Home KALENDARZ OGRODNIKA Luty w ekoogrodzie – terminy prac

Luty w ekoogrodzie – terminy prac

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Luty w ekoogrodzie – terminy prac na luty 2024 z kalendarzem księżycowym. W lutym, gdy momentami czuć pierwszy większy powiew wiosny powoli zaczynamy myśleć intensywnie o ogrodach i pierwszych siewach.  Jak zaplanować terminy prac na luty 2024 w ekoogrodzie – oto podpowiedzi na ten pracowity miesiąc.

Luty w ekoogrodzie – załóż inspekt i siej

Cieplejszy luty pozwala na rozpoczęcie prac związanych z cięciem drzew i krzewów, a nawet z uprawami pod osłonami i w tunelach foliowych. W pierwszej połowie miesiąca wykonuje się prace podobne jak w styczniu. Pod koniec lutego, zwłaszcza gdy jego początek był mroźny, można przystąpić do zakładania ciepłego inspektu.

W pierwszej połowie miesiąca można już siać, pikować i przesadzać rośliny w szklarniach lub na parapetach okiennych. Najlepszy czas do tych czynności przypada na kwadry korzenia – do 2 i od 26 lutego. Bardzo dobra będzie też kwadra liścia (od 11 do 15 lutego) oraz kwadra owocu (od 17 do 23 lutego). Wtedy też można rozpoczynać pędzenie roślin cebulowych i warzyw.

Przesadzać kwiaty i rozsadę najlepiej w podobnych terminach, w dniach zaznaczonych jako korzystne.

Pielęgnujemy drzewa i krzewy

W przydomowym ogródku, na działce cięcie prześwietlające drzew i krzewów, usuwanie suchych pędów malin, obcinanie pnączy, cięcie żywopłotów i winorośli, przygotowanie podłoża w cieplarniach najlepiej przeprowadzić w dni bez mrozu. Idealnie będzie w czasie ubywania Księżyca – do 9 i od 25 lutego (brak linii i linia przerywana lub kolor niebieski).

Karczowanie drzew najlepiej przeprowadzać w okresie przybywania Księżyca – od 10 do 23 lutego.

Zrazy z drzew owocowych najlepiej ścinać przed pełnią (24 lutego), to jest 21, 22, 23 lutego, oraz po pełni, czyli 26, 27 i 28 lutego.

W kwadrze uprawy (podobnie jak w styczniu) po oskrobaniu pni drzewek z łuszczącej się kory można je bielić wapnem zmieszanym z gliną i krowieńcem, a także zakładać na drzewa opaski przeciw szkodnikom. Wtedy też można osłaniać drzewka przed nadmiernym ogrzaniem od strony południowej, wykorzystując do tego papier falisty lub deskę.

Jakie rośliny siać na wczesną rozsadę?

Warto już wysiewać nasiona roślin, z których chcemy otrzymać wczesną rozsadę.

Warzywa  i rośliny liściowe, np. kapustne, najlepiej wysiewać po nowiu, w kwadrze liścia – od 11 do 15 lutego.

Rośliny kwiatowe i owocowe, np. pomidory, najlepiej wysiewać przed pełnią, w kwadrze owocu – od 17 do 23 lutego (dwie linie ciągłe), a w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia.

Warzywa i rośliny korzeniowe, np. seler, które będą plonować jeszcze w tym roku, najlepiej wysiewać w kwadrach korzenia – do 2 i od 26 lutego. W drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia, a w trzeciej kwadrę owocu.

Kiedy sadzonkować pelargonie?

Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, warto sadzonkować i ukorzeniać w kwadrach korzenia (do 2 i od 26 lutego). Dobrym terminem będzie też kwadra liścia (od 11 do 15 lutego).

Kiedy ciąć drzewa w lesie?

Cięcie drzew w lasach z przeznaczeniem na opał i sprzęty najlepiej przeprowadzać do 9 i od 24 lutego.

Z kolei drewno budulcowe warto pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca, szczególnie po nowiu, przed pełnią – od 10 do 23 lutego.

Zimowe nawożenie i przesadzanie kwiatów pokojowych?

Nawozić pola, łąki obornikiem i kompostem, a także zakładać inspekty najkorzystniej w kwadrze uprawy (linia przerywana lub kolor niebieski).

Usuwamy czapy śniegowe. W okresie większych mrozów dokarmiamy ptaki i zwierzynę.

W lutym możemy rozpocząć przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Luty w ekogospodarstwie

Ubijać zwierzęta najlepiej od 11 do 23 lutego.

Kury, indyki, gęsi, kaczki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać warto od 17 do 23 lutego.

Zabiegi rozpłodowe zwierząt najlepiej przeprowadzać zawsze w okresie przybywania Księżyca – od 11 do 23 lutego. Unikać dni wykreślonych.

Prace w pasiekach najlepiej wykonywać do 8 i od 26 lutego, szczególnie w kwadrze uprawy – od 3 do 8 lutego.

Zapraszamy na nasze media społecznościowe. Tam zawsze znajdziecie porady na daną kwadrę i wytyczne dotyczące prac.

INSTAGRAM

FACEBOOK

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment