Home Pogoda Prognoza pogody na październik – długoterminowa

Prognoza pogody na październik – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Październik to najpiękniejszy jesienny miesiąc. Dni stają się coraz krótsze i chłodne – możliwy pierwszy powiew zimowych chłodów, ale dni z babim latem i przyjemną ciepłą pogodą również się pojawiają. A jak będzie tym razem w październiku? Oto prognoza pogody na październik – długoterminowa napisana wiosną 2017 roku.


Każdego roku prognozy pogody w naszym Ekologicznym Poradniku Księżywocym są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na wrzesień?

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Wagi do 23 października. W tym dniu o godz. 13:22 pojawi się w znaku Skorpiona. Nów 9 października, pełnia 24 października.

Prognoza pogody na październik– długoterminowa według dawnych reguł

W październiku sporo dni powinno być dosyć chłodnych, wilgotnych i wietrznych. Częste zmiany aury oraz różnorodne opady: śniegu, śniegu z deszczem, a nawet mróz w dzień, zwłaszcza na południu i wschodzie Polski. Opadom może towarzyszyć silny i porywisty wiatr. Dni dosyć ciepłych, pogodnych, charakterystycznych dla babiego lata dużo więcej w środku i pod koniec miesiąca. Wtedy pogodnie, ale chłodno, możliwy przymrozek i szron.

Początkowo chłodny, mokry, ale babie lato też będzie

Początek miesiąca powinien być dosyć chłodny. Odczucie zimna będzie potęgował silny wiatr. W nocy również zimno, niewykluczone przygruntowe przymrozki i lekki mróz. Pod koniec pierwszej dekady więcej opadów i jesiennych słot. Może spaść deszcz, deszcz ze śniegiem lub śnieg. Dosyć silnym opadom może towarzyszyć nieprzyjemny i porywisty wiatr. Dni pogodnych dużo więcej od połowy do końca miesiąca, zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Wtedy jednak możliwe przymrozki i szron, zwłaszcza w nocy. Będzie to pierwszy wyraźny powiew zimy, zwłaszcza na południu, północnym wschodzie i wschodzie Polski. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu jeżeli się pojawią, to lokalnie, częściej gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Koniec miesiąca pogodny, da się odczuć powiew późnego babiego lata. Temperatury, mimo słońca i licznych rozpogodzeń, wyraźnie niższe niż na początku miesiąca.

Prognoza dodatkowa:

Gdy wskazówka barometru odnotowuje stały spadek, nawet przy wysokim ciśnieniu początkowym, to zwiastun nadchodzących opadów i wietrznej aury.

Co mówi ludowa meteorologia o październiku?

Gdy babie lato gęsto się snuje, tęgą zimę nam zwiastuje.

Po św. Brygidzie (8 października) babie lato przyjdzie.

Przysłowia na październik

Gdy dzień św. Franciszka (4 października) sucho minie, spędzaj wieczór przy kominie.

Św. Urszula (21 października) perły rozsyła – księżyc wiedział, nie powiedział, słońce wstało – pozbierało.

 

Pogodę na każdy miesiąc 2018 roku sprawdzisz w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym – wersja książkowa.

Jeżeli ciekawią Was reguły meteorologiczne i przepowiadanie pogody warto zajrzeć do książki: „Jak samemu przepowiadać pogodę” Zbigniewa Przybylaka – to jedyny taki praktyczny podręcznik dostępny na polskim rynku. Patrząc na rośliny, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne, a także okresy wróżebne – odkryjesz moc i przyjemność z przepowiadania pogody…

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2018 znajdziesz prognozy długodetminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2018 rok, a także prognozy urodzajów.

Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

Powiązane artykuły

Leave a Comment