Home Rolnictwo Kiedy podskubywać gęsi?

Kiedy podskubywać gęsi?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Pytanie Czytelnika:
Spotkałem się z twierdzeniami, że na Kaszubach panowało przekonanie, że gęsi należy zabijać przed pełnią i wtedy je oskubywać, bo znacznie łatwiej wychodzą pióra, znacznie szybciej oskubuje się pierze. I odwrotnie, zabijanie przed nowiem sprawia, że wyrywanie piór jest znacznie bardziej kłopotliwe. Czy Pan zetknął się podobnymi twierdzeniami? 
Rafał G. – Gdańsk

Najlepszy termin skubania gęsi

Swego czasu rozmawiałem na ten temat z jednym z hodowców gęsi. Twierdził on, że rzeczywiście można zauważyć różnice między skubaniem gęsi w okolicach pełni i nowiu. Gdy Księżyc dąży do pełni pióra łatwiej wychodzą, skubanie jest rzeczywiście prostsze. (Jeżeli ktoś z Czytelników ma podobne obserwacje proszę o kontakt lub list).

Czy można ten fakt wyjaśnić?

Gęś biała w Malinowym Chruśniaku – gospodarstwie ekologicznym Piotra Jareckiego
Po pierwsze w okresie od nowiu do pełni według tradycji rozwój organizmów a zatem i wzrost włosów, piór jest intensywniejszy. Z kolei to oznacza, że wtedy organizm przygotowuje się też do wymiany piór, włosów. A skoro tak, to rzeczywiście pióra powinny wtedy wychodzić łatwiej.
W okresie pełnia nów ten proces jest zdecydowanie słabszy, a więc wtedy też pióra niejako siedzą mocniej. Po drugie okres nów pełnia jest lepszym okresem do uboju, łatwiej wtedy schodzi krew. Zaś silniejsze wykrwawienie tkanek powinno również ułatwić usunięcie opierzenia. Jak się wydaje podobne rady odnosić się powinny do skubania innego ptactwa kaczek, kur, indyków itp.
tekst i fot Zbigniew Przybylak
 
Odpowiedź na pytanie była opublikowana w Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2008.
 
Aktualne terminy skubania gęsi znajdziesz zawsze w Eko poradnikach – tradycyjnym i na ścianę.
 

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment