Home Pogoda Długoterminowa prognoza pogody na kwiecień

Długoterminowa prognoza pogody na kwiecień

by redakcja

Jaką pogodę przyniesie kwiecień? Czy pojawi się ciepła i przyjemna wiosna? Czy raczej nadal przeważać będzie aura chłodna i zimna? Zobaczcie sami jaka będzie pogoda na kwiecień…

Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym znakiem Barana do 20 kwietnia, a o godz. 10.13 pojawia się w pasie Byka. Pełnia 6 – kwietnia, nów z zaćmieniem Słońca – 20 kwietnia.

Pogoda na kwiecień

Kwiecień może obfitować w liczne zmiany i anomalie, a prognozowanie mogą utrudniać rozpoczynające się wiosenne zaćmienia.

Kwiecień różnorodny, mokry i zimny

Początek miesiąca przywita nas podobną aura jak pod koniec marca. Dni powinny być mokre, wilgotne i z przewagą deszczowej, niezbyt przyjemnej aury. Na południu i wschodzie kraju oprócz deszczu może popadać jeszcze deszcz ze śniegiem lub sam śnieg. Temperatury z wyraźnym rozgraniczeniem na dosyć ciepły dzień, ale chłodne, zimne noce, wtedy niewykluczone mrozy i przymrozki. Silniejsze chłody dużo częstsze, gdy niebo będzie pogodne i gwiaździste.

Ciepły kwiecień nadejdzie…

Dni ładnych i słonecznych więcej dopiero w drugiej dekadzie, ale wtedy przeważać będzie aura zmienna. Może być dosyć ciepło i przyjemnie, jednak lokalnie mogą pojawić się opady i słoty. Pogoda będzie dynamiczna i mocno zróżnicowana w zależności od regionu. Niewykluczone różnorodne opady, pierwsze intensywne burze z silnym wiatrem i ulewami. Możliwy także grad oraz chłodne noce z przymrozkami i mrozem. Dynamika w pogodzie będzie wyraźna. Po Wielkanocy niewykluczony chłodniejszy front i mniej przyjemna aura. Może być słonecznie, ale zimno.

Ostatnia dekada początkowo jeszcze mokra, deszczowa i dosyć chłodna. Koniec miesiąca to już powiew wiosennego ciepła i bardziej stabilna, przyjemna aura. Zrobi się bardzo pogodnie, ciepło i słonecznie, zwłaszcza gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Temperatury powinny być dosyć wysokie i przyjemne w dzień, noce również ciepłe. Tylko lokalnie, na wschodzie i południu, może pojawić się większy chłód. Opady, jeżeli się pojawią, to tylko, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Nie powinny być jednak silne, raczej przelotne i krótkotrwałe.

Prognoza dodatkowa:

Dobry rok na zbożowe plony będzie, gdy zapowiada się urodzaj na szyszki chmielu.

LUDOWA METEOROLOGIA

Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje.

Gdy Wielka Niedziela (9 kwietnia) chłodem darzy i deszczem płacze – to cały roczek się śmieje i daje nadzieję.

PRZYSŁOWIA NA KWIECIEŃ

Mak na św. Tymona (19 kwietnia), miesiączek w kole, za trzy dni woda w dole.

Gdy św. Feliks (21 kwietnia) słońcem świat ogrzeje, rolnik w żniw porę się radośnie śmieje.

 

ZAPRASZAMY NA INSTAGRAM AUTORKI – TAM SZCZEGÓŁOWE PORADY I INSPIRACJE DOTYCZĄCE KWADR KSIĘŻYCA NA PRAKTYCZNYCH GRAFIKACH (TAKICH JAK PONIŻEJ) ORAZ EKOOGRÓD MIEJSKI W PRAKTYCE

Powiązane artykuły

Leave a Comment