Maj w ekoogrodzie i w ekogospodarstwie to czas najintensywniejszy prac – podpowiadamy kiedy będą te najlepsze i najkorzystniejsze, zwłaszcza dla pomidorów. Oto maj w ekoogrodzie – terminy prac zgodne z kalendarzem księżycowym.
Maj w ekoogrodzie – siejemy rośliny ciepłolubne
W maju rozpoczynamy siew i sadzenie roślin ciepłolubnych owocujących nad ziemią. Zgodnie z bardzo dawną polską tradycją należy to robić dopiero po Świętym Stanisławie, czyli po 8 maja. W tym roku przypadnie to przed pełnią (12 maja), w kwadrze owocu, czyli w najlepszym czasie do rozpoczęcia prac. Od 5 do 10 maja najlepiej wykonywać siewy do gruntu fasoli, ogórków i dyni. Warto wybierać dni korzystne, a unikać dni wykreślonych i pustych. Jeżeli będzie to zbyt wczesny termin (podobnie jak dni od 1 do 3 maja w kwadrze liścia), można wybrać późniejszy czas, w kwadrze korzenia (od 13 do 19 maja) lub w kwadrze liścia pod koniec miesiąca (od 29 maja). Terminy, w drugiej połowie miesiąca, będą lepsze do siewów na północy Polski, gdy minie groźba chłodów dla bardziej wrażliwych roślin ciepłolubnych.
W maju przystępujemy do siewu lnu, kukurydzy, prosa i gryki, kończymy siewy ziół, zbóż, łubinu i wielu kwiatów. Najlepszym terminem do tych czynności będzie czas kwadry owocu – od 5 do 10 maja. Wcześniej dobra jest kwadra liścia (do 3 maja), a później kwadra korzenia (od 13 do 19 maja) i liścia od 29 maja.
Maj w ekoogrodzie – kiedy wysadzać pomidory do gruntu i pod osłony?
Najlepszy termin do wysadzania pomidorów do gruntu na cieplejszych stanowiskach i w foliach to kwadra owocu – od 5 do 10 maja. Wcześniej dobry czas będzie także w kwadrze liścia (do 3 maja) lub później w kwadrze korzenia (od 13 do 19 maja). Bezpośrednio do gruntu najlepiej wysadzać także w tych terminach, czyli do 19 i od 29 maja – w dniach korzystnych. Jeżeli będzie zbyt chłodno, wysadzać dopiero od 29 maja. Unikać dni wykreślonych i pustych. Dni od 8 do 10 maja oraz od 13 do 15 maja, czyli okolice pełni (12 maja), będą dobrym okresem do wykonywania szczepień. Potem dobry czas przypadnie w okolicach czerwcowej pełni (11 czerwca).
Kiedy sadzić rośliny korzeniowe?
Najlepszy okres do sadzenia roślin korzeniowych, m.in. ziemniaków, rozsady brukwi i cebuli, to kwadra korzenia (od 13 do 19 maja), jednak może być już zbyt późno. Wcześniej bardzo dobra będzie też kwadra liścia (do 3 maja) i owocu (od 5 do 10 maja). W kwadrze korzenia najlepiej wysiewać rośliny korzeniowe na jesienny zbiór, m.in. marchew, a także rzodkiewki i rzodkiew letnią.
Maj w ekoogrodzie – siejemy kwiaty jednoroczne
Kwiaty jednoroczne siać i rozsadzać najlepiej w kwadrze owocu – od 5 do 10 maja. Wcześniej dobra będzie też kwadra liścia do 3 maja, potem kwadra korzenia i liścia w drugiej połowie miesiąca. Sadzić rozsadę roślin liściowych – m.in. kapustnych i sałat – warto również w podobnych terminach. Unikać dni wykreślonych. Wybierać trzeba przede wszystkim dni dżdżyste, bo wtedy rośliny zdecydowanie lepiej się przyjmują. Siewy i sadzenia wykonywać przed południem, najlepiej rankiem. Kwadry liścia i kwadra korzenia to najlepszy czas do rozmnażania roślin przez sadzonki zielne i odkłady; dobra będzie też kwadra owocu. Rośliny balkonowe rozmnażać przez sadzonki i odkłady również w tych terminach.
Maj w ekoogrodzie – likwidujemy nadmiar szkodników i chwastów
Okres zaznaczony linią przerywaną lub kolorem niebieskim, rysunkiem łopatki (od 20 do 27 maja) będzie najkorzystniejszy do zwalczania szkodników, zbierania gąsienic, nastawiania gnojówek, np. z pokrzywy i oprysków drzew. W dniach zakreskowanych linią przerywaną warto przeprowadzać wszelkie prace pielęgnacyjne wokół roślin, niszczyć chwasty w ogrodach i na polach, m.in. w ziemniakach. Wtedy też okopywać, redlić, motykować. Są to dobre okresy do przerzedzania kwiatów, usuwania zasychających kwiatów i kwiatostanów. Wtedy też dobrze jest usuwać zawiązki drzew, wykonywać przerywki i usuwać glony z oczek wodnych.
Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu, w kwadrach liścia, jeżeli pragniemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie wolniej odrastała.
W maju zbieramy zioła
Maj to czas zbioru ziół, ponieważ są wtedy najwartościowsze. Pozyskuje się przede wszystkim liście, kwiaty i całe rośliny zielone. Zbiory, szczególnie kwiatów, przeprowadzać najlepiej w czasie przybywania Księżyca, możliwie blisko pełni, w kwadrze owocu (podwójna linia) – od 5 do 10 maja. Zbiory można także przeprowadzić w kwadrach liścia (do 3 i od 29 maja) oraz w kwadrze korzenia (od 13 do 19 maja). Najwartościowsze są zioła zbierane rankiem w słoneczny dzień, zaraz po obeschnięciu rosy. Unikać pozyskiwania ziół w dniach zakreskowanych liniami przerywanymi, kolorem niebieskim i w dniach wykreślonych. Warzywa liściowe – m.in. rabarbar, szpinak, pędy szparagów – są najwartościowsze, gdy pozyskuje się je w podobnych terminach jak zioła. Ale najkorzystniejsze są zawsze kwadry liścia.
Podlewać intensywnie ogrody, szczególnie młode kwitnące drzewka, w kwadrach liścia po nowiu (do 3 i od 29 maja).
Strzyc owce w okolicach nowiu (27 maja).
Maj w ekogospodarstwie – terminy prac
Kury i kaczki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać najlepiej przed pełnią – od 5 do 10 maja.
Bielić pomieszczenia inwentarskie w okresie zakreskowanym liniami przerywanymi, kolorem niebieskim lub rysunkiem łopatki.
Częściej dokarmiać ryby w stawach i oczkach wodnych do 10 i od 29 maja.
Strzyc owce w okolicach nowiu (27 maja). Dbać o czystość w oborach, stajniach, chlewach.
Zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać przed nowiem – od 20 do 27 maja.
Większość prac pielęgnacyjnych w pasiekach wykonywać najlepiej od 13 do 26 maja, szczególnie od 20 do 26 maja. Unikać prac przy pszczołach do 10 i od 28 maja, wtedy jednak można owady podkarmiać.
Grafiki pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ i NA BIURKO
Zapraszamy do obserwacji profilu autorki na IG
- Tam zobaczycie miejski ekoogród tworzony w Bydgoszczy zgodnie z fazami Księżyca,
- Certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, które prowadzone jest na Warmii, również w księżycowym rytmie – Warmińska Ekozagroda
- A także będziecie mieli dostęp do przypominajek prac wykonywanych z kalendarzem księżycowym na daną kwadrę.
Zapraszamy również na nasz profil na FB, gdzie znajdziecie dużo ciekawych tekstów i porad zgodnych z sezonem ogrodniczym.