Home Ogród Kiedy najlepiej sadzić ziemniaki?

Kiedy najlepiej sadzić ziemniaki?

Pytanie: Posiadamy gospodarstwo ekologiczne z certyfikatem. Od 50 lat nasza ziemia klasy 5c nie widziała żadnej chemii w postaci nawozów sztucznych czy oprysków. Od pradziadów korzystamy z faz Księżyca przy sianiu, sadzeniu i zbiorach. W tym roku, który w naszej okolicy minął bez zimy, mamy dylemat odnośnie do właściwej interpretacji oznaczeń w EPK 2014… 

Jak wiadomo, gruba linia pozioma określa dni niekorzystne do siewów. Z kolei rysunek korzenia określa dni korzystne do siania i sadzenia roślin plonujących pod ziemią. Jak w takim razie interpretować rysunek korzenia i poziomej grubej linii zaznaczonych jednocześnie? Jak wiadomo, jest to okres po pełni, czyli Księżyca ubywającego, korzystnego dla roślin plonujących pod ziemią. Proszę o wyjaśnienie, czy możemy w tym czasie np. sadzić ziemniaki? Pozdrawiamy i życzymy dalszych sukcesów w uświadamianiu i uzdrawianiu społeczeństwa – Jolanta, Robert i Stanisław z Kóz

Kwadra korzenia

Pionowa linia pojedyncza lub podwójna określa najlepsze dni do siewów, czyli te, które wypadają przed pełnią, czyli w kwadrze liścia i owocu, przy kwadrze korzenia nie ma namalowanej linii i tam zaznaczony jest tylko korzeń. (Szczegóły dotyczące tej kwestii są w Poradniku na s. 7 i 14). Oczywiście ziemniaki najlepiej sadzić zawsze w kwadrze korzenia, tylko czasami gdy sa zacmienia, wtedy warto wybrac inną, „lepszą” kwadrę.
 
– Dziękuję serdecznie za obszerne wyjaśnienia. Co roku wszystkie warzywa korzeniowe sialiśmy i sadziliśmy zawsze w kwadrze korzenia do 15 kwietnia. Odnośnie zapytania chodziło nam konkretnie o dzień 16 kwietnia, oznaczony grubą poziomą linią oraz rysunkiem korzenia i grzybka, na który to dzień zaplanowaliśmy sadzić ziemniaki, jako że Księżyca zaczyna ubywać. Następny dzień to już Triduum Paschalne, więc nie będziemy pracować w polu. Co byłoby korzystniejsze dla sadzenia ziemniaków: czas w kwadrze liścia, w kwadrze owocu czy ten w kwadrze korzenia 16 kwietnia, dzień po pełni Księżyca?

Przed pełnią

W tym roku 2014 dnia 16.04 zdecydowanie lepiej nie wybierać, bo jest wykreślony i jeszcze blisko zaćmień – faktycznie ten mały korzeń może wprowadzać zamieszanie, ale nie jest on tylko dla oznaczenia sadzenia roślin korzeniowych, ale także wyjmowania plonów, dzielenia etc – po prostu niektóre czynności można wykonać nawet, gdy dzień jest wykreślony. Zawsze najlepsze do wszelkich siewów są 2-3 dni przed pełnią
– Serdeczne dzięki za pomoc w wyborze właściwych dni do siania i sadzenia korzeniowych w zgodzie z przyrodą. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy szczęścia, zdrowia oraz zgody. Dużo spokoju świętego i więcej czasu dla siebie wolnego.

A oto cenna uwaga Marka Gawineckiego dotycząca sadzenia ziemniaków

Ziemniaki wyraźnie dorodniejsze


Ziemniaki uprawiam zawsze na kompoście. Najpierw na jesieni na pole daję stary kompost, na wiosnę zaś rozrzucam młody. Dodatkowo sadzę bulwy zgodnie z kalendarzem ekologicznym poradnikiem księżycowym w kwadrze korzenia, czyli w pierwszych dniach po pełni Księżyca. Według moich obserwacji efekty takich działań są wyraźne. 
Ziemniaki rosną bardzo dobrze i mają smaczne bulwy. Poza tym zauważyłem, w ciągu kilku lat, że rośliny rozwijają się lepiej niż na innych polach, nawet jeżeli tam ziemniaki zostały wysadzone wcześniej.

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment