Home Ogród Luty na polu i w ogrodzie. Jakie prace wykonywać?

Luty na polu i w ogrodzie. Jakie prace wykonywać?

Z każdym kolejnym miesiącem zbliżamy się do wiosny. Styczeń już za nami, teraz na scenę wkroczył luty. Jakie prace w ogrodzie i na polu możemy wykonać w tym miesiącu? 

Luty powoli pozwala na rozpoczęcie prac związanych z cięciem drzew i krzewów, a nawet uprawami pod osłonami i w tunelach foliowych. W pierwszej połowie miesiąca wykonuje się podobne prace jak w styczniu. W końcu lutego, zwłaszcza gdy jego początek był mroźny, można przystąpić do zakładania ciepłego inspektu.

Jakie prace wykonywać w ogrodzie?

Na początku miesiąca można już siać, pikować i przesadzać rośliny w szklarniach lub na parapetach okiennych. Jednak najlepszy czas do przeprowadzenia tych czynności będzie w kwadrze korzenia od 20. do 25. stycznia. Wcześniej bardzo dobra będzie kwadra liścia od 6. do 11. oraz kwadra owocu od 13. do 18. Wtedy też można rozpoczynać pędzenie roślin cebulowych i warzyw. Przesadzać kwiaty i rozsadę najlepiej w podobnych terminach w dniach zaznaczonych jako korzystne.

Łąka kwietna – jak ją założyć?

W przydomowym ogródku i na działce cięcia prześwietlające drzew i krzewów, usuwanie suchych pędów malin, obcinanie pnączy, cięcie żywopłotów i winorośli, przygotowanie podłoża w cieplarniach prowadzić najlepiej w dni bez mrozu, w czasie ubywania Księżyca do 4. i po 19. (brak linii i linia przerywana).

Jakie prace wykonać w sadzie?

Karczowanie drzew przeprowadzać najlepiej w okresie przybywania Księżyca od 5. do 18. Zrazy z drzew owocowych ścinać najlepiej przed pełnią (19.02.) 16., 17., i 18. oraz po pełni, czyli 20., 21., 22 lutego. W kwadrze uprawy (podobnie jak w styczniu) po oskrobaniu pni drzewek z łuszczącej się kory, można je bielić wapnem zmieszanym z gliną i krowieńcem, a także zakładać opaski na drzewa przeciw szkodnikom. Wtedy też można osłaniać drzewka przed nadmiernym ogrzaniem, od strony południowej, papierem falistym lub deską.

Kiedy najlepiej przycinać drzewka i krzewy? Podpowiadamy!

Terminy wysiewów w lutym

Warto już wysiewać nasiona roślin, z których pragniemy otrzymać wczesną rozsadę. Rośliny liściowe, np. kapustne, najlepiej wysiewać po nowiu w kwadrze liścia od 6. do 11. Rośliny kwiatowe i owocowe, np. pomidory, najlepiej wysiewać przed pełnią w kwadrze owocu od 13. do 18. (dwie linie ciągłe), w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia. Rośliny korzeniowe, np. seler, które plonować będą jeszcze w tym roku, wysiewać najlepiej w kwadrze korzenia od 20. do 25., w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia, w trzeciej owocu.

Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, sadzonkować, ukorzeniać w kwadrze korzenia od 20. do 25., wcześniej dobrym terminem jest też kwadra liścia od 6. do 11.

Jakie prace wykonać w lasach?

Cięcie drzew w lasach z przeznaczeniem na opał i sprzęty najlepiej przeprowadzać do 4 lutego i od 19. Z kolei drewno budulcowe pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca, szczególnie po nowiu przed pełnią od 5. do 18 lutego.

Luty w gospodarstwie i w pasiece

Nawozić pola, łąki obornikiem, kompostem, zakładać inspekty najkorzystniej w kwadrach uprawy na początku i na końcu miesiąca (linie przerywane). Ubijać zwierzęta najlepiej od 6. do 18 lutego. Kury, indyki, gęsi, kaczki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać od 13. do 18 lutego. Zabiegi rozpłodowe zwierząt przeprowadzać najlepiej od 6. do 18 lutego. Unikać dni wykreślonych.

Prace w pasiekach wykonywać najlepiej do 2. i od 20., szczególnie w kwadrach uprawy do 2. i od 26 lutego do 5 marca.

Powiązane artykuły

1 comment

Leave a Comment