Home Ogród Morwa wyczuwa przymrozki – wiosną patrz na drzewo!

Morwa wyczuwa przymrozki – wiosną patrz na drzewo!

Oto cenna obserwacja meteorologiczna Marka Gawineckiego – morwa czuje kiedy nadejdzie przymrozek! Zobaczcie jakim sposobem morwa przepowiada pogodę i pomaga ogrodnikom…

Taką sytuację zaobserwował w swoim ogrodzie Marek Gawinecki, z Narkowa w gminie Dobre na Kujawach, od ponad 25 lat stara się gospodarować zgodnie z tradycyjnym rytmem wyznaczanym przez kwadry Księżyca.

 

Warto czasami opóźnić siewy…

Przełom kwietnia i maja 2011 roku obdarzył nas kolejną porcją klimatycznych anomalii. W centrum i na północy Polski przymrozki na początku maja były bardzo silne. Wskutek przyspieszonej wegetacji kwietniowej wyrządziły bardzo dużo szkód, zwłaszcza w sadach czereśniowych, śliwkowych, wiśniowych. Ale ucierpiały też inne uprawy, m.in. rzepaki, kukurydze, rośliny motylkowe.
Pewną ochroną przed tymi anomaliami były opóźnione siewy. W ten sposób ochroniłem swoje uprawy roślin wysiewanych wiosną. 

Morwa słabo się rozwija

Opóźniałem siewy m.in. kukurydzy, bo obserwowałem morwę i starałem się też dostosować jednocześnie do rytmu Ekologicznego Poradnika Księżycowego. Zauważyłem, że mimo ciepła drzewo rozwija listki bardzo niemrawo. A to sygnalizowało jeszcze możliwość przymrozków. 
Z moich wieloletnich obserwacji wynika bowiem, że silnych spadków temperatury nie należy się obawiać dopiero wtedy, kiedy morwa na dobre wypuści listki.
I rzeczywiście, zanim morwa na dobre wypuściła listki nadeszły bardzo silne przymrozki.
Moja plantacja kukurydzy nie ucierpiała wcale, bo opóźniony siew sprawił, że nasiona nie zdążyły wykiełkować przed przymrozkami. 

Rosliny dużo odporniejsze

Zauważyłem również, że moje ekologiczne uprawy znacznie lepiej zniosły spadki temperatur niż konwencjonalne uprawy sąsiadów. Dla przykładu – szkód nie odnotowałem prawie wcale na lucernie, również w małym sadzie straty były mniejsze.
Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2013
 
Więcej przepowiedni pogody znajdziesz w pieknie wydanej książce: Jak samemu przepowiadać pogodę?

Powiązane artykuły

Leave a Comment