach przeprowadzać od 8 do 18 kwietnia, zwłaszcza od 13 do 18 kwietnia.

Dokarmiać intensywniej do 5 i po 20 kwietnia.

Grafiki pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

 

ZAPRASZAMY NA INSTAGRAM AUTORKI – TAM SZCZEGÓŁOWE PORADY DOTYCZĄCE KWADR KSIĘŻYCA NA PRAKTYCZNYCH GRAFIKACH (TAKICH JAK PONIŻEJ) ORAZ EKOOGRÓD MIEJSKI W PRAKTYCE

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment