Home Ogród Kiedy najlepiej wykonywać siewy?

Kiedy najlepiej wykonywać siewy?

Kiedy najlepiej wykonywać siewy? Oto sprawdzona porada Marka Gawineckiego kiedy najlepiej siać by mieć piękne i zdrowe plony. Terminy nie odnoszą się tylko do wiosennych siewów…

Siej po nowiu…

Po pierwsze. Od 1993 roku staram się dostosowywać wszystkie prace w gospodarstwie, w tym siewy, do rytmu Księżyca. Wysiewam i wysadzam rośliny gdy Księżyc przybywa, czyli od nowiu do pełni, także w kwadrze korzenia po pełni. Nie sieję w kwadrze uprawy.
Zaobserwowałem, że dostosowanie się do tego rytmu Kosmosu bardzo korzystnie wpływa na zdrowotność ,wysokość i jakość plonów, potem przygotowywanych z nich pasz. To w konsekwencji korzystnie wpływa na zdrowie chowanego w gospodarstwie bydła mlecznego oraz wydajność i jakość mleka, także produktów z niego wytwarzanych.

 … i gdy zakwitnie forsycja

 Po drugie. Od 1996 roku staram się dodatkowo siewy dostosować do rytmu rozwoju przyrody, zwłaszcza przy siewach wiosennych. Przede wszystkim nie przyspieszam siewów nawet wtedy gdy teoretycznie pozwala na to wczesnowiosenna pogoda.
Z siewami cierpliwie tak długo czekam aż zaczynie kwitnąć żółta forsycja.
Dla mnie jest to ważna roślina wskaźnikowa, sygnalizuje że gleba jest już dobrze ogrzana. Jeśli więc teraz trafi do niej ziarno to szybko wzejdzie. To ułatwi i przyspieszy kiełkowanie oraz wzrost nasion i nie pozwoli na zbyt intensywny wzrost chwastów.
Wielokrotnie przekonałem się, że siewy przed zakwitaniem forsycji często bywają zawodne. Uważam nawet, że są największym błędem w uprawie ekologicznej, ale konwencjonalnej również. Zazwyczaj nawet gdy wcześniej bywa ładna pogoda, to potem nadchodzą jednak chłody.
 
W sumie wcześniejsze siewy na nic się zdają, bo ziarno długo leży w ziemi i czeka na ogrzanie gleby. W tym czasie często nasiona porażają choroby, na polu wyrastają liczniej chwasty. 
Zauważyłem też że gdy ziarna wysieję po zakwitnięciu forsycji to ich wzrost w krótkim czasie bywa tak samo dobry a zazwyczaj nawet lepszy niż ziarna posianego wcześniej. Po pewnym czasie różnice zanikają, a potem plantacje siane później stają się ładniejsze i zdrowsze.  Takich  obserwacji najwięcej poczyniłem w latach dziewięćdziesiątych. Teraz w zasadzie już nie dokonuję porównań.

 Najlepiej gdy rytmy się nakładają

Najkorzystniejsza sytuacja do siewów jest wtedy gdy zakwitanie forsycji jest w pełni zgodne z rytmem księżycowym. Tak było na wiosnę 2010 roku. Krzew zakwitł tuż po nowiu Księżyca. I wszystkie wiosenne siewy oraz  nasadzenia udało się w gospodarstwie wykonać przy przybywającym Księżycu do pełni.
 
Tekst opublikowany w Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2011

Powiązane artykuły

Leave a Comment