Home Ogród Łąka kwietna – jak ją założyć?

Łąka kwietna – jak ją założyć?

by Martyna Cieślińska

Łąka kwietna prezentuje się bajkowo. Stanowi doskonałą alternatywę dla trawnika, który wymaga intensywnej pielęgnacji. Z kwiatami jest inaczej. Podpowiadamy, kiedy zacząć planować łąkę i jak przygotować podłoże.

Cały proces nie jest skomplikowany. Przede wszystkim miejsce na łąkę kwietną należy dokładnie oczyścić oraz odchwaścić. Dobrze, aby znajdowało się w słońcu lub półcieniu. Podłoże najlepiej dobrze przekopać oraz zbronować i wyrównać.

Całość następnie obficie podlewamy. Miejsce pod wysiew łąki kwietnej pozostawiamy na około 2-3 tygodnie, aby podłoże mogło na nową osiąść oraz aby chwasty, które pozostały w podłożu, mogły wzejść. Stosując taką metodę, zdecydowanie zmniejszymy ilość niepożądanych roślin, które mogą znaleźć się w naszej łące kwietnej.

Jakie kwiaty posadzić na łące kwietnej? Jak ją pielęgnować i nawozić? Przeczytaj w artykule „Łąka kwietna – wady i zalety” na stronie Biokurier.pl.

Jak pozyskać nasiona na łąkę kwietną?

Mieszanki roślin, jakie najczęściej stosuje się na łąkę kwietną, nie są wymagające. Najlepiej sprawdzi się przy ich uprawie podłoże zwykłe ogrodnicze z niewielką ilością piasku i gliny. Całą glebę najlepiej dokładnie wymieszać i znów wyrównać. Wtedy podłoże będzie idealne pod wysiew nasion.

Mrówki na działce i w ogrodzie, czyli jak skutecznie wyeliminować mrówki. Oto 10 sposobów

Warto zacząć siać na wiosnę, po ostatnich przymrozkach, ale przed upałami. Dobry termin to od kwietnia do maja. Rośliny można dosiewać, jednak warto wtedy zadbać o regularne i dość obfite podlewanie. Pamiętajmy również, by nasion nie wysiewać zbyt gęsto (w zupełności wystarczy 1 lub 2 g/m2). Gęsto siejemy rośliny tylko wtedy, gdy zakładamy plantację jednego gatunku. W czasie kiełkowania rośliny wyjątkowo potrzebują obfitego nawadniania. Nasiona najlepiej umieścić na podłożu rzutowo. Oczywiście można zastosować dowolny kształt lub wysiew rzędowy, ale łąka kwietna ma to do siebie, że lubi rosnąć swobodnie. Nasion lepiej jest nie zakopywać, a tylko przykryć wałem ziemi.

Łąka kwietna nie ma określonych ram wielkościowych, wszystko zależy od ilości miejsca jakie posiadamy. Dzięki niej uzyskujemy w ogrodzie wiejski, rustykalny styl.

Sprawdź nasiona na łąkę kwietną na CENEO.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment